صعود 27 هزار واحدی شاخص بورس

    کد خبر :1037051
صعود 27 هزار واحدی شاخص بورس

بورس اوراق بهادار تهران، اولین روز کاری هفته را با روند رو به رشد آغاز کرد. شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 27 هزار و 432 واحد به رقم 2 میلیون و 87 هزار و 777 واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با افزایش 8073 واحد به رقم 728 هزار و 718 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش روز 600 شرکت بورسی بر اساس ارزش سهام آن است، به بیش از 7 میلیون و 249 هزار میلیارد تومان معادل 145 میلیارد دلار رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 6.9 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 457 هزار معامله و به ارزش 6 هزار و 470 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز گذشته 1.33 درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 1.12 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور از رشدی معادل 1.36 درصد همراه شد، شاخص بازار اول بورس 1.68 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.92 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، سرمایه‌گذاری توسعه معادن، شستا، بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد بگونه‌ای که شاخص کل با 280 واحد افزایش به رقم 25 هزار و 591 واحد رسید.

ارزش روز شرکت‌های حاضر در بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 439 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 408 هزار میلیارد تومان برآورد شد.

معامله‌گران امروز بیش از 5.7 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 271 هزار معامله و به ارزش 5هزار و 894 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس از رشدی معادل 1.11 درصد برخوردار شدند. این دو شاخص با معیار هموزن 1.36 درصد افزایش یافتند.

شاخص بازار اول فرابورس 2.05 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس 0.76 درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای ایران‌خودرو دیزل، انتخاب الکترونیک، آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، مالی سپهرصادرات، پویا زرکان آق‌دره و تجلی توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند.

به گزارش فارس، یکی از دغدغه‌های مهم شرکت‌های بورسی و فرابورسی تأمین مالی از بازار سرمایه است که با ابزارهای مختلف مانند انتشار انواع اوراق، سلب حق تقدم و صرف سهام و نیز عرضه‌های اولیه می‌توان در بازار تأمین مالی کرد. همچنین شرکت‌های بزرگ با روش رتبه‌بندی اعتباری می‌توانند از بازار سرمایه تأمین مالی غیرتورمی انجام دهند.

یکی از مأموریت‌های بازار سرمایه افزایش پس‌انداز ملی و تزریق پس‌اندازهای خرد به تولید شرکت‌ها است و اگر بازار سرمایه مورد حمایت دولت قرار گیرد، می‌توان به افزایش پس‌انداز ملی و تولید امیدوار بود.

همچنین قرار است تا آخر ماه جاری نیمی از سود عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مربوط به سال قبل به حساب 49 میلیون ذی‌نفع سهام عدالت واریز شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید