شمخانی: تا زمان تامین مطالبات خود و دستیابی به «توافق قوی» در مذاکرات وین باقی می‌مانیم

  • کامنت
  • دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ ۱۲:۴۹
    کد خبر :895462
شمخانی: تا زمان تامین مطالبات خود و دستیابی به «توافق قوی» در مذاکرات وین باقی می‌مانیم

علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی در صفحه توییتر خود نوشت: همه ارکان کشور فارغ از فضاسازی‌های هدفمند داخلی و خارجی صرفا برای حفظ و ارتقاء منافع ملی تلاش می‌کنند. تا زمان تامین مطالبات قانونی و منطقی خود و دستیابی به «توافق قوی» در مذاکرات وین باقی خواهیم ماند.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا پیش از این گفته بود: بر سر همه چیز به توافق رسیده‌ایم و باید به پایتخت‌ها برگردیم تا مشکل پیش‌آمده را سریع حل کنیم و برگردیم.

وی افزود: به نقطه‌ای رسیدیم در مذاکرات که باید مکثی کنیم و به پایتخت‌ها بازگردیم. من با همه هیئت‌ها همکاری خواهم کرد تا هرچه سریعتر بر این موضوعات فائق آییم و دوباره بازگردیم و مذاکرات را با موفقیت به اتمام برسانیم و به‌نظر من این امر خیلی زود اتفاق خواهد افتاد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که مذاکرات وین “به‌دلیل برخی فاکتورهای خارجی” نیازمند توقف است.

او مدعی است که متن نهایی اساساً آماده و روی میز است.

ادعای بورل درباره آماده بودن متن نهایی در حالی است که منابع نزدیک به مذاکره‌کنندگان ایرانی تأکید می‌کنند هیچ متنی نهایی نشده است و همچنان 2 الی 3 موضوع اصلی و فرعی روی میز باقی است.

ایران تأکید کرده است تا درباره این مسائل باقی‌مانده آمریکا و اروپا تصمیم سیاسی لازم را نگیرند، درباره هیچ چیز توافق نشده است.

به گزارش تسنیم، این موارد، برخی موضوعات تحریمی است که به انتفاع اقتصادی ایران از لغو بعضی دیگر از تحریم‌ها کاملاً مرتبط است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید