مصرف فلوراید در چه سنی برای کودکان ضروری است؟

  • آرشیو
  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۹:۱۶
    کد خبر :811031
مصرف فلوراید در چه سنی برای کودکان

پزشکان معتقدند بهتر است از سن ۶ ماهگی برای کودکان فلوراید استفاده شود زیرا در این بازه زمانی دندان‌های اصلی آنها شکل می‌گیرد.

بنیاد «بهداشت کودکان» آلمان اعلام کرد فلوراید دارای اهمیت فراوانی برای حفاظت دندان‌های کودکان از پوسیدگی است؛ به همین دلیل ضروری است تا از سال نخست برای کودکان مصرف شود.

پروفسور برتولد کولتزکو (Berthold Koletzko) رئیس بنیاد بهداشت کودکان آلمان اعلام کرد فلوراید سبب تقویت مینای دندان شده و آن را با دوام‌تر می‌کند. به همین خاطر است که کارشناسان تغذیه بر استفاده از فلوراید برای کودکان شیرخوار و اطفال و نیز تا پیش از مدرسه رفتن کودکان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان تاکید دارند.

هر چیز خوب، زیادش خوب نیست

بر اساس این گزارش، همچنانکه می‌دانیم، هر چیز خوبی نیز زیادش خوب نیست. در صورتی که کودک مقدار زیادی فلوراید را مصرف کند (همچنانکه بار‌ها رخ داده که مقدار زیادی از خمیر دندان حاوی فلوراید را به هنگام مسواک زدن می‌بلعند) این مسئله می‌تواند به تغییر رنگ دندان‌ها به سفید متمایل به زرد منجر شود.

از بدو تولد تا زمان رویش دندان‌های شیری

سن کودک مسئله‌ای است که مشخص می‌کند چه میزان فلوراید برای او مناسب است. در ابتدای تولد به نوزاد باید فلوراید به همراه ویتامین «دی» به صورت قرص داد. از بدو تولد تا رویش دندان‌های شیری، کودک باید هر روز تا ظهور نخستین دندان شیری ترکیبی از فلوراید و ویتامین دی را بصورت قرص مصرف کند. (قرص‌های حاوی فلوراید و ویتامین دی).

دکتر کولتزکو می‌گوید: خوردن این قرص روش ایمن تری برای حفظ دوز توصیه شده و ایمن فلوراید است.

از زمان رویش دندان‌های شیری تا ۱۲ ماهگی

علاوه بر قرص فلوراید، والدین باید آرام آرام کودکشان را به مسواک زدن دندان‌ها عادت دهند. در ابتدا با دندان‌های کوچک اولیه که در آورده شروع کنید تا آرام آرام به مسواک زدن عادت کنند.

توجه: قرص‌های حاوی فلوراید نباید با خمیردندان‌های حاوی فلوراید مخلوط شوند.

دو توصیه مهم

– در صورتی که کودک شما (که دندان‌های شیری او روئیده) قرص‌های حاوی فلوراید و ویتامین دی مصرف می‌کند، باید دندان‌های خود را بدون خمیر دندان و یا با استفاده بسیار اندک از خمیر دندانی که فلوراید ندارد، شستشو دهد.

– اگر به کودک خود تنها قرص ویتامین «دی» می‌دهید (بدون فلوراید) و کودک شما در فاصله رویش دندان‌های شیری تا ۱۲ ماهگی است، بهتر است دندان‌های او را روزی دو بار با میزان بسیار اندکی از خمیر دندان دارای فلوراید (به اندازه یک دانه برنج خمیر دندان) شستشو دهید. حتما حواستان باشد خمیر دندان تنها به اندازه یک دانه برنج باشد.

از ۱۲ تا ۲۴ ماهگی

باید در این دوران دندان کودکان روزانه دوبار با مسواک و با میزان خمیردندانی به اندازه دانه برنج (که خمیر دندان نیز باید فلورایدی به میزان ۱۰۰۰ پی پی ام دارد) شستشو داده شود. والدین باید دقت لازم را انجام دهند تا از استفاده بیشتر خمیردندان خودداری کنند.

از دو سالگی تا ۶ سالگی

در این سن کودکان باید دندان‌های خود را با مسواک هر صبح و شب تمیز کنند. ممکن است کودکان در این سن، زمان دیگری برای مسکواک زدن در مهد کودک داشته باشند. در این سن مقدار لازم از خمیر دندان باید به میزان یک نخود باشد. همچنین از دو سال به بعد کودک باید یاد بگیرد خودش مسواک بزند و البته یکی از والدین نیز می‌تواند بر طریقه صحیح انجام آن و مقدار مصرفی خمیر دندان نظارت کند.

باشگاه خبرنگاران جوان

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید