مردانی: نگران تبعات جبران‌ناپذیر موج سوم کرونا هستیم

    کد خبر :755596

دکتر مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و متخصص بیماری‌های عفونی گفت: موج سوم کرونا در بسیاری از شهرهای کشور آغاز شده و ما نگران تبعات جبران‌ناپذیر این بیماری بر سلامت جامعه هستیم و با توجه به تعطیلات پیش رو از مردم می‌خواهیم که به سفر نروند. چون در اوج همه گیری کرونا هستیم و نیروی انتظامی باید محدودیت های اساسی را برای جلوگیری از تردد مردم به سایر شهرها انجام دهد.

مردانی گفت: تب، سردرد، بدن درد، دردهای عضلانی، اسهال و غیره از علایم ابتلا به کرونا است و اگر فردی این علایم را داشت، باید سریع خود را قرنطینه کند و اگر می خواهد تست کرونا را انجام دهد، باید ۴ تا ۷ روز از دوره ابتلا به بیماری بگذرد.

وی افزود: در ابتدای ابتلا به کرونا و در هنگام شروع علائم به ویژه سرفه و عطسه احتمال انتقال ویروس به سایر افراد بیشتر است، اما افراد فاقد علامت نیز در صورتی‌ که در فاصله نزدیک با سایر افراد قرار گیرند می‌توانند منجر به انتقال ویروس شوند، زیرا احتمال کمتری دارد که خود را قرنطینه کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: بیشتر افرادی که به ویروس کرونا آلوده و دارای علامت هستند، معمولا ۱۰ روز بعد از رفع علایم دیگر ناقل این بیماری محسوب نمی‌شوند، کسانی که نتیجه تست کرونای آنها مثبت بوده اما علامتی از این بیماری را تجربه نکرده‌اند، ۱۰ روز بعد از آزمایش دیگر ناقل محسوب نمی‌شوند ولی باید ۱۴ روز در قرنطینه باشند.

زمان لازم برای بهبودی بیماری کرونا چقدر است؟

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افراد مبتلا به موارد خفیف کرونا طی یک تا دو هفته بهبود می‌یابند، اما در موارد شدید، زمان لازم برای بهبودی می‌تواند ۶ هفته یا بیشتر طول بکشد و برخی افراد ممکن است مشکلات جسمی و روانی طولانی‌مدت را تجربه کنند.

مردانی افزود: آنها ممکن است به طور متناوب با گذشت زمان بهبود یافته و یا بدتر شوند و مشکلات مختلفی مانند خستگی و مشکل در تمرکز تا اضطراب، ضعف عضلات و ادامه پیدا کردن تنگی نفس را تجربه کنند.

وی گفت: ممکن است افراد چند روز بعد از احساس بهبودی و بهتر شدن، هنوز به این ویروس آلوده بوده و ناقل باشند اما پس از گذشت ۱۰ روز از رفع کامل علایم، اگر نیاز به بیرون رفتن از منزل داشتند از ماسک استفاده کرده و تا حد ممکن از لمس سطوح خودداری و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: افراد اگر حس کردند با علایم خفیفی چون سردرد و آبریزش بینی بیمار هستند، تا زمان بهبود در خانه بمانند؛ زیرا پرهیز از ارتباط با دیگران و عدم مراجعه به مراکز درمانی می تواند موجب عملکرد بهتر این مراکز و کمک به محافظت از آنها و دیگران در برابر کرونا باشد.

به گزارش ایرنا، مردانی گفت: اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است علایم شما به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگری باشد، اگر به تازگی سفر کرده اید یا در تماس با دیگر مسافران بودید به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اطلاع دهید، این کار مانع از گسترش احتمالی کرونا می شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید