موافقت دولت با افزایش قیمت خودروها

    کد خبر :1060695
دولت افزایش قیمت خودرو

دبیر انجمن خودروسازان از موافقت دولت با افزایش قیمت کارخانه ای خودرو خبر داد.

احمد نعمت بخش گفت دولت به سیاست گذار خودرویی مجوز داده تا بر اساس محاسبات سازمان حمایت و ابلاغ آن توسط وزیر صمت موافقت کرده است.

دبیر انجمن خودروسازان در ادامه به انتقاد از عباس علی آبادی پرداخت و گفت به رغم گذشته حدود سه هفته از آغاز سال 1403 هنوز وزیر صمت نسبت به ابلاغ قیمت های جدید به شرکت های خودروساز اقدام نکرده است.

نعمت بخش معتقد است در شرایط فعلی شرکت های خودروساز با چالش های متعددی روبرو هستند اما در میان مشکلات شرکت های خودروساز بحث زیان دهی و فروش محصولات با قیمت هایی زیر قیمت تمام شده جایگاه ویژه ای دارد.

دبیر انجمن خودروسازان تاکید می کند وزیر صمت با ابلاغ هر چه سریع تر قیمت های جدید می تواند سبب کاهش زیان دهی شرکت های خودروساز شود.

خودروسازان در سال گذشته تنها یک بار در بهار 1402 امکان افزایش قیمت محصولات تولیدی خود را پیدا کردند.

مدیران خودروساز در اواخر شهریور و اوایل نیمه دوم سال گذشته تلاش های متعددی برای کسب مجوز افزایش قیمت از سیاست گذار خودرویی کردند اما مدیران صمت حاضر نشدند تا زیر مجوز افزایش قیمت را امضا کنند. البته بخشی از این اتفاق مربوط به حضور شورای رقابت در پروسه قیمت گذاری محصولات تولیدی شرکت های خودروساز است.

اما اعضای شورای رقابت در زمستان سال گذشته قیمت گذاری خودرو را به وزارت صمت واگذار کرد و خود در جایگاه ناظر قرار گرفت.

خودروسازان امیداور بودند با واگذاری قیمت خودرو به وزارت صمت بتوانند بی دغدغه مجوز افزایش قیمت را دریافت کنند. اما این اتفاق تا کنون نیفتاده و کار به جایی رسیده که دبیر انجمن خودروسازان زبان به گلایه از وزیر صمت گشوده است.

البته پیش بینی می شود با توجه به موافقت دولت همانند سال گذشته در بهار 1403 باید منتظر امضای مجوز افزایش قیمت از سوی مدیران صمت باشیم.

افزایش قیمت کارخانه ای خودرو روی قیمت های بازاری خودرو اثر می گذارد بنابراین بازار خودرو منتظر است تا به محض امضای مجوز افزایش قیمت کارخانه ای خودرو، نمودار قیمت ها در بازار خودرو آهنگ صعودی شدن را ساز می کنند.

اکوایران

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید