قاضی‌زاده هاشمی: کرونا، ۳ سال مسئله کشور خواهد بود/ برای گشایش مراکز زیارتی اقدام کنیم

    کد خبر :785100
قاضی‌زاده هاشمی: کرونا، ۳ سال مسئله کشور خواهد بود/ برای گشایش مراکز زیارتی اقدام کنیم

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اکنون‌که در ایام ماه‌های رجب و شعبان هستیم و مردم به زیارتگاه‌ها می‌روند باید برای ایجاد گشایشی در مراکز مذهبی و زیارتی توجه جدی کنیم.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که صبح امروز به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد با بیان اینکه خیز جدید کرونا از غرب کشور در حال شروع شدن است، گفت: با توجه به اینکه این خیز کرونا از غرب کشور است احتمال اینکه وضعیت کشور عراق خوب نباشد، خیلی بالا است. چون عمدتاً استان‌های غربی درگیر شده‌اند.

وی افزود: در جا‌های دیگر هم این خیز را داریم، ولی بیشتر از آذربایجان غربی تا خوزستان است و متأسفانه خوزستان بدترین وضعیت را دارد و خیلی نگران‌کننده است، به‌خصوص اینکه نمونه‌هایی از ویروس انگلیسی و آفریقایی هم در کشور دیده‌شده، نگرانی را بیشتر می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه با جهش ویروس کرونا تست‌های آزمایشی گذشته به چالش کشیده شده‌اند، تصریح کرد: در مقالات کشور‌های غربی مطرح‌شده بعضاً پی سی آر‌ها منفی هستند، اما ویروس وجود دارد و این نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به ماه‌های پیش رو، اظهار داشت: اکنون‌که در ایام ماه‌های رجب و شعبان هستیم و مردم به زیارتگاه‌ها می‌روند باید برای ایجاد گشایشی در مراکز مذهبی و زیارتی توجه جدی کنیم.

وی با بیان اینکه خبر‌های خوبی از نحوه توزیع واکسن و واکسیناسیون در این جلسه داده شد، گفت: مکانیسم‌های چندگانه کنترلی گذاشته‌شده تا واکسن وارد بازار سیاه نشود و اتفاقی که در آلمان و انگلیس افتاده، نیفتد و به افراد هدف با نام مشخص واکسن تزریق شود.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه باید بر فرهنگ‌سازی نظم اجتماعی بیشتر توجه کنیم، تصریح کرد: هم‌وطنانی که خارج از کشور وارد ایران می‌شوند، با توجه به چارچوب‌های نظمی که آن‌ها زندگی می‌کنند، وقتی به داخل کشور می‌رسند گویا اینجا نظمی وجود ندارد و هر کاری که علاقه‌مند هستند باید انجام دهند که نشان می‌دهد روی فرهنگ‌سازی نظم اجتماعی باید خیلی کار کنیم.

قاضی زاده هاشمی افزود: مسافرینی که از انگلیس به ایران می‌آیند با وجود آنکه کلی تعهد داده بودند، وقتی وارد کشور می‌شوند پروتکل‌ها را رعایت کنند و همکاری لازم را خواهند داشت، ولی همکاری نمی‌کنند و شروع به مطالبه گری می‌کنند. به‌خصوص هواپیمایی که اخیراً از انگلیس آمده، نیرو‌های مستقر در بهداشت را در انجام تست و قرنطینه و امثالهم خیلی اذیت کردند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به حجم میلیونی از اتباع خارجی در داخل کشور، اظهار داشت: مرز‌های رسمی کنترل می‌شود، اما متأسفانه وضعیت سرایت در خارج از کشور بیشتر است و این دردسر‌هایی را درست کرده است. ما مرز‌های طولانی در شرق و غرب کشور داریم و تردد غیرقانونی هم خیلی داریم؛ در غرب کشور پدیده کوله بری است و از آن‌طرف مسافرینی هستند که از عراق و ترکیه می‌آیند. در شرق کشور هم تردد وسیع از کشور‌های افغانستان و پاکستان را داریم. باید برای این‌ها فکری کنیم.

وی افزود: با شروع واکسیناسیون و حضور چندمیلیونی اتباع خارجی که در کشور ما زندگی می‌کنند اینکه بحث واکسیناسیون آن‌ها چه خواهد شد از مسائلی است که باید به آن‌ها توجه کنیم.

نایب رئیس مجلس با اشاره به تحقیقات در خصوص کشور‌هایی که در آن‌ها واکسیناسیون را زودتر از ما شروع کردند، بیان کرد: در حال حاضر داریم آثار واکسیناسیون را در آن کشور‌ها پیگیری و مطالعه می‌کنیم که چگونه بوده است. الآن چند میلیون نفر واکسن زده‌اند و باید ببینیم آیا واکسن در کنترل بیماری و کاهش بیماری نقش داشته است یا خیر.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حداقل سه سال کرونا مسئله جدی کشور خواهد بود، متذکر شد: با توجه به جهش‌های ژنی که این ویروس دارد به‌سرعت انجام می‌دهد کارکرد واکسن را به چالش کشیده و برداشت ما این است که کرونا در میان‌مدت حل نخواهد شد و حداقل سه سال کرونا مسئله جدی کشور خواهد بود و باید همه دست‌به‌دست هم دهیم تا بتوانیم به یک زندگی عادی همراه با کرونا برسیم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید