شهریار فوتبال ایران در بین اسطوره‌های جام ملت‌های آسیا

    کد خبر :1044414
شهریار فوتبال ایران اسطوره‌های جام ملت‌های آسیا

شهریار فوتبال ایران از سوی سایت AFC در بین اسطوره‌های جام ملت‌های آسیا قرار گرفت.

به نقل از AFC، جام ملت‌های آسیا به زودی در کشور قطر وارد هجدهمین دوره خود می‌شود. این رقابت‌ها زمینه مناسبی را برای بسیاری از بازیکنان فراهم کرده است تا نام خود را در تاریخ فوتبال آسیا بنویسند. در طول تاریخ ۶۷ ساله مسابقات، اسطوره هایی بودند که با درخشش توانستند خودشان را از سایر بازیکنان متمایز کنند.

علی دایی تخیل نسلی از هواداران ایران را با کارهایش در سطح قاره برای تیم ملی به تسخیر خود درآورد. در ابتدای سال ۹۶، علی دایی ۲۷ ساله تنها ۷ گل برای ایران به ثمر رسانده بود اما رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ او را به مهاجمی تبدیل کرد که یک دهه بعد با رکورد ۱۰۹ گل ملی کفش‌هایش را آویزان کرد و به فوتبالش پایان داد.

دایی مسابقات مقدماتی را با ۱۲ گل به پایان رساند و سپس در هر سه بازی مرحله گروهی گلزنی کرد. اوج درخشش او در مرحله یک چهارم نهایی بود که دایی بهترین نمایش خود را برابر کره به نمایش گذاشت. ایران و کره در ۲۴ دقیقه مانده به پایان بازی، ۲ بر ۲ مساوی بودند که دایی گل برتری ایران را ثبت کرد. او سپس یکی از بهترین گل‌های جام ملت‌های آسیا را به ثمر رساند.

دایی در دقیقه ۸۳ هت‌تریک کرد و با چهارمین گلش از روی نقطه پنالتی، پیروزی ۶ بر ۲ ایران را قطعی کرد. تیم ملی در نیمه نهایی در ضربات پنالتی به عربستان باخت.

به گزارش ایسنا، اگرچه دایی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به عنوان کاپیتان کشورش در هر دوره ۳ گل به ثمر رساند اما شکی نیست که بهترین گلزن تاریخ جام ملت‌های آسیا با ۱۴ گل، اثری محو نشدنی در این رقابت‌ها از خود بر جای گذاشته است.

دیگر اسطوره‌ها

شونسوکه ناکامورا – ژاپن

یونس محمود – عراق

صالح النعیمه – عربستان

تیم کیهیل – استرالیا

شهریار فوتبال ایران

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید