ماکرون برای نشست منطقه ای بغداد به عراق سفر می کند

    کد خبر :839356

کاخ الیزه اعلام کرد که «امانوئل ماکرون» در روزهای آینده برای مشارکت در نشست منطقه‌ای بغداد به عراق سفر می‌کند تا بر حمایت پاریس از ثبات عراق و بر نقشی که در پی ایفای آن در منطقه است، تأکید کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون تنها رئیس جمهوری از خارج منطقه است که در این نشست حاضر خواهد شد و در کنار «عبدالفتاح سیسی»، رئیس جمهوری مصر، و «ملک عبدالله دوم»، پادشاه اردن، از سران کشورهایی است که حضورشان در این نشست قطعی شده است.

از سران ایران و ترکیه و پادشاه عربستان نیز برای حضور در این نشست دعوت شده اما هنوز مشخص نیست که این کشورها در چه سطحی مشارکت کنند. اخبار غیر رسمی از حضور وزیر امور خارجه عربستان در این نشست خبر داده‌اند.

در بیانیه رسمی کاخ الیزه آمده که ماکرون که در سپتامبر سال گذشته نیز به بغداد سفر کرده بود، «برای اظهار حمایت از نقش محوری عراق و برای تأکید بر مبارزه با تروریسم و توسعه عراق و کمک به کاهش تنش‌ها در منطقه به بغداد سفر خواهد کرد».

به نقل از میدل ایست نیوز، انتظار می‌رود که ماکرون در دیدارهای دوجانبه خود در حاشیه این نشست به مسائل افغانستان و موضوع تروریست‌های داعش شهروند فرانسه که در عراق زندانی هستند نیز بپردازد.

ماکرون همچنین قرار است روز یکشنبه به اقلیم کردستان عراق و همچنین به موصل سفر کند.

کاخ الیزه تأکید کرده که ماکرون در سفر به موصل با دانشجویان این شهر و همچنین با چهره‌های شاخص شهر دیدار خواهد کرد و سپس برای حمایت از مسیحیان عراق از کلیسای جامع موصل دیدن می‌کند.

«نادیه مراد»، بانوی ایزدی عراقی که از قربانیان توحش داعش بود و به علت افشای جنایات آنان برنده جایزه صلح نوبل شد و همچنین «کارولین فورست»، فعال حقوق زنان فرانسوی، در هیئت همراه ماکرون در سفرش به عراق خواهند بود.

کنفرانس منطقه‌ای بغداد با عنوان «کنفرانس بغداد برای همکاری و شراکت» 28 اوت برگزار خواهد شد.

1
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد
  1. ایرانی گفت:

    چرا مکرون باید بیاید بغداد. فرانسه بجز دزدی ثروت خاورمیانه هدف دیگری ندارد. فرانسه فقط می خواهد خاورمیانه ویران بماند و با دو دستگی و اوردن سر سپرده ها به سر کار منابع را بچاپد.
    لطفا مانع ورود مکرون به اجلاس شوید چون فقط قصد خرابی کاری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید