قطعنامه شورای امنیت علیه ارتش یمن تصویب شد

    کد خبر :1047166
قطعنامه شورای امنیت علیه ارتش یمن

شورای امنیت سازمان ملل بامداد پنجشنبه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا مبنی بر محکوم کردن عملیات‌های ارتش یمن علیه کشتی‌های صهیونیستی در دریای سرخ را تصویب کرد.

در این قطعنامه ضمن محکوم کردن حملات نیروهای مسلح یمن به شناورهای مرتبط با اسرائیل در واکنش به حملات بیش از سه ماهه اشغالگران به غزه و کشتار چند ده هزار فلسطینی، بر ضرورت حفاظت از امنیت ناوبری دریایی تاکید شده است.

«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل طی جلسه شورای امنیت این قطعنامه اتخاذشده درمورد امنیت کشتیرانی در دریای سرخ را «سیاسی» توصیف کرد.

نبنزیا ضمن ابراز نگرانی روسیه درباره وضعیت امنیتی در دریای سرخ، اما تصریح کرد: «آمریکا و متحدانش در تلاش برای تحمیل راهکارهای یکجانبه هستند. کشتار در غزه، که عامل اصلی وضعیت دریای سرخ است، باید متوقف شود».

نماینده آمریکا در این نشست مدعی شد: «تصویب قطعنامه علیه حملات حوثی‌ها در دریای سرخ، نشان‌دهنده اتحاد ما در برابر نقض قانون است. حوثی‌ها بار دیگر با حمله‌ای پیچیده سعی کردند بر مسیرهای کشتیرانی تجاری تأثیر بگذارند».

وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس و بدون مدرک علیه جمهوری اسلامی ایران، ادعا کرد: «ایران سامانه‌های پیشرفته از جمله پهپاد و موشک را به حوثی‌ها منتقل کرده است. تصویب قطعنامه در محکومیت حملات حوثی‌ها، ایران را به تعهدات خود پایبند می‌سازد».

نماینده چین نیز ضمن ابراز تأسف از اینکه قطعنامه شورای امنیت علیه یمن، شامل آتش‌بس در نوار غزه نیست؛ گفت: « آنچه دریای سرخ رخ می‌دهد، بازتاب خارجی درگیری در غزه است و ما خواهان توقف خصومت‌ها در غزه هستیم».

به گزارش فارس، وی در این‌باره توضیح داد: «تامین امنیت کشتیرانی در دریای سرخ به ثبات زنجیره تامین و تجارت جهانی کمک می‌کند. ما از حوثی‌ها می‌خواهیم که از قطعنامه شورای امنیت پیروی کنند و مانع تجارت بین‌المللی در دریای سرخ نشوند».

پیش از این، سخنگوی انصارالله یمن با بیان اینکه عملیات‌های ارتش یمن علیه کشتی‌های اسرائیلی علی‌رغم تهدیدات مقامات آمریکایی ادامه خواهد یافت، تاکید کرد چنانچه کسی مانع عملیات‌های ارتش یمن شود، با پاسخ یمنی‌ها مواجه خواهد شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید