جدیدترین اخبار
10 دی 1398 ساعت 11:39 اقتصادی کد خبر :668163

فروش امتیاز مسکن ملی؛ کلاهبرداری یا سوتفاهم؟

امتیاز طرح مسکن ملی با ارقامی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده. این در حالی است که هنوز ثبت‌نام‌کنندگان پالایش نشده‌اند و معلوم نیست مشمول طرح ملی مسکن باشند یا نه. از طرفی همچنان فرصت ثبت نام برای مشمولان این طرح در نیمه بهمن‌ماه وجود دارد.

 

هنوز یک هفته از پایان مرحله اول ثبت نام مسکن ملی نگذشته که بازار سیاه خرید و فروش امتیاز آن سر و کله‌اش پیدا شد. ارقام متفاوت است. یکی می‌گوید ۵۰، یکی دیگر می‌گوید ۱۰۰ و یکی دیگر ۱۵۰. درباره واحد این ارقام حرفی نزنیم بهتر است، احتمالا می‌دانید که داریم درباره ارقام میلیونی صحبت می‌کنیم. آن هم برای طرحی که کلا ۷۵ میلیون تومان وام دارد و معلوم نیست چرا باید برای دریافت وام ۷۵ میلیونی و نرخ بهره ۱۸ درصدی، ۱۰۰ میلیون تومان به دلال‌های امتیاز، پول بدهیم؟ آن هم این روز‌ها که هنوز تکلیف کسانی که ثبت نام کرده‌اند مشخص نیست و اصلا معلوم نیست فروشنده مشمول طرح ملی مسکن خواهد بود یا نه. از طرفی هنوز امکان ثبت نام بی‌منت آگهی‌دهنده‌ها و ارقام پیشنهادی عجیب و غریبشان وجود دارد. صرفا باید دندان روی جگر بگذاریم تا آن ۴۰ درصدی که در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند، اما شرایطش را ندارند کنار بروند و جا برای ثبت نام مرحله دوم آغاز شود. گفته می‌شود از نیمه بهمن‌ماه دوباره سامانه طرح اقدام ملی مسکن برای ثبت نام ظرفیت‌های خالی شده، بازگشایی خواهد شد.

خریدار وجود ندارد، فقط خودمانیم که به هم زنگ می‌زنیم

به گزارش فرارو: یکی از آگهی‌دهنده‌ها برای فروش امتیاز مسکن ملی می‌گوید از صبح هر کس با من تماس گرفته، خودش در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده و صرفا می‌خواهد قیمت بگیرد. او خودش در طرح ملی مسکن شهرستان ایوانکی ثبت نام کرده و منتظر اعلام نتایج است. این فروشنده امتیاز مسکن ملی را با قیمت ۵۰ میلیون تومان آگهی کرده و می‌گوید عموما همین قیمت را پیشنهاد می‌دهند. او درباره شیوه انتقال امتیاز می‌گوید تا نیمه بهمن و مشخص شدن نتایج مسکن ملی صبر می‌کنیم. اگر همه چیز بر وفق مراد پیش رفت، می‌رویم محضر و امتیاز را انتقال می‌دهیم. او در پاسخ به این سوال که مگر خرید و فروش امتیاز مسکن ملی غیر قانونی نیست؟ می‌گوید آن‌ها متوجه نخواهند شد که مسکن ملی توسط چه کسی ساخته می‌شود. پولش را شما می‌دهید و در نهایت مسکن تمام شده را تحویل خواهید گرفت. در این بین ۵۰ میلیون تومان هم به عنوان حق امتیاز نصیب من می‌شود.

 

 

این فروشنده امتیاز مسکن ملی ایوانکی می‌گوید در حال حاضر خریدار به سختی پیدا می‌شود و من هم این آگهی را به عنوان تیری در تاریکی گذاشته‌ام، اما به محض پایان فرآیند ثبت نام کلی مشتری برایش جور خواهد شد. این روز‌ها صرفا کسانی دنبال آگهی‌های مسکن ملی می‌گردند که خودشان در طرح ثبت نام کرده‌اند. در این بین مایی که ثبت نام کرده‌ایم با هم تماس می‌گیریم تا قیمت را بدانیم. او درباره غیرقانونی بودن خرید و فروش امتیاز مسکن ملی می‌گوید مسکن مهر هم شرایط مشابهی داشت و اول می‌گفتند نمی‌توان آن را خرید و فروش کرد، در حالی که بعدا شرایط تغییر کرد.

مسکن ملی نامزدم را می‌فروشم ۱۰۰ میلیون!

یکی از آگهی‌دهنده‌ها امتیاز طرح ملی مسکن پیشوا را ۱۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده است. او می‌گوید این امتیاز متعلق به والدین نامزدش است. نامزدش چند سالی است که ساکن پیشوا است و برای پدر و مادر خود در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده است. او مطمئن است که ثبت نام پدر و مادر نامزدش در طرح مسکن ملی پیشوا تایید خواهد شد و برای همین از حالا این امتیاز را برای فروش گذاشته. صاحب اصلی چندان به فروش امتیاز مسکن ملی امیدوار نیست، اما نامزدش سراغ آگهی کردن امتیاز مسکن رفته و ادعا می‌کند قیمت مناسبی را در نظر گرفته. او در پاسخ به اینکه خیلی‌ها امتیاز مسکن ملی را ۵۰ میلیون قیمت‌گذاری کرده‌اند می‌گوید آن‌ها کلاهبردار هستند و صرفا می‌خواهند با قیمت پایین‌تر شما را گول بزنند! از دیروز که آگهی را گذاشتم کلی مشتری برایم پیدا شده و می‌خواهیم تا زمان مشخص شدن نتایج و روشن‌تر شدن اخبار صبر کنیم.

 

او در جواب به این سوال که اگر ثبت نام تایید نشد چه کار خواهیم کرد؟ می‌گوید فوقش پولتان را پس می‌دهیم! این فروشنده امتیاز طرح ملی مسکن می‌گوید به سختی توانسته در سایت ثبت نام کند و برای همین قیمت بالایی برای امتیاز مسکن ملی در نظر گرفته است. به او می‌گوییم خودمان در طرح ملی مسکن پردیس ثبت نام کرده‌ایم و صرفا می‌خواستیم قیمت بگیریم و در جواب ذوق زده می‌شود. او می‌گوید حاضر است امتیاز پیشوا خود را با امتیاز مسکن پردیس معاوضه کند که نهایتا با جواب منفی روبرو می‌شود.

چرا لازم نیست سراغ آگهی‌های خرید و فروش مسکن ملی برویم؟

تازه مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن به پایان رسیده و هنوز فرصت برای ثبت نام وجود دارد. لازم نیست ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای خرید امتیاز طرح ملی مسکن هزینه کنیم، چراکه می‌توان بدون هزینه اضافه در مرحله دوم طرح که همان مرحله تکمیل ظرفیت است، ثبت نام کرد. قرار است بعد از پالایش افرادی که ثبت نام کرده‌اند، اما واجد شرایط نیستند، ثبت نام مجدد برای ظرفیت‌هایی که خالی شده آغاز شود. همچنین طرح ملی مسکن شامل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است و آنچه تا به حال ثبت نام آن انجام شده، صرفا ۲۴۰ هزار واحد است و در آینده شاهد اغاز دوباره ثبت نام برای ۱۶۰ هزار واحد باقی مانده خواهیم بود. از طرفی هنوز هیچ‌چیز قطعی نیست. ۴۰ درصد کسانی که در مرحله اول طرح ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند شرایط اعلام شده را ندارند و ثبت نام آن‌ها تایید نخواهد شد. برای همین کد رهگیری که در حال حاضر به ثبت‌نام کنندگان تعلق گرفته نهایی نیست و احتمال اینکه ثبت نامشان تایید نشود، زیاد است. با توجه به ثبت‌نام حدود ۲۴۰ هزار نفر در مرحله اول طرح ملی مسکن، حدود ۱۰۴هزار نفر بعد از پالایش حذف خواهند شد. همچنین در حال حاضر هیچ دستورالعمل و آئین نامه‌ای برای خرید و فروش امتیاز مسکن ملی تدوین نشده و این کار غیرقانونی است.

ثبت نام طرح مسکن ملی چه کسانی تایید نمی‌شود؟

آن‌هایی که فرم ج. خانواده‌شان قرمز است، در خط مقدم حذف از طرح ملی مسکن قرار دارند. فرم ج. نشان می‌دهند که آیا کسی تا به حال از تسهیلات دولتی در حوزه زمین و مسکن استفاده کرده است یا نه. آن‌هایی که تا حالا دست کم یک بار وام مسکن گرفته باشند، از ثبت نام مرحله اول حذف خواهند شد.

 

کسانی که در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند باید دست کم پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا را داشته باشند. البته این مورد برای شهر‌های جدید کمی متفاوت است و متقاضیان ساکن شهر مادر هم می‌توانند از طرح ملی مسکن استفاده کنند. در این بین کسانی که ثبت نام کرده‌اند، اما نتوانند سابقه سکونت پنج ساله را ارائه دهند، از طرح ملی مسکن کنار گذاشته خواهند گذاشت.

 

کسانی که از سال ۸۴ به بعد یعنی در ۱۵ سال گذشته خودشان یا اعضای خانواده‌شان ملک مسکونی داشته باشند، شرایط شرکت در طرح ملی مسکن را ندارند و ثبت نام آن‌ها در مرحله اول تایید نخواهد شد.

مرحله دوم ثبت نام کی آغاز می‌شود؟

نتایج ثبت نام متقاضیان طرح ملی مسکن در مرحله اول، تا یک ماه دیگر مشخص خواهد شد. از آن به بعد با خالی شدن ظرفیت برای افراد جدید، دوباره سامانه ثبت نام طرح ملی مسکن بازگشایی می‌شود و مرحله دوم ثبت نام برای ظرفیت‌های خالی انجام خواهد شد. بر اساس اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی، زمان آغاز ثبت نام برای مرحله دوم طرح ملی مسکن نیمه بهمن‌ماه خواهد بود و تا آن زمان نتایج پالایش متقاضیان مرحله اول از طریق پیامک به اطلاعشان خواهد رسید.

Ad

روی خط خبر

 • فیلمی با بازی شهاب حسینی برگزیده «سانفرانسیسکو»
 • «اسب سفید بالدار» در جشنواره ازمیر ترکیه
 • اطلاعیه شرکت بورس درباره اوراق اختیار فروش تبعی
 • رزم‌حسینی با حکم روحانی «وزیر صنعت، معدن و تجارت» شد
 • تولید خودروهای تسلا پیش از سال ۲۰۳۰ به سالیانه ۲۰ میلیون دستگاه می‌رسد
 • نتانیاهو: مانع تجمع ایرانی‌ها در شمال فلسطین اشغالی می‌شویم
 • معامله ارز بدون درج قیمت ممنوع شد
 • موضع رسمی یکسان ایران و آمریکا درباره بحران قره‌باغ
 • پهپاد متجاوز در شمال‌غرب کشور ساقط شد/ فیلم
 • اعلام اسامی فیلم‌های بخش «کروناروایت» در جشنواره کودک۳۳
 • کاهش عجیب انتخاب رشته داوطلبان مجاز در کنکور ۹۹
 • فرود اضطراری هواپیمای چابهار- مشهد در فرودگاه زاهدان به دلیل نقص فنی
 • سازمان حج: حج عمره پس از بازگشایی کنسولگری‌های ایران در عربستان انجام می‌شود
 • تمرکز جشنواره ایتالیایی بر سینمای ایران
 • پرونده پوری‌حسینی به دادگاه ارسال شد
 • پرونده سازی دروغین عربستان علیه ایران
 • حکم پرونده زم پس از قطعیت حتما اعلام خواهد شد
 • گازوئیل روی میز فروش بورس انرژی می‌رود
 • قیمت انواع موتورسیکلت در هشتم مهر
 • اعلام سقف تراکنش‌های غیرحضوری برای مشتریان زیر ۱۸ سال
 • تایوان با «یک خورشید» به اسکار می‌رود
 • بازیگران فیلم جدید کارگردان «شیوع» مشخص شدند
 • قیمت هر شانه تخم‌مرغ حداکثر ۳۱ هزار تومان تعیین شد
 • تسلیت معاون هنری برای درگذشت عباس جوانمرد
 • توزیع انسولین در بیش از ۵۰۰ داروخانه‌ منتخب در تهران
 • تیراندازی و قتل در «اورگن» آمریکا
 • دولت نقل قول منتسب به واعظی را رد کرد
 • جلسه مجلس دقایقی متشنج شد
 • قیمت طلا، دلار، یورو، سکه و ارز امروز ۹۹/۰۷/۰۸
 • انتخاب رشته بیش از ۴۶۹ هزار نفر در کنکور سراسری ۹۹
 • Ad