«قند پارسی» به فوتبالیست‌ها تقدیم شد

    کد خبر :303430

اولین اجرای منتخب ارکسترهای سمفونیک تهران و ملی ایران به رهبری شهرداد روحانی و فریدون شهبازیان در سن پترزبورگ روسیه محل برپایی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ برگزارشد.

مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در ابتدای این برنامه که بعد از ظهر پنجشبه ٢۴ خرداد ماه با حضور تماشاگران ایرانی، روسی و سایر کشورها در تالار فیلارمونی شهر سن پترزبورگ برگزار شد ضمن قدردانی از حضور مخاطبان در این کنسرت با وجود برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال توضیح داد: این گروهی که شما امروز شاهد اجرای برنامه از آنها هستید به اندازه کافی معروف هستند و نیازی به توضیح من نیست. ما امشب قرار است از اجرای منتخب ارکسترها در این تالار استفاده کنیم و جمعه ٢۵ خرداد در بازی تیم ملی فوتبال ایران با مراکش همراه آنان باشیم. من به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه از همگی دست اندرکاران برگزاری این برنامه ها از جمله کنسرواتوار چایکوفسکی، بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تالار فیلارمونی سن پترزبورگ که چنین برنامه هایی را تدارک دیدند قدردانی می کنم.

علی اکبر صفی پور مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز پس از صحبت های سفیر کشورمان در روسیه بیان کرد : سلام من را از سرزمین شیرین زبانان فارسی گو پذیرا باشید. شما می دانید ما در ایران شاعری به نام حافظ داریم که وقتی هنر ایرانی را به سرزمین های دیگر معرفی می کرد ایران را به قند پارسی تشبیه می کرد و ما امروز برای مردم سن پترزبورگ و هر مخاطبی که به مناسبت جام جهانی به این شهر آمده قند پارسی هدیه و سوغات آورده ایم.

وی ادامه داد: این اجراها بر اساس تفاهمنامه با کنسرواتوار چایکوفسکی منعقد شده و با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه و تالار فیلارمونی سن پترزبورگ به مرحله اجرا رسیده است.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در پایان صحبت های خود گفت: امیدوارم این قند شیرین هدیه ای به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران کشورمان برای یک بازی زیبا مقابل تیم مراکش باشد.

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران هم قبل از اجرای بخش دوم کنسرت خطاب به مخاطبان روسی حاضر در سالن گفت : لازم می‌دانم برد پرگل تیم ملی فوتبال روسیه را که همزمان با روز ملی این کشور بود به شما تبریک بگویم و البته آرزو کنم که دیدار فینال جام جهانی بین تیم های ملی فوتبال ایران و روسیه باشد.

این شوخی روحانی بلافاصه با واکنش تماشاگران مواجه شد و تا لحظاتی او را تشویق کردند.

سپس منتخب ارکسترهای سمفونیک تهران و ملی ایران در دو بخش به اجرای قطعاتی از آثار آهنگسازان مطرح روسیه و کشورمان به رهبری شهرداد روحانی و فریدون شهبازیان پرداختند. اجرای دو قطعه ملی میهنی و سرود تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال روسیه به خوانندگی سالار عقیلی و اجرای دو قطعه بی کلام بخش دیگری از این کنسرت را به خود اختصاص داد.

با وجود برگزاری مراسم افتتاحیه بازی های جام جهانی فوتبال روسیه و دیدار تیم های ملی فوتبال روسیه با عربستان سالن فیلارمونی سن پترزبورگ مملو از جمعیت بود. حضور نیروهای حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه تعدادی از ماموران انتظامی سن پترزبورگ در سالن از نکات قابل توجه بود.

علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایرجی رییس هیات مدیره بنیاد رودکی، غلامحسین زمان آبادی معاون فرهنگی فدراسیون فوتبال کشورمان از جمله مهمانان اولین کنسرت ارکسترهای دولتی ایران در سن پترزبورگ بودند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید