جدیدترین اخبار
25 دی 1398 ساعت 08:43 اقتصادی کد خبر :674142
برای چاپ کلیک کنید

قانون آتش‌ به‌ اختیاری یک نهاد مهم!

قانون آتش‌ به‌ اختیاری یک نهاد مهم!

لایحه مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است، اما خبر‌های خوبی از آن شنیده نمی‌شود. محتوای این لایحه نشان می‌دهد، سازمان امور مالیاتی از شمول قوانین و مقررات عمومی‌دولت در زمینه‌های متعددی، از جمله اداری، مالی، استخدامی‌و تشکیلاتی، مستثنا می‌شود.

این موضوع اگر به تصویب برسد، می‌توان گفت: انحراف بزرگی است در مسیر شفاف‌سازی که این روز‌ها ادعای بسیاری از لوایح و طرح‌هاست. ازجمله قوانین عمومی‌که سازمان امور مالیاتی از آن مستثنا می‌شود، این است که دیگر لازم نیست مطابق آیین‌نامه اداری، مالی، استخدامی‌و تشکیلاتی خود اقدام و پس از تصویب هیئت وزیران آن را اجرا کند، همچنین از ارائه گزارش شش‌ماهه میزان وصول مالیات و توزیع مالیات بین طبقات و سطوح مختلف درآمد به مجلس مستثنا می‌شود.

به گزارش شرق،درمجموع استثناشدن سازمان امور مالیاتی از قوانین عمومی، یک نهاد مجری مانند سازمان امور مالیاتی را به نهاد ناظر بر خود تبدیل می‌کند و این باعث عدم شفافیت در تمامی‌امور استخدامی‌و پرداختی می‌شود. طبق گزارش دیوان محاسبات، سازمان امور مالیاتی جزء سازمان‌هایی است که با تخلف‌های پرداخت‌های نجومی‌در قالب حقوق و پاداش مواجه بوده، بالاترین مبلغ آن را هم می‌توان در یک مورد کشف‌شده در سال ۹۵ دید که به یکی از معاونان سازمان امور مالیاتی مبلغ بیش از دو میلیارد ریال پاداش پرداخت شده بود. حالا با این لایحه باید منتظر تکرار و قانونی‌شدن چنین پرداخت‌هایی بود.

 

دامن‌زدن به پاداش‌های نجومی

مالیات بر ارزش افزوده که می‌توان گفت: نام دیگر مالیات بر مصرف‌کنندگان است، حدود ۱۰ سالی است که در نظام امور مالیاتی ایران به‌عنوان یک پایه مالیاتی تعریف شده و درحال‌حاضر بالاترین سهم در ثبت درآمد‌های مالیاتی را دارد. در سال‌های اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، سازمان امور مالیاتی و مودیان مالیاتی با مسائل و چالش‌های مختلفی روبه‌رو بوده‌اند که تلاش شده با صدور بخش‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های متعدد از سوی سازمان امور مالیاتی این موانع برداشته شوند. در همین رابطه دو سال پیش دولت لایحه‌ای را به مجلس برد که در نهایت در اردیبهشت‌ماه امسال در صحن علنی به تصویب رسید، اما به منظور رفع ایرادات و ابهامات برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد. حالا بعد از اظهارنظر اعضای کمیسیون اقتصادی، ما با لایحه‌ای طرف هستیم که اختیارات عمل سازمان امور مالیاتی را گسترش داده، به‌طوری‌که شفافیت و کارکرد این سازمان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. مهم‌ترین نکته ماجرا هم این است که بر اساس این لایحه، سازمان امور مالیاتی از قوانین عمومی‌مستثنا شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی‌با انتشار گزارشی با تصویب ماده ۲۶ گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی مجلس درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده مبنی‌بر مستثناشدن سازمان امور مالیاتی از شمول قوانین و مقررات عمومی‌دولت در زمینه‌های متعددی، از جمله اداری، مالی، استخدامی‌و تشکیلاتی مخالفت کرد. مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن اعلام مخالفت با تصویب ماده ۲۶ لایحه مالیات بر ارزش افزوده مبنی‌بر مستثناشدن سازمان امور مالیاتی از شمول قوانین و مقررات عمومی‌دولت اعلام کرد: تنفیذ چنین اختیاراتی به سازمان امور مالیاتی می‌تواند به بروز پدیده‌هایی مانند پاداش‌های نجومی‌دامن بزند. اشاره مرکز پژوهش‌های مجلس به پاداش‌های نجومی‌معاونان و کارکنان سازمان امور مالیاتی است که نمونه‌هایی از آن در گزارش دیوان محاسبات افشا شد.

بر اساس گزارشی که دیوان در سال ۹۵ ارائه کرده بود، در سال ۹۱ مبلغی حدود ۸۶ میلیون تومان به‌عنوان پاداش در وجه یکی از معاونان وقت سازمان امور مالیاتی واریز شده بود. این پاداش‌های نجومی‌و بی‌حساب‌وکتاب در سال‌های بعد هم تکرار شد. در سال ۹۲ یکی از معاونان ۱۶۳ میلیون تومان فقط به‌عنوان پاداش دریافت کرده بود، درحالی‌که در آن سال سقف دریافتی یک مدیر دولتی حدود پنج میلیون تومان باید می‌بود. در سال بعد از آن یکی دیگر از معاونان این سازمان پاداش ۲۳۳ میلیون‌تومانی دریافت کرده بود و سال ۹۴ هم یکی دیگر از معاونان به پاداش ۲۱۲ میلیون‌تومانی رسیده بود.

کارشناسان می‌گویند، با توجه به گزارش دیوان محاسبات کشور، بخشی از پاداش‌های نجومی‌به تعدادی از مدیران و معاونان سازمان امور مالیاتی پرداخت شده است، بنابراین تنفیذ چنین اختیاراتی به سازمان امور مالیاتی در صورت تصویب لایحه ارزش افزوده، می‌تواند به بروز پدیده‌های این‌چنینی دامن بزند. بحث حقوق‌های نجومی‌این‌گونه بود که اشخاصی از دولت حقوق زیادی می‌گرفتند که کاملا قانونی هم بود. حال چنین لوایحی باید بستری فراهم کنند که شفافیت ایجاد کرده و جلوی این برداشت‌ها را بگیرند، اما عملا با تصویب این ماده از لایحه، شفافیت از بین می‌رود. طبق این ماده، حیف‌ومیل بیت‌المال اتفاق می‌افتد و یک منفذ فسادزا و همچنین تابوشکن است. اگر این قانون تصویب شود، سازمان‌های دیگر درخواست مستثناشدن خواهند داشت. این مسئله به اعتماد عمومی‌ضربه اساسی وارد می‌کند.

 

دورزدن شفافیت در لایحه شفافیت

همچنین در ماده ۲۶ گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس که همان ماده ۳۰ لایحه مالیات بر ارزش افزوده است، آمده است: «سازمان [امور مالیاتی]مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون به منظور فراهم‌نمودن زمینه تحقق اهداف و مأموریت‌های سازمان و ارتقای سطح انگیزش کارکنان و اجرای صحیح و به‌موقع قوانین و مقررات مالیاتی، نسبت به تهیه آیین‌نامه اداری، مالی، استخدامی‌و تشکیلاتی خود اقدام و با پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور اداری و استخدامی‌کشور، پس از تصویب هیئت وزیران اجرا نماید.

سازمان در موارد یادشده از شمول قوانین و مقررات عمومی‌دولت مستثنی است. بودجه سازمان و واحد‌های استانی ذی‌ربط هر سال به صورت متمرکز در ردیف جداگانه‌ای در قوانین بودجه منظور و به طور صددرصد (۱۰۰%) تخصیص‌یافته تلقی می‌شود و جهت انجام هزینه‌های جاری و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ستاد و واحد‌های استانی در اختیار سازمان قرار داده می‌شود».

بازوی کارشناسی مجلس درباره دلایل مخالفت با تصویب این ماده، اعلام کرد: «همان‌طور که مشخص است، مفاد این ماده اختیارات فراوانی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌دهد و سازمان را در زمینه‌های متعددی، از جمله اداری، مالی، استخدامی‌و تشکیلاتی از بسیاری از قوانین و مقررات مستثنا می‌کند، همچنان‌که این موضوع به صراحت در متن ماده لحاظ شده است و مقرر می‌دارد که «سازمان در موارد یادشده از شمول قوانین و مقررات عمومی‌دولت مستثنی است». جالب اینجاست که لایحه مالیات بر ارزش افزوده که هدف آن ایجاد شفافیت در سیستم مالیات‌ستانی بوده، در جزئیات علیه خود عمل کرده و عملا با بازگذاشتن دست سازمان امور مالیاتی، امکان فساد مالیاتی و عدم شفافیت را فراهم کرده است.

در صورت تصویب این ماده، نظارت بر سازمان امور مالیاتی کاهش می‌یابد و امور بسیاری که تا قبل از تصویب این ماده غیرقانونی بوده‌اند می‌توانند پوشش قانونی به خود بگیرند. بالطبع این موضوع، عدم شفافیت سازمان امور مالیاتی، خصوصا در زمینه‌های مالی و استخدامی‌را به دنبال خواهد داشت.

هرچند در این ماده «مشمول ذکر نام‌شدن» سازمان امور مالیاتی تصریح نشده است، اما با تصویب این ماده، این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد که آیا از این پس سازمان امور مالیاتی نیز در زمره دستگاه‌های مشمول ذکر نام خواهد بود یا خیر و این موضوع قانون‌گذاران را در آینده با مشکل مواجه می‌کند.

روی خط خبر

 • شهر شوشتر عنوان “شهر کامل” ایران را از آن خود کرد
 • ادعای کاخ سفید: ایران برجام را ترک کرده
 • توافق ایران و ترکمنستان برای دوبرابر شدن ترانزیت ریلی
 • در برخی جایگاه ها، امکان سوخت گیری با کارت سوخت فراهم شد
 • مترو تهران تا ۹ فردا صبح رایگان شد
 • قهرمان سنگین وزن کشتی آزاد مدال خود را به موزه آستان قدس اهدا کرد
 • جایگاه‌های سوخت در آذربایجان شرقی به روال عادی برگشت
 • نامزدهای بهترین فیلمبرداری سال سینما معرفی شدند
 • در استان تهران؛ اسامی‌جایگاههای سوختی که به مدار بازگشتند
 • اظهارات مداخله‌جویانه مقام انگلیسی در مورد نازنین زاغری
 • رژیم صهیونیستی شلیک “پدافند هوایی ایرانی” به سوی جنگنده‌‌‌های این رژیم در سوریه را تکذیب کرد
 • اعلام زمان بازگشایی مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی
 • پاسخ نوبخت به ماجرای خالی بودن خزانه
 • «تخلیه خزانه» چهار روز پیش از تحویل دولت به رئیسی/عکس
 • بارش برف و باران در ارتفاعات تهران
 • خودکشی قاتل با انفجار خانه
 • حمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها
 • علی رهبری در ازمیر کنسرت برگزار می‌کند
 • اجزای اصلی سیستم‌‌‌های هیدرولیک
 • جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ ۴ آبان ۱۴۰۰
 • حمله ۲ موتورسوار و ضرب و شتم مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • توزیع بنزین متوقف شد
 • جزئیات تازه درباره متناسب‌سازی حقوق کارمندان
 • سردار جلالی: عامل همه‌گیری کرونا غفلت دولت روحانی در اجرای سند پدافند زیستی بود
 • پاسخ وزیر اقتصاد به شائبه فروش گسترده اوراق دولتی در بورس
 • لغو ویزا در سفرهای هوایی ایران و عراق
 • افزایش چشمگیر میزان مصرف بنزین آزاد در کشور
 • نرخ رسمی‌۱۶ ارز کاهش یافت ؛ ۴ آبان ۱۴۰۰
 • کلین‌شیت تک امتیازی بیرانوند برای بواویشتا
 • علی بهادری جهرمی‌سخنگوی دولت می‌شود
 • 11 مهر