علائم یک بیماری خطرناک که باید خبر داشته باشید

    کد خبر :738877

عادات غذایی غلط، استرس و اضطراب ناشی از زندگی در شهرهای شلوغ و صنعتی همچنین نگرانی‌های ایجاد شده بر اثر مشکلات متعدد زندگی، زمینه بروز و ظهور بیماری‌های قلبی عروقی را به وجود می‌آورد.

دقت در سلامت جسمانی عمومی و مراجعه به پزشکان متخصص در دوره‌هایی که از طرف متخصصان و پزشکان قلب تعیین می‌شود، علاوه بر روشن شدن وضعیت جسمی که در آن قرار داریم، در بسیاری از مواقع از بروز بیماری جلوگیری می‌کند و در صورت وجود بیماری، درمان فرد بیمار را تسهیل کرده و سرعت می‌بخشد.

عمده‌ترین گروه سنی که به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند

مسن‌ترها و سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی واقع می‌شوند و مراقبت‌های پزشکی و دارویی به افزایش سلامت آن‌ها کمک می‌کند البته در این میان نباید از تاثیر آرامش روانی و نقش آن در کنترل بیماریهای قلبی غافل شد.

سید هاشم سزاوار پزشک متخصص قلب و عروق در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک اظهار کرد: درباره بیماری‌های قلبی تا کنون صحبتهای فراوانی بیان شده است اما تکرار دوباره نکات پیشگیری و هشدار دهنده این قبیل بیماریها همچنان مورد نیاز است.

او در ادامه گفت: بیشتر افرادی که به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند در گروه سنی بالای ۵۰ سال هستند اما در این میان در موارد متعددی هم شاهد ابتلای افراد جوان به این بیماری هستیم.

سزاوار افزود: برخی علائم مثل اختلال در عملکرد کلیه‌ها، درد ناشی از مصرف و تجمع مایعات در ناحیه شکم، تورم قوزک پا و تنگ شدن کفش‌ها، درد فک یا دندان‌ها به ویژه در میان بانوان و اضافه وزن ناگهانی از جمله علائم ابتلا فرد به بیماری قلبی به شمار می‌رود.

این پزشک متخصص قلب تصریح کرد: دردی که به طور مقطعی و با فاصله‌های کوتاه قسمت میانی قفسه سینه افراد را در برمی‌گیرد، استمرار دارد و با سوزش همراه هستند از جمله مهمترین علائم ابتلا فرد به بیماری قلبی محسوب می‌شود.

سزاوار یادآور شد: درد قسمت میانی قفسه سینه در بیماران قلبی و عروقی با راه رفتن آن‌ها تشدید شده و به محض استراحتی هر چند کوتاه مدت، کم شده و کاهش پیدا می‌کند و افراد نباید از کنار چنین علائمی به سادگی عبور کنند.

او همچنین علائمی چون تنگی نفس به ویژه در حالت دراز کش، از دست رفتن هوشیاری و غش کردن، احساس درد در ناحیه بازوی چپ، تعرق شدید و دردهایی که با حالت تهوع مداوم همراه هستند خستگی مداوم و غیر عادی، کم آوردن نفس در هنگام انجام حرکات ورزشی و تپش قلب غیر معمول را از دیگر علائم بروز بیماری قلبی و عروقی برشمرد.

این علائم خطرناک را جدی بگیرید

ژنتیک و وراثت نیز در ابتلا افراد به بیماریهای قلبی و عروقی تاثیر قابل توجهی دارند و افرادی که در پیشینه خانواده خود شاهد بروز این بیماری بوده‌اند به طور مستمر نیازمند مراقبت بیشتر و مراجعه به پزشک متخصص در بازه‌های زمانی کوتاهتری هستند.

سزاوار پزشک متخصص قلب اضافه کرد: بالا رفتن سن احتمال ابتلا افراد به بیماری قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد و در این میان موضوع سابقه ابتلای سایر اعضای خانواده مثل پدر و مادر به این بیماری، امکان بروز بیماری در فرزند آن ‌ها را هم افزایش می‌دهد.

او در ادامه یادآوری کرد: بر اساس گفته سایر پزشکان متخصص قلب و عروق اگر چه این بیماری بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال ظهور می‌کند اما میزان ابتلا گروه‌های سنی مختلف در سایر کشورها متفاوت است.

سزاوار تاکید کرد: در حال حاضر در کشور ما زنگ هشدار ابتلا افراد به بیماری‌های قلبی و عروقی برای افراد ۴۰ سال به بالا به صدا درآمد است و این مسئله از کاهش سن افراد مبتلا خبر می‌دهد البته در موارد نادری افراد بین ۳۰ تا ۴۰ سال هم به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این پزشک متخصص تصریح کرد: از عواملی که موجب ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند به عنوان علائم خطر یاد می‌شود و در این مبحث می‌توان به مواردی مثل مصرف انواع دخانیات(سیگار، قلیان، پیپ و …)، پرفشاری خون، بیماری قند، چربی خون بالا، عادات نامناسب غذایی اشاره کرد.

نقش غیر قابل انکار ورزش در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی

چاقی همواره افراد را در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار می‌دهد و سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند؛ جالب است بدانید که احتمال ابتلای افراد چاق به بیماری‌های قلبی و عروقی نسبت به سایرین است.

سزاوار بیان کرد: نداشتن فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی مناسب و در نتیجه چاقی و اضافه وزن افراد نیز به ویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت و تحرک نداشتن مردم از دیگر علل عمده ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شوند.

او با اشاره به نقش استرس و اضطراب در بیماری‌های قلبی تاکید کرد: متاسفانه بخش عمده‌ای از علل ابتلای افراد به این بیماری‌ها در حال حاضر به وجود انواع استرس و اضطراب شغلی، اجتماعی و اقتصادی در زندگی آن‌ها بازمی‌گردد .

این پزشک متخصص قلب تصریح کرد: اصلاح عادات غذایی و حفظ سلامت جسمی، کنترل وزن، مدیریت روانی در شرایط سخت زندگی و مراجعه منظم برای چکاب و تحت نظر پزشک بودن از راه‌های ساده‌ای محسوب می‌شود که از ابتلا افراد به بیماری‌های قلبی پیشگیری خواهد کرد.

به گزارش جوان، حال که زندگی شهری و سبک غلط آن سلامت همه افراد را تحت تاثیر قرار داده است، بهترین گزینه برای مراقبت از سلامتی و دور ماندن از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی توجه به نکات ساده‌ای است که نباید به سادگی از کنار آن‌ها عبور کنیم و در واقع به بهبود زندگی در چنین شرایطی کمک قابل توجهی خواهد بود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید