علی ربیعی:برخی به نام انتقاد از دولت، چشم خود را به روی رفتارهای مجرمانه آمریکا بستند

    کد خبر :778323
علی ربیعی:برخی به نام انتقاد از دولت، چشم خود را به روی رفتارهای مجرمانه آمریکا بستند

سخنگوی دولت گفت: فردا دولت شرور ترامپ به پایان می‌رسد و دولت جدید این کشور بر سر کار می‌آید و این دولت نباید میراث و لکه ننگی که دولت پیش برجای گذاشته است را اجرا کند.

علی ربیعی در نشست خبری امروز (سه‌شنبه ۳۰ دی) با اشاره به پایان دولت دونالد ترامپ گفت: فردا دولت شرور ترامپ به پایان می‌رسد و دولت جدید این کشور بر سر کار می‌آید و این دولت نباید میراث و لکه ننگی که دولت پیش برجای گذاشته است به صورت گزینشی آن را اجرا کند.

وی تاکید کرد: آمریکا به زودی فرصت تازه‌ای خواهد داشت تا با نیت و عمل صادقانه بی قید و شرط به قطع نامه ۲۲۳۱ بازگردد. رئیس جمهوری که فرصت دارد تا نماینده ای برای صدای بلند مردم آمریکا برای تغییر رویه‌هایی باشد که حداقل در چهار سال گذشته موجب تحقیر، آشفتگی و انزوای آمریکا شدند.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور بیان کرد: امروز مسئولیت پذیری آمریکا و احترام آن به قوانین و هنجارهای بین المللی یک خواست جهانی است. دولت جدید آمریکا نباید میراث و در واقع لکه ننگی که دولت پیشین به جا گذاشته را بطور گزینشی جبران کند. بدتر از آن میراث، تلاش برای استفاده از آن به عنوان ابزار فشار بر ملت هاست. مقاومت مردم ما تا امروز نباید جای شکی باقی گذاشته باشد که فشار و تحریم هرگز نمی تواند ما را وادار به تسلیم در برابر زیاده خواهی کند.

وی گفت: آمریکا بزودی فرصت تازه‌ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست، با افق های جدیدی را پیش روی مناسبات خود با ایران و جامعه جهانی ترسیم کند.

ربیعی خاطر نشان کرد: اما در هر حال، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که سیاست فشار حداکثری بر مردم ایران به رسوایی ماندگاری در تاریخ تبدیل شد؛ نه تنها برای آنهایی که متوهمانه درد و رنج بی سابقه ای را به مردم معصوم و بیگناه ما تحمیل کردند بلکه برای آنهایی در رسانه های فارسی و غیرفارسی زبان در خارج از کشور که بی شرمانه با دمیدن به این توحش مدرن، در تحمیل این درد و رنج سهیم شدند.

وی افزود: مردم عاملان و همدستان این جنایت سازمان یافته اقتصادی را نه فراموش می کنند و نه می‌بخشند اما متاسفیم که کسانی نیز در داخل بودند که به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتارهای مجرمانه آمریکا و پیامدهای ویرانگر آن بر زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی امان تخریب کردند در حالیکه با حداقلی از انصاف می توانستند ببینند که نه تنها این دولت در سال های قبل از آوار شدن تحریم ها بر سر مردم ما، یکی از درخشان ترین دوره های رشد اقتصادی را مدیریت کرد بلکه حتی در همین دوره نیز در شرایطی که بسیاری انتظار ابرتورم را برای سال جاری داشتند، مانع از تحقق آن شد و این مدیریت اقتصادی درست در زمانی اتفاق افتاد که بحران غیرمنتظره ویروس کرونا بار مضاعفی بر گرده دولت تحمیل کرده بود.مردم ما امروز و فردا می توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره سوا کنند.

کادر درمان نگران تعطیلات بهمن و نوروز هستند

سخنگوی دولت در قسمتی دیگری از سخنان خود با اشاره به بیماری کرونا گفت: اگر پروتکل ها رعایت نشود ما دوباره با موج جدیدی از شیوع رو به رو خواهیم شد. ما تعطیلات بهمن و نوروز را پیش رو داریم و این امر نگرانی را در بین کادر درمان در خصوص هجوم مسافران به استان هایی که امروز در خطر قرمزی مجدد هستند، به وجود آورده است.

سخنگوی دولت بابیان این که همچنین ما در کرونا با بیم و امید روبرو هستیم، اظهار داشت: تلاشهای صورت گرفته در هفته های قبل شرایطی را فراهم کرده که امروز ایران معکوس جهان حرکت می کند و ابتلا و مرگ و میر هر دو کاهشی است و از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مرگ هم وطنان جلوگیری شد.اما از یک سو گونه های جهش یافته از کرونا در انگلیس و بزریل و آفریقای جنوبی افزایش یافته و از سوی دیگر با انجام سفرهای غیرضرور و عدم رعایت پروتکل های روبرو هستیم و ما با موج جدید روبرو هستیم. و امروز وضع بیماری در آمریکا و اروپا بسیار خطرناک شده است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی اقداماتی را موثری را انجام داده و در نتیجه کنترل های کرونایی ۳۳ درصد از کل تصادفات و ۲۹ درصد از جان باختگان جاده ای کاهش داشته است.ما باید با اهتمام همگانی و خستگی ناپذیر این مسیر را به پیش ببریم هر گونه خستگی و عدم مراعات عزیزان بیشتری را از ما خواهد گرفت.

مشخصه واضح بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰،‌ مقابله با تحریم

و شکستن زنجیره‌های محاصره اقتصادی است

ربیعی با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیان کرد: همچنین دولت همه تلاش خود را برای تدوین لایحه بودجه ای واقعی و کارشناسی به کار بست و با وقوف کامل به آثار تورم و فشار اقتصادی به مردم و دهک های پایینی و نیز نیاز به افزایش سطح تولید و اشتغال جدید و با نگاهی به تلاش برای عقب راندن تحریم و کسب حقوق از دست رفته ملت ایران و ضرورت حضور اقتصاد ایران در بازارهای جهانی لایحه بودجه را تدوین کرده است.

وی تاکید کرد: یک مشخصه واضح بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰ که بر اساس مقابله با تحریم و شکستن زنجیره های محاصره اقتصادی ایران و استفاده از فرصت های جهانی است این بودجه را در سیاستهای انبساطی متفاوت تر کرده است.اولین اقدام دولت ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بود و همچنین لایحه بودجه در معرض افکار عمومی قرار گرفت و به صورت شفاف همگان امکان مطالعه و اظهارنظر پیدا کردند.

این مقام مسئول بیان کرد: اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و از مردم حل نمی کند. بودجه از اختیارات دولت و رییس جمهور است و نباید لایحه بودجه به طرح مجلس تغییر داده شود. ما امیدواریم با تعاملات بین مجلس و دولت بودجه ای با تفاهم وبا هماهنگی در اجرا بتوانیم دریافت کنیم که در غیر این صورت، اگر به زمینه های اجرایی توجه نشود دولت در اجرا با مشکل مواجه می شود.

وی با بیان این که بخشی از دستاودرهای دولت در صنعت پالایش و صنعت گاز در هفته های گذشته رونمایی شد، عنوان کرد:توسعه گاز رسانی در کشور، افزایش تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی و تکیه بر توان داخل را در دستور کار خود قرار داد و اکنون شاهد روند رو به رشدی در این حوزه‌ها است.هم اکنون ۹۸ درصد جمعیت خانوار شهریور ۸۲ درصد خانوار روستایی از گاز طبیعی بهره‌ مند هستند و ۲۴ استان کشور، استان سبز گازرسانی محسوب میشود که این تعداد تا پایان امسال به ۲۸ استان می رسد و ۹۵ جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

سخنگوی دولت بیان کرد: تعداد شهرهای گازرسانی شده در سال ۹۲، (هزار و پنجاه و یک) ۱۰۵۱ شهر بود که این تعداد تا پایان امسال به (هزار و دویست و دوازده) ۱۲۱۲ شهر می رسد.تعداد روستاهای گازرسانی شده هم از سال ۹۲ تاکنون افزایش بیش از دو برابری داشته و از ۱۴ هزار روستا، اکنون به ۳۲۲۱۹ روستا گازرسانی شده رسیده است و این تعداد تا پایان دولت دوازدهم به ۳۵ هزار روستا می رسد.

وی ادامه داد:تولید گاز در کشور نیز با شتاب قابل توجهی افزایش یافته تا جایی که تولید گاز شیرین ایران اکنون به روزانه ۹۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است که به دلیل افزایش ۲.۵ برابری تولید گاز در پارس جنوبی از سال ۹۲ تاکنون بوده است.خطوط انتقال گاز کشور هم با تکیه بر توان داخلی و نیروهای متخصص کشور رکوردهایی تازه در انتقال گاز کشور ثبت کردند و این مقدار اکنون به روزانه ۸۱۸ میلیون متر مکعب رسیده است و ظرفیت انتقال روزانه ۸۷۰ میلیون متر مکعب گاز هم وجود دارد.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور بیان کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم و تمرکز صنایع پالایشی کشور بر روی طرح عظیم و فقط کارهای ابتدایی ستاره خلیج‌فارس و نیز اجرای طرح‌های بهینه سازی و توسعه‌ای در پالایشگاه‌های مهم کشور، کشورمان امروز نه تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده است، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده استراتژیک در منطقه و جهان شناخته می‌شود و در هفت ماه نخست سال جاری، حدود ۱.۴ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته است.

وی افزود: این امر در حالی اتفاق افتاد که با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال‌های گذشته، در صورتی که تمرکز لازم بر روی صنایع پالایشی و راه‌اندازی یکی پس از دیگری فازهای ستاره خلیج‌فارس محقق نمی‌شد، تولیدات پالایشگاهی‌ کشور کفاف نیازهای داخلی را نمی داد و در نتیجه رقم واردات بنزین افزایش می‌یافت که این امر می‌توانست در شرایط تحریم کشورمان را دچار بحران عمیقی کند.اعداد و ارقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که ظرفیت پالایشی ایران از ۱.۸ میلیون در سال ۹۲ به ۲.۳ میلیون بشکه در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

ربیعی تاکید کرد: روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران در حالی در هشت سال گذشته رو به رشد بوده است، که صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در فاصله سال‌های ۹۱ تا ۹۸، ۴ برابر افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱، به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ١٣٩٨ رسیده است؛ در این مدت همچنین ظرفیت تولید بنزین از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در سال٩١ به ۱۰۷میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸رسید و ظرفیت تولید نفت گاز نیز از ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۱ به ۱۱۳میلیون لیتر در روز در سال ٩٨ رسید.

وی ادامه داد:علاوه بر رشد کمی کشورمان در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی اتفاق مهمی که در صنایع پالایشی کشور رخ داد، رشد چشمگیر تولید فرآورده‌های کیفی یورو در سال‌های گذشته بود، به نحوی که ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ از صفر در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: امروز کشورمان با تولید نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز خودکفا شده و مصرف ما کمی بیش از ۷۰ میلیون لیتر است، بنابراین این اعداد بزرگ و مهم به خوبی‌ نشان دهنده تحولات و اتفاقات مهمی هستند که در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است که اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشارهای تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبرو می‌شد که وابستگی در بحث بنزین و بدون استفاده ماندن میعانات گازی از جمله مهم‌ترین آن‌ها بود.

هیچ پیامی از طرف تیم بایدن دریافت نکرده‌ایم

ربیعی در خصوص تغییر دولت آمریکا و موضع ایران برای بازگشت آمریکا به برجام و آمادگی جمهوری اسلامی برای ورود به مذاکرات بعدی، اظهار کرد: تمرکز ما برای احیای کامل برجام از سوی همه کشورهای عضو برجام است. موضع ایران درباره بازگشت آمریکا به برجام از سوی مقامات باها اعلام شده است، دولت آمریکا باید تعهدات خود را انجام دهد و این تنها مسیر پیش روی دولت ایالت متحده است.

وی اضافه کرد: ما هیچ پیامی هم از طرف تیم بایدن دریافت نکرده‌ایم و تا زمانی که آمریکا تعهدات خود را اجرا نکند، مذاکره اساساً بی‌معناست.

با شکست فشار حداکثری، قیمت شکننده و کاذب ارز و سکه به سمت تعادل پیش خواهد رفت

سخنگوی دولت درباره کاهش قیمت دلار در بازار پس از اظهارات رئیس‌جمهور نیز گفت: افکار عمومی از کاهش نرخ ارز خوشحال است. دلایل افزایش قیمت ارز بسیار مشخص بود؛ حتی افرادی که در بازار فعال هستند نیز می‌توانند محاسبه کنند. این حرف‌ها، حرف برخی از سیاسیون است که از تغییرات بین‌الملل نگران بودند و امروز با عینک بدبینانه و سیاه دیدن موضوعات این چنینی را مطرح می‌کنند که دولت ارز وارد می‌کند روند نرخ ارز، براساس مبانی بنیادی بازار شکل می گیرد. لذا براساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم ها عدم امکان انتقال ارز به دلایل توامان تحریم و به هم خوردن عرضه و تقاضای ارز خصوصا تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز موثر و تعیین کننده بوده است. بنابراین انتظار می رود در مرحله اول خروج از شوک با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور ادامه داد: در مرحله بعدی با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو امکان مدیریت موثرتر در بازار ارز، و کاسته شدن از تقاضا و پاسخ به نیازهای واقعی فراهم می‌شود. از طرفی برای فهم شرایط این روزهای بازار ارز نیاز به دانش تخصصی اقتصاد و بودجه ریزی سنجیده نیست. هر فردی در کف بازار نیز متوجه می شود که با نبودن ترامپ، شکست فشار حداکثری و فرو ریختن تحریم ها، قیمت شکننده و کاذب ارز و سکه به سمت تعادل و قیمت اصلی خود نزدیک خواهد شد.

ربیعی گفت: هر کسی می‌داند زمانی که منابع بانک مرکزی آزاد شود و امکان عرضه از تقاضا پیش بگیرد، قیمت‌ها متعادل می‌شود و پایین می آید. ظاهرا برخی افراد عادت کرده‌اند هر موضوعی را با عینک سیاسی و سیاه بینند هر چند به قیمت ضربه زدن به روح و روان جامعه باشد. در مواردی مانند قیمت ارز و طلا صرفاً وابسته به متغیرهای درونی نیست بلکه از متغیرهای بیرونی اعم از اقتصادی، سیاسی نیز هست. بیاد داریم بعد از پایان جنگ تحمیلی بلافاصله قیمت های ارز و سکه سقوط کردند.

عده‌ای نمی‌خواهند نقش دولت را ببینند

وی با بیان اینکه عده‌ای نمی‌خواهند نقش دولت را ببینند، اظهار کرد: طی ۳ سال گذشته در حالی که عده‌ای در داخل مشغول تخریب دولت بودند، دولت در کنار مردم، ضمن مقاومت در برابر فشارهای ترامپ، براساس یک سیاست مقاومتی مانع از وقوع برخی پیش بینی هایی که درباره آن شنیدیم از جمله ابرتورم یا ونزوئلایی شدن شده است. این مقاومت دولت و مردم ایران علیرغم فشار بر معیشت و زندگی مردم و سخت شدن امورات روزانه مردم، در حالی است که عده ای هیچگاه نمی خواهند ببینند و بیان کنند. با فشارهای بی نظیر و در یک جنگ نابرابر اقتصادی ایران نه دچار تورم و فروپاشی شد و نه شبیه برخی کشورهای از هم پاشیده منطقه شد.

دیدگاه‌های مطرح شده در خصوص غربالگری، ناشی از عدم اطلاع است

سخنگوی دولت در خصوص موضع دولت به مطرح شدن موضوع حذف بودجه غربالگری از سوی مجلس گفت: دیدگاه‌های مطرح شده در خصوص غربالگری ژنتیکی ناشی از عدم اطلاع و تحلیل های غلط بی مبنا صورت می گیرد.

وی با بیان این که غربالگری یک استراتژی برای پیشگیری از بروز چالش‌های پزشکی و زیستی برای خانواده‌ها و جامعه است، اظهار داشت: یکی از شاخص‌های نظام سلامت پویا و متعهد به مردم توجه به غربالگری است. یکی از افتخارات این دولت توجه به غربالگری شنوایی و بینایی در میان کودکان است.

ربیعی بیان کرد: من در دوران وزارت رفاه، حتی دنبال انجام غربالگری آلزایمر از طریق صندوق‌های بازنشستگی بودم چرا که که همه نوع غربالگری، برای پیشگیری و زندگی بهتر انسانها در آینده است و هدف اول و آخر غربالگری، ایجاد جامعه ای با افراد سالم است.

وی افزود: غربالگری ژنتیکی که اخیرا درباره آن مباحث بعضا عجیبی هم در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده، یک راهکار برای عدم تحمیل هزینه های روحی و روانی، اقتصادی و اجتماعی است و کاربردهای چندگانه دارد.به نظرم این افراد برداشتهای نادرستی از مفهوم غربالگری دارند. چون غربالگری به عنوان یک وظیفه اخلاقی و انسانی برای دولتها در نظر گرفته شده است.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور بیان کرد: تصویب برنامه غربالگری ژنتیکی نیز با هدف پیشگیری از معلولیتهای ناشی از اختلالات ژنتیک در کشور ما به سال ۷۶ باز می گردد. از سال ۹۴ هم دولت ، مشاوره ژنتیک برای افراد معلول تحت پوشش توانبخشی را اجرا کرد.

وی ادامه داد: در مجموع از سال ۹۴ تا ۹۸ برای تعداد ۷۱ هزار و ۵۹۲ فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مشاوره ژنتیک انجام شده است. در راستای همین برنامه، از سال قبل، پروژه شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده های دارای معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تا سال ۱۴۰۰ با هدف پیشگیری از تکرار معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک در خانواده های دارای معلول تحت پوشش سازمان در دست اقدام میباشد.

ربیعی گفت: با اجرای این پروژه تا کنون، ۲۲۲خانواده دارای ۵ معلول و بیشتر ، مشاوره ژنتیک شده‌اند و برای ۱۸۴ مورد هم آزمایشات ژنتیکی درخواست گردیده است. همچنین، ۹۵۶ خانواده دارای ۴ معلول، مشاوره ژنتیک شده اند. در حال حاضر ۲۸۴ مرکز دولتی و غیر دولتی داریم. اتفافا ما نیازمند منابع مالی بیشتری برای این غربالگری هستیم و قطعا باید از خانواده های کم درآمد و دارای معلولیت حمایت کنیم.

سخنان بایدن تا زمانی که با لغو تحریم‌ها همراه نشوند از نظر ما فاقد ارزش هستند

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه به نظر شما آیا اراده‌ای از سوی دولت بایدن برای تغییر سیاست‌های ترامپ وجود دارد یا خیر، گفت: این سؤال را باید از سیاستمداران آمریکایی پرسید. آقای بایدن و تیمشان در زمان انتخابات مطالبی را درباره بازگشت به برجام بیان کردند اما این موضوع تا زمانی که با لغو تحریم‌ها همراه نشوند از نظر ما فاقد ارزش هستند.

ربیعی با بیان اینکه سیاست فشار بر ایران شکست خورده است، افزود: هیچ راه عاقلانه‌ای جز کنار گذاشتن این روش پرهزینه برای آمریکا و مخاطره آمیز برای صلح و امنیت وجود ندارد.

سخنگوی دولت دوازدهم بیان کرد: وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای دولت ترامپ در حال تلاش برای سنگ اندازی بر سر راه اصلاح سیاست‌های ورشکسته چهار سال اخیر است اما ما نگران این موضوع نیستیم چون اگر دولت بعدی آمریکا اراده‌ای واقعی را برای تصحیح این اشتباهات داشته باشد، می‌تواند از افتادن به این تله‌های کودکانه امتناع کند و کاری را که برای منافع مردم آمریکا و منطقه درست است، انجام بدهد.

در هیچ دوره‌ای در بررسی لایحه بودجه

با این حجم از ادبیات غیراقتصادی و غیرکارشناسی مواجه نبوده‌ایم

ربیعی درباره اظهار نظرهای کمیسیون تلفیق بودجه و همچنین سایر نمایندگان مجلس پیرامون بودجه سال آینده با بیان اینکه در هیچ دوره‌ای در بررسی لایحه بودجه با این حجم از ادبیات غیراقتصادی و غیرکارشناسی مواجه نبوده‌ایم، به برخی از اتهامات وارد شده به دولت از جمله اتهام فروپاشی نظام تا پنهان کردن ارز به دلیل انتخاب بایدن و یا ایجاد زمین سوخته برای دولت آینده، تاکید کرد: متاسفانه توجه نمی‌کنند که اظهاراتی از این دست موجب بی اعتمادی به حاکمیت و نظام می شود. این حجم و این نوع از اظهارات با هیچ دوره‌ای در زمان ارائه بودجه به مجلس قابل مقایسه نیست و کسری بی اعتمادی‌های ناشی از این اظهارات را در سرمایه اجتماعی نمی توان جبران کرد.

وی افزود: امروز هم آنچه در تبلیغات پیرامون لایحه بودجه می‌شنویم به همین سیاق است و بدون اینکه از تغییری مثبت برای اقتصاد کشور، مردم در بودجه شنیده شود با یک سری الفاظ اتهامی و شعارها روبرو هستیم. برخی می‌گویند این بودجه مغشوش و نامتوازن است است و از روی بوجه سال‌های قبل کپی شده و دولت برای تهیه آن تنها نیم ساعت زمان گذاشته است.

سخنگوی دولت یادآور شد: بودجه سنوات قبل هم مصوب مجلس است و بسیاری از همین آقایان که به دور از انصاف چنین حرف هایی را مطرح می کنند در سابق هم نماینده مجلس بوده اند و در تصویب بودجه سنوات قبل هم نقش داشتند. اگر این بودجه کپی بودجه های قبلی است چرا در سنوات گذشته به بودجه مغشوش رای دادند؟ کلیات بودجه نیز در کمیسیون تلفیق تصویب شده است و نمایندگان نیز با بررسی همه جوانب به این نتیجه رسیده‌اند.

بودجه جای شعار نیست

وی با بیان اینکه بودجه جای شعار نیست، بودجه جای عدد و رقم و حرف کارشناسی است و متناسب با واقعیت ها، محدودیت ها و ظرفیت های کشور است، ادامه داد: در جایی عنوان شده که بدون دخل و خرج مشخص بودجه نوشته شده است. تعجب می‌کنم که حتی به مفاد احکام بودجه هم توجه نکرده اند و صرفا به اعداد جداول بسنده شده است. وقتی به صراحت در متن بند “و” تبصره ۲ مصادیق مصرف ۹۰ هزار میلیارد تومان بابت مواردی چون متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران، رد بدهی دولت به تامین اجتماعی، پاداش پایان خدمت، رتبه بندی معلمان و غیره، از چهار محل حق الامتیاز، واگذاری سهام، واگذاری طرح تملک و واگذاری اموال و دارایی های غیر منقول ذکر شده است چگونه می توان پنهان کاری کرد؟

ربیعی اظهار داشت: اگر پنهان کاری است چرا کمیسیون تلفیق در قالب بند “و” تبصره ۱ الحاقی بابت تسویه بدهی های اشخاص حقیقی و حقوقی مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل تحویل نفت خام حکم مشابه نوشته است و یا در قالب الحاقی تبصره (۲) مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان حکم مشابه برای تسویه مطالبات را تصویب کرده است.

به گزارش ایلنا، وی خاطر نشان کرد: بارها تاکید کرده‌ایم که برآورد ۳.۲ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز، به منزله اعلام شکست سیاست فشار حداکثری بر ایران و بازگشت اروپا و آمریکا به تعهدات برجامی خود است که عجیب است آنرا تسلیم شدن در برابر نظام سلطه خوانده‌اند. دولت بارها تاکید کرده باید به بازار نفت بازگردد و سهم خود را در اوپک حفظ کند. این در حالی است با افزایش نرخ تسعیر خودشان ۳۰ هزار میلیارد تومان به وابستگی بودجه و نفت افزوده‌اند. آیا این وابستگی به نظام سلطه نیست؟

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید