فرودگاه بین المللی عدن بسته شد

    کد خبر :588327

یک منبع در دولت عبدربه منصور رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن از بسته شدن فرودگاه بین المللی عدن بعد از گسترش درگیری ها میان مزدوران ائتلاف جنگ افروزان در این شهر خبر داد.

به گزارش بازتاب به نقل از پایگاه عربی 21، درگیری های شدیدی بین شبه نظامیان وابسته به عبدربه منصور و شبه نظامیان مورد حمایت امارات موسوم به «کمربند امنیتی» در شهر عدن در جنوب یمن در گرفته است.

این درگیری ها روز پنجشنبه بعد از دعوت تشکل موسوم به «شورای انتقالی جنوب» یمن از طرفداران و شبه نظامیانش (کمربند امنیتی) برای یورش به کاخ ریاست جمهوری و سرنگون کردن دولت عبدربه منصور هادی روی داد.

روز چهارشنبه نیز درگیری های مسلحانه بین نیروهای کمربند امنیتی طرفدار شورای انتقالی و شبه نظامیان عبدربه منصور روی داده بود که به کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن 12 نفر دیگر از جمله دو غیرنظامی منجر شد.

یک منبع در دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری آناتولی گفت: درپی رسیدن درگیری های نظامی بین نیروهای عبدربه منصور و نیروهای مسلح وابسته به شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات به اطراف فرودگاه عدن، این فرودگاه پنجشنبه شب بسته شد.

وی افزود: وسعت درگیری ها بین دو طرف به منطقه العریش در ورودی شرقی شهر عدن که فرودگاه قرار دارد، کشیده شده است.

شرکت خطوط هوایی یمن پنجشنبه شب از تغییر مسیر پروازها از فرودگاه عدن در جنوب به فرودگاه سیئون در شرق به علت اوضاع امنیتی در شهر عدن خبر داد.

شاهدان عینی نیز گفتند که درگیری های مسلحانه به محله ریمی در بخش المنصور در نزدیک خانه احمد المیسری وزیر کشور دولت عبدربه منصور کشیده شده است.

در همین حال، دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن در بیانیه ای شورای انتقالی را مسئول تنش ها در شهر عدن و پیامدهای آن دانست و «برخوردهای غیرمسئولانه» شبه نظامیان وابسته به این شورا در استفاده از سلاح های سنگین و تلاش برای ورود به نهادها و پادگان ها را رد کرد.

دولت عبدربه منصور رئیس جمهور مستعفی یمن از فرماندهی ائتلاف متجاوز به این کشور یعنی امارات و عربستان خواست تا به شورای انتقالی جنوب برای جلوگیری از هرگونه تحرکات نظامی در شهر عدن و ملزم کردن همه تشکیلات امنیتی و نظامی برای کار کردن در چارچوب نهادهای امنیتی و نظامی دولت عبدربه منصور فوری فشار بیاورد و کمیته ای برای تحقیق درباره حوادث کنونی عدن تشکیل دهد.

یک منبع در دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن نیز گفت که درگیری های شدیدی بامداد امروز در اطراف کاخ ریاست جمهوری «کاخ المعاشیق» در ناحیه کریتر روی داد که با گلوله باران متقابل توپخانه ای بین دوطرف همراه بود.
تعداد زیادی از خانه های اطراف کاخ بر اثر اصابت گلوله ها آسیب دیدند.

این بیانیه درحالی صادر شد که بامداد امروز جمعه درگیری های شدید بین دوطرف در شهر عدن از سرگرفته شد.

برخی منابع به شبکه تلویزیونی الجزیره گفتند که در جریان درگیری ها سه نفر از شبه نظامیان کمربند امنیتی و سه نفر از شبه نظامیان عبدربه منصور کشته شدند.

این درگیری ها واکنش آمریکا، انگلیس و سازمان ملل را به همراه داشت.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود خواهان حل اختلافات دوطرف از طریق گفت وگو شد و نگرانی شدید خود از درگیریها در عدن را ابراز داشت و از همه طرف ها خواست تا از تشدید تنش و خونریزی خودداری کنند.

دومنیک راب وزیر خارجه انگلیس نیز با نگرانی شدید از تشدید خشونت در عدن، همه طرف ها را به توقف نبرد و مذاکرات فوری برای حل مشکلات فراخواند.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل نیز نگرانی این سازمان از خشونت های مداوم در عدن را ابراز داشت و خواهان پایبندی به فرایند سیاسی و اطمینان از آسیب ندیدن فرایند انسانی سازمان ملل از فعالیت های نظامی شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید