قبل از اجاره آپارتمان در تهران حتما این مطلب را بخوانید

    کد خبر :366472
قبل از اجاره آپارتمان در تهران حتما این مطلب را بخوانید

پیدا کردن آپارتمان ایده‌آل در سال‌های اخیر، به خودی خود برای مستاجران چالش بزرگی است، به همین دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره نیازها و خواسته‌ها ممکن است چالش‌هایی جانبی دیگری هم به آن اضافه کند. امید است با خواندن این مقاله، برآورد بهتری از تناسب نیازها و بودجه‌ برای انتخاب آپارتمان حاصل شود.

به گزارش بازتاب، اجاره آپارتمان در تهران این‌ روزها یک چالش اساسی در زندگی تعداد زیادی از افراد جامعه و خانواده‌ها است. این چالش بزرگ جدای از صرف هزینه، وقت و انرژی بسیار، مستلزم دانستن بعضی از مسائل حقوقی و عرفی است. بدون داشتن آگاهی کافی درباره معیارهای انتخاب خانه و اجاره آن ممکن است مشکلات زیادی برای مستاجران به وجود بیاید. به این معنی که گاهی یک معیار ممکن است در ابتدای کار بی‌اهمیت به نظر برسد و بتوان از وجود از آن صرف نظر کرد اما به مرور زمان و در طولانی مدت همین نبود معیار بی‌اهمیت، مشکلات فراوانی به وجود می‌آورد.

بنابراین لازم است پیش از اجاره خانه فهرستی از معیارهایی که برای افراد ضروری است تهیه شود و خانه‌هایی که نامزد انتخاب هستند، با این معیارها تطبیق داده شود. البته طبیعتاً هیچ خانه یا آپارتمانی نمی‌تواند با تمام معیارهای افراد مختلف مطابقت داشته باشد، از این رو در این فهرست باید معیارهایی که می‌توان برای آن‌ها جایگزینی پیدا کرد را نیز گنجاند و به این ترتیب آپارتمانی پیدا کرد که بیشترین نزدیکی را با معیارها داشته باشد، یا در صورت نیاز بتوان معیارهایی را که ندارد جایگزین کرد.

معیارهای انتخاب و اجاره آپارتمان چیست؟

هر فرد یا خانواده‌ای ممکن است معیارهای متفاوتی برای انتخاب آپارتمان داشته باشد و طبیعتا تمام خانواده‌ها و شرایط زندگی‌شان با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارد. برای آنکه بتوان دید جامعی درباره انتخاب آپارتمان در اختیار متقاضیان قرار داد،معیارهای یک خانواده شاغل با درآمد متوسط بررسی هواهد شد.

اولین گزینه‌ای که هر کسی برای اجاره خانه در نظر دارد، قیمت اجاره است. با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی مالکان ترجیح می‌دهند به جای رهن، اجاره بیشتری دریافت کنند، چون مدت‌هاست سود بانکی سپرده‌ها کاهش یافته است و مالکان نمی‌توانند سود قابل توجهی از پول رهن دریافت کنند.

در چنین شرایطی طبیعتاً پیدا کردن یک آپارتمان دارای امکانات با هزینه رهن و اجاره منطقی برای افراد بسیار دشوار است و باید بین خواسته‌ها و معیارها اولویت قائل شد.

فاصله خانه تا محل کار، مدرسه، دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و ترافیک، پس از اجاره خانه از مهمترین گزینه‌‌ها هستند. برای افراد شاغل، دسترسی و نزدیکی خانه به محل‌کار اولویت دوم است که البته حساسیت زیادی هم دارد. به این شرح که اگر خانه تا محل کار فاصله زیادی داشته باشد، ممکن است دسترسی آسان به آن یا نزدیکی‌اش به ایستگاه مترو، تاکسی یا اتوبوس، بتواند تا حدی این دوری فاصله را جبران کند.

البته اگر مسیر خانه تا محل کار به نحوی باشد که فقط بتوان با تاکسی در آن رفت‌وآمد کرد، در انتخاب آن به عنوان آپارتمان جدید باید تردید کرد، چون هزینه رفت‌وآمد روزانه ممکن است زیاد شود، همچنین اگر ترافیک آن بیشتر از حد معمول باشد، به مرور زمان برای فرد ایجاد مشکل خواهد کرد. این موضوع درباره مدرسه و دبیرستان فرزندان نیز صدق می‌کند.

این روزها یافتن سکوت و آرامش به کیمیا تبدیل شده‌ است. کسانی که روزهای شلوغی دارند ترجیح می‌دهند، شب‌های آرامی داشته باشند، به همین دلیل اگر هدف آرامش است، ساختمان‌های دارای طبقات و واحدهای زیاد را باید از فهرست‌ حذف کرد. همچنین آپارتمان‌هایی که کنار خیابان‌های اصلی هستند یا در نزدیکی مراکز تجاری و تفریحی واقع شده‌اند  مناسب‌ نیستند. بهتر است آپارتمان‌هایی با تعداد طبقات کم و جمعیت کم‌تر انتخاب شود که از مراکز ازدحام جمعیت هم فاصله داشته باشد.

 

اگر برای اجاره آپارتمان سری به چند بنگاه معاملات ملکی زده شود، به راحتی می‌‌توان امکانات مهم و اساسی را شناسایی کرد. پارکینگ، انباری، کابینت‌های ام‌دی‌اف، شوفاژ یا شومینه، هود و گاز رومیزی، کولر، آسانسور، کفپوش و کمد دیواری حداقل‌ امکاناتی هستند که یک آپارتمان ممکن است داشته باشد یا نداشته باشد.

به عنوان مثال، ممکن است واحدی جز آسانسور تمام این امکانات را داشته باشد، اما در طبقه سوم یا چهارم قرار داشته باشد، طبیعتا در انتخاب این واحد باید بیشتر دقت داشت، چون اگر ساکنین این واحد در طول روز رفت‌وآمد زیادی داشته باشند، یا در خانه فرد سالمند یا کم‌توان زندگی کند  در طولانی مدت حتما مشکلاتی گریبان‌گیر ساکنین خواهد شد. البته باید این نکته را نیز خاطر نشان کرد که قیمت این نوع واحد‌ها کمی از قیمت بازار پایین‌تر است.

این موضوع درباره امکانات دیگر آپارتمان هم صدق می‌کند. اگر وسایل و خرده‌ریزهای زیادی وجود داشته باشد، حتما باید به فکر انباری بود.

اگر فردی دارای خودروی شخصی باشدو آپارتمان مورد نظر پارکینگ ندشاته باشد، در خیابان گذاشتن خودرو همیشه اولین گزینه جایگزین است، البته در صورتی که تراکم جمعیت محله به اندازه‌ای نباشد که در خیابان یا کوچه محل زندگی‌ هم نتوان جای پارک مناسبی پیدا کرد، ناچار باید به کوچه‌های اطراف فکر کرد.

همانطور که گفته‌شد، پیدا کردن و اجاره آپارتمان ایده‌آل یا نزدیک به ایده‌آل در این سال‌ها، به خودی خود برای مستاجران چالش بزرگی است، به همین دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره نیازها و خواسته‌ها ممکن است چالش‌هایی جانبی دیگری هم به آن اضافه کند. به هر حال امیداست با خواندن این مقاله، متقاضیان برآورد بهتری از تناسب نیازها و بودجه‌ برای انتخاب آپارتمان داشته باشند.

 

منبع: کیلید

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید