جدیدترین اخبار
6 مرداد 1400 ساعت 12:10 روی خط خبر کد خبر :831189
برای چاپ کلیک کنید

صدور مجوز استخدام‌ جدید در آموزش و پرورش

صدور مجوز استخدام‌ جدید در آموزش و پرورش

علی الهیار ترکمن در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در اردوگاه باهنر برگزار شد، گفت: نقشه راه معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع بر مبنای سه اصل «مدیریت برنامه‌ها و سیاست‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت توسعه امور رفاهی و ارتقای منزلت اجتماعی فرهنگیان»، «مدیریت برنامه، بودجه و نظارت راهبردی» و «مدیریت منابع انسانی، تشکیلات و فرآیندها، آمار و شاخص‌های توسعه یافتگی» ترسیم شده است.

وی افزود: در راستای اجرایی کردن اصل نخست اقداماتی نظیر تامین مسکن فرهنگیان، اعطای وام و تسهیلات، تقویت تعاونی‌های مصرف و مسکن، افزایش قدرت خرید، بیمه و درمان، امور رفاهی و شفافیت مالی در دستورکار این معاونت قرار گرفت.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در راستای تامین مسکن فرهنگیان، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه وشهرسازی در روز دوم آذرماه ۹۸ منعقد شد که هدف آن تأمین ۱۷۰ هزار واحد مسکونی طی یک دوره سه‌ساله بود گفت: بیش از ۳۱۰ هزار نفر از فرهنگیان در این طرح ثبت‌نام کردند. از این میزان، پس از طی استعلام‌های لازم از سوی وزارت راه و شهرسازی، شرایط و مشخصات ۷۵ هزار فرهنگی فاقد مسکن تأیید شد.

الهیار ادامه داد: تا کنون با همکاری وزارت راه و شهرسازی، در ۳۱ استان و ۲۵۱ شهر، زمین مورد نیاز برای احداث ۴۳ هزار و ۷۷۵ واحد مسکونی فراهم شده است. ۲۵ هزار نفر از متقاضیان در مرحله افتتاح حساب، واریز وجه، تکمیل موجودی و اتصال به پروژه‌ها هستند.

به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش در این طرح اولویت واگذاری مسکن به زنان سرپرست خانوار، زوجین فرهنگی، کارکنان بالای ۲۰ سال خدمت و بازنشستگان داده شده است.

وی همچنین ضمن مروری بر ایجاد تسهیلات بیمه و درمان فرهنگیان گفت: در راستای برقراری رفاه همکاران فرهنگی در سراسر کشور، اقداماتی نظیر تقویت و توسعه مراکز رفاهی، طرح اسکان موقت فرهنگیان، ایجاد مراکز بیماران صعب العلاج در استان ها، راه اندازی باشگاه پیشکسوتان فرهنگی و انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت ارائه دهنده خدمات گردشگری همچون زاگرس، صورت گرفته است.

الهیار ترکمن با اشاره به تأمین بودجه و منابع مالی در اجرای اصل مدیریت برنامه، بودجه و نظارت راهبردی اظهار کرد: رتبه‌بندی معلمان در نیمه دوم سال ۱۳۹۸، با اعتباری بالغ بر ۲۲۰۰ میلیارد تومان میسر شد و افزایش حقوق متعهدین خدمت (دانشجویان دانشگاهفرهنگیان) تا حداقل حقوق و پرداخت عیدی به آنان برای نخستین بار با اعتباری بالغ بر ۶۳۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸، تصویب و اجرایی شد.

وی با اشاره اجرای کامل فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری که از سال ۱۳۹۵ و علیرغم صدور بخشنامه دولت به دلیل کمبود اعتبارمعطل مانده بود و در اسفندماه ۱۳۹۸ با اعتبار ۴۵۰ میلیارد تومان تأمین و اجرایی شد گفت: افزایش حقوق‌ها در سال ۱۳۹۹ (ترمیم رتبه‌بندی معلمان) با اعتباری بیش از ۷۸۰۰ میلیارد تومان، افزایش حقوق معلمان حق التدریس آزاد، پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان در سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ (از محل اعتبارات ردیف متفرقه) بدون تحمیل بارمالی به ردیف‌های اصلی وزارت آموزش و پرورش، تسویه حق التدریس شاغل و بازنشسته برای نخستین بار در سال‌های (۱۳۹۸ و ۱۳۹۹)، پرداخت سرانه مدارس عشایری برای نخستین بار از دیگر اقدامات انجام شده در مدیریت برنامه، بودجه و نظارت راهبردی است.

الهیار در ادامه با بیان اینکه با توجه به گزارش وضعیت تحول نیروی انسانی، کاستی‌هایی برای رفع نیازها و اقتضائات نظام تعلیم وتربیت کشور جهت دستیابی به آموزش و پرورش در تراز جمهوری اسلامی‌ایران صورت گرفته است اظهار کرد: اقدامات و تصمیمات مهمی‌نیز برای دستیابی به اهداف متعالی نظام آموزش و پرورش، جذب و تربیت معلمان شایسته و برخوردار از توانمندی‌ها و صلاحیتهای عمومی‌و تخصصی و حرفه‌ای انجام شده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: زیرنظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی شامل جذب، آماده سازی، حفظ و ارتقاء و ارزشیابی معلم و سایر منابع انسانی است و در برگیرنده تمامی‌افرادی است که از سطح ستاد تا سطح مدرسه مسئولیت تربیت متربیان در نظام تربیت رسمی‌عمومی‌را برعهده دارد.

وی با اشاره به این که مأموریت اصلی این زیرنظام ایجاد زمینه‌ها و فرآیندهایی است که از طریق آن مربیان قادر به تشخیص موقعیت، نقاط قوت و ضعف، سطح بلوغ فکری و روانی خود بوده و بتواند زمینه‌هایی را برای رشد و توسعه ظرفیت‌های موجود، فراهم کنند گفت: درهشت سال گذشته سعی شده با جذب نیروی انسانی از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، کیفیت نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش بهبود یابد.

الهیار درباره نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش گفت: در راستای سخنرانی مقام معظم رهبری در اجلاس روسای آموزش و پرورش استان‌ها در شهریور ۹۹ و پیرو تأکیدات رهبری درخصوص جذب نیروی انسانی متعهد، خلاق و شایسته، توانمند با استعداد و با انگیزه و برخوردار از صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در آموزش و پرورش، سیاست‌های جذب، اصلاح و «ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی» در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش در جلسه ۲۸ مهرماه ۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش استان ابلاغ شد.

وی با اشاره به اجرای برنامه توسعه شایستگی‌های حرفه‌ای منابع انسانی در آموزش و پرورش عنوان کرد: جهت گیری برنامه شامل شناسایی شایستگی‌های موردنیاز جامعه هدف براساس نیازسنجی، برنامه ریزی از پایین به بالا، ارائه آموزش‌ها در قالب نظری، عملی و به ویژه مهارتی، توسعه شایستگی، تنوع بخشی به شیوه‌های آموزش با توجه به اصول آموزش بزرگسالان و بهره مندی از آموزش‌های ضمن خدمت به عنوان مکمل روش‌های توسعه‌ای است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهداف عملیاتی برنامه مذکور نیز گفت: طراحی و استقرار نظامجامع آموزش معلمان با تأکید بر نیازسنجی و طراحی شناسنامه آموزشی، ایجاد ساز و کارهای انگیزشی برای ترغیب منابع انسانی به توانمندسازی و خودارتقایی، توانمندسازی مدیران، معاونین و معلمان با بهره برداری از ظرفیت ها، امکانات و خلق فرصت‌های متنوع یادگیری، متناسب با نیازها، علایق و تفاوت‌های فردی، از اهداف عملیاتی برنامه توسعه شایستگی‌های حرفه‌ای منابع انسانی درآموزش و پرورش ذکر شده است.

وی همچنین در بخشی از سخنانش با اشاره به راهکارهای تامین نیروی انسانی گفت: ما به استناد قانون صرفا ازطریق دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مجاز به جذب نیرو هستیم و باید ظرفیت‌ها را ارتقا داده و بهگزینی درستی انجام دهیم. همچنین باید آموزش‌های با کیفیت ارائه و این نیروها با آمادگی وارد آموزش و پرورش شوند.

الهیار افزود: یک کار بزرگ برای تامین نیرو، استفاده از ظرفیت‌های قانونی به ویژه ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری برای استمرار خدمت بازنشستگان است. در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی دوشکل جذب از طریق کنکور سراسری و ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان داریم که بر مبنای آن فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها بعد از پذیرش در آزمون استخدامی‌و طی دوره آموزشی، وارد آموزش و پرورش می‌شوند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دوره‌های اخیر به ویژه از سال ۹۷ وضعیت صدور مجوزها بهبود یافته و رو به افزایش بوده است. ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نیز افزایش یافته و توانستیم برای سال ۱۴۰۰ مجوز جذب حدود ۵۰ هزار نیرو (۲۵ هزار نفر از محل کنکور سراسری و۲۵ هزار نفر از محل ماده ۲۸ اساسنامه یا همان آزمون استخدامی) دریافت کنیم.

به گزارش ایلنا، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: فرایندهای مربوط در حال انجام است و موافقت‌های اولیه اخذ شده و به زودی دفترچه آن در بخش آزمون‌های استخدامی‌در سایت سنجش بارگذاری می‌شود.

روی خط خبر

 • تسلیت رئیس مجلس برای درگذشت نوجوان ایذه ای
 • اعضای جدید هیات‌مدیره استقلال معرفی شدند
 • صعود تیم ملی فوتسال ایران به جمع ۸تیم برتر جام‌جهانی
 • دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای سنگاپوری در نیویورک
 • هشدار وزیر اطلاعات به عناصر ضد انقلاب
 • قیمت رمزارزهای جهان سقوط کرد
 • انتقال هوایی زائرین به عراق از طریق۱۴فرودگاه کشور
 • طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم
 • «شاد» در کدام اپراتورها رایگان است؟
 • برای خرید آیفون ۱۳ در کشورهای مختلف چند ساعت باید کار کرد؟
 • خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی در دوبی مجاز شد
 • امیرعبداللیهان: به‌زودی به مذاکرات هسته‌ای بازمی‌گردیم
 • اهدای ۹ اثر پابلو پیکاسو به دولت فرانسه برای تسویه بدهی مالیاتی
 • نمایش اثر سه میلیون دلاری منیر فرمانفرماییان در آرت بازل ۲۰۲۱
 • سکه ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان شد
 • زیان‌ده‌ترین بانک دولتی در سال ۹۹ کدام است؟ /جدول
 • تلاش جمهوری‌خواهان برای ممانعت از امتیاز دهی بایدن به ایران
 • واکسینه شدن کامل یک سوم مردم دنیا علیه ویروس کرونا
 • کرایه سواری‌های اربعین ۱۴۰۰ اعلام شد / جدول
 • اشتباهی که ویتامین D را بی فایده می‌کند
 • حضور اصغر فرهادی و جین کمپیون در برنامه گفت‌وگوی جشنواره لندن
 • عادل فردوسی پور یاد صدر را در تلویزیون زنده کرد
 • بیتکوین صعودی ماند
 • قیمت نفت رکورد جدیدی زد
 • خط و نشان وزیر بازرگانی آمریکا برای هواوی
 • روند افزایشی طلا ازسرگرفته شد
 • جمعه‌ها هم مرغ به میادین میوه و تره بار می‌آید
 • تحقق اخراج آمریکا از منطقه حتمی‌است
 • وجود ۵۶ بیمار قارچ سیاه در بیمارستان‌‌‌های تهران
 • خرس به مرد بروجنی حمله کرد
 • 16 شهریور- حامد