فواید واکسن آسترازنکا بر خطرات آن می چربد

    کد خبر :794852
فواید واکسن آسترازنکا بر خطرات آن می چربد

در پی افزایش نگرانی‌ها درباره عارضه تشکیل لخته خون ناشی از تزریق واکسن ضد کرونا شرکت آسترازنکا، آژانس دارویی اتحادیه اروپا اعلام کرد که دریافت این واکسن «امن و موثر» است.

«امر کوک» مدیر عامل آژانس دارویی اروپا روز پنجشنبه در نشست خبری در بروکسل، عنوان کرد که این واکسن ارتباطی با افزایش عارضه لخته خون ندارد و فواید آن همچنان بر خطرات آن می چربد .

پیشتر شماری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، ایتالیا، اسپانیا، هلند، فرانسه و سوئد از بیم عارضه تشکیل لخته خون، تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کردند. نگرانی‌ها در این باره پس از آن شدت گرفت که آژانس دارویی نروژ ادعا کرد که چهار نفر بر اثر دریافت واکسن یادشده دچار ترومبوز (ظاهر شدن لخته خون در عروق سالم) شده‌اند.

با این حال شرکت آسترازنکا اعلام کرد که تحقیقات به‌عمل آمده نشان می‌دهد که واکسن این شرکت ارتباطی با این عارضه در هیچ گروه سنی و جنسی ندارد. سازمان جهانی بهداشت نیز در تائید تحقیقات آسترازنکا از کشورها خواسته تا به تزریق واکسن کرونا ادامه دهند.

“مارگارت هریس” سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در ژنو به خبرنگاران گفته: آسترازنکا مانند دیگر واکسن‌هایی که تزریق می‌شوند یک واکسن عالی است. ما اطلاعات مرگ‌ ومیرهای اخیر را دریافت کرده‌ایم. تا امروز هیچکدام از این موارد ثابت نشده که به دلیل واکسیناسیون رخ داده باشد.

وی افزود: باید به تزریق واکسن آسترازنکا ادامه داد و هر نشانه مرتبط با ایمنی واکسن را نیز واکاوی کرد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم که دیروز این واکسن را دریافت کرد گفته که هیچ دلیلی برای توقف توزیع آن وجود ندارد. دولت انگلیس قصد دارد تا خرداد ۱۴۰۰ تمام جمعیت بزرگسال این کشور را واکسینه کند. تاکنون بالغ بر ۲۵ میلیون نفر در انگلیس واکسینه شده‌اند.

در آلمان هم که ۸ مورد عارضه ترومبوز بر اثر دریافت واکسن آسترازنکا گزارش و تزریق آن متوقف شده، مقامات بهداشتی برای از سرگیری تزریق این واکسن اعلام آمادگی کرده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها تاکنون ۳۶ میلیون و ۹۳۷ هزار و ۵۹۴ نفر به کرونا مبتلا شده که از این تعداد ۸۶۹ هزار و ۶۰ نفر جان باخته‌اند.

منبع: ایرنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید