مدیر مسئول روزنامه همدلی به اتهام نشر اکاذیب مجرم شناخته شد

    کد خبر :850129

سخنگوی هیات منصفه دادگاه مطبوعات با اشاره به رسیدگی سه پرونده در دادگاه مطبوعات، گفت: مدیر مسئول روزنامه همدلی به اتهام نشر اکاذیب مجرم شناخته شد.

احمد مومنی راد شامگاه یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، افزود: امروز یازدهم مهر ۱۴۰۰ سه پرونده در شعبه ۶ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی شقاقی رسیدگی شد.

وی ادامه داد: پرونده اول مربوط به مدیر مسئول روزنامه همدلی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی بود که هیات منصفه در اتهام یاد شده، متهم را با اکثریت آراء مجرم دانست و نیز باتفاق آراء وی را در این اتهام مستحق تخفیف دانست.

رسیدگی به پرونده مدیر مسئول روزنامه کیهان

مومنی‌راد اظهارکرد: پرونده دوم مربوط به مدیر مسئول روزنامه کیهان به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، توهین، افترا و عدم مراعات مصوبات شورای عالی امنیت ملی بود که هیات منصفه در اتهام مزبور متهم را با اکثریت آراء مجرم ندانست.

وی افزود: پرونده سوم که در دادگاه امروز مطرح شد با اعلام رضایت شاکی، پرونده از سوی قاضی مختومه اعلام شد.

بر اساس اصل ۲۴ قانون اساسی جرم مطبوعاتی عبارت است از انتشار مطالب مخل به مبانی اسلام و یا حقوق عمومی به وسیله مطبوعات، تفصیل و مصادیق آنها را قانون معین می‌کند.

مطابق ماده ۳۴ قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹رسیدگی به جرایم مطبوعاتی با توجه به قوانین مربوط به صلاحیت ذاتی در محاکم عمومی یا انقلاب یا سایر مراجع قضایی است که در هر صورت علنی بودن و حضور هیئت منصفه در آن الزامی است.

تبصره ماده ۴ اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب۱۳۸۱ بیان می‌دارد رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی در دادگاه کیفری استان به عمل خواهد آمد که طبق ماده ۲۰ قانون مذکور رسیدگی به جرایمی که مجازات قانونی آنها قصاص عضو یا قصاص نفس یا اعدام یا رجم یا سلب و یا حبس ابد باشد و نیز رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی ابتدا در دادگاه تجدید نظر استان به عمل خواهد آمد و در این مورد دادگاه مذکور دادگاه کیفری استان نامیده می‌شود.

دادگاه کیفری استان در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیئت منصفه تشکیل خواهد شد و این دادگاه اکنون صلاحیت رسیدگی به جرم مطبوعاتی را نیز دارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید