سازمان غذا و دارو: ۶۰ درصد مسمومیت‌ها مربوط به دارو است

    کد خبر :855692

مدیر دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: شایع‌ترین علت بروز مسمومیت در جهان، مصرف دارو بیش از مقادیر درمانی است و همه ساله نزدیک به ۶۰ درصد موارد مسمومیت‌ها در کشور مربوط به آن است که رقم بالا و قابل تأملی است.

دکتر ندا محمدسعید در اولین روز هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها اظهار کرد: آمار موارد مسمومیت‌های دارویی مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول ۶۳ مورد است و داروهای مسکن غیر مخدر بیشترین مورد ثبت‌شده بوده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: دارو یکی از خطرناک‌ترین عوامل مسمومیت‌زا در منازل است. عدم توجه به میزان مصرف دارو، مصرف دارو در تاریکی و همراه با خواب‌آلودگی و نیز مصرف خودسرانه دارو همگی می‌توانند منجر به مسمومیت‌های دارویی شوند.

محمدسعید گفت: ضمن اجتناب از مصرف خودسرانه دارو باید توجه داشت که مصرف مقادیر بالای برخی از داروهای به ظاهر کم خطر می‌تواند برای کودکان و افراد مُسن، کشنده باشد.

وی افزود: شایع‌ترین علت بروز مسمومیت در جهان، مصرف دارو بیش از مقادیر درمانی است و همه ساله نزدیک به ۶۰ درصد موارد مسمومیت‌ها در کشور مربوط به آن است که رقم بالا و قابل تأملی است.

مدیر دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: به طور کلی اغلب مسمومیت‌های دارویی در بزرگسالان به صورت تعمدی رخ می‌دهد. درصد پایینی از مراجعات مسمومیت‌های دارویی مربوط به کودکان است که اغلب به طور اتفاقی و در اثر کنجکاوی کودکان و یا اشتباه والدین رخ می‌دهد.

به نقل از وبدا علوم پزشکی دزفول، هفته اول آبان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته پیشگیری از بروز مسمومیت‌ها نامگذاری شده است و اول آبان‌ماه نیز روز پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی از داروها است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید