سیگاری‌ها کمتر کرونا می‌گیرند؟

    کد خبر :849232
سیگاری‌ها کمتر کرونا می‌گیرند؟

نتایج تحقیقات در رابطه با ابعاد مختلف بیماری کووید-19 یکی پس از دیگری منتشر می‌شوند اما در این میان پژوهش جدید دانشگاه آکسفورد تکلیف داده‌های بعضا متناقض راجع به مصرف دخانیات و ابتلا به کووید شدید را روشن کرد.

یکی از جامعترین پژوهش‌ها در رابطه با مصرف سیگار و ابتلا به کووید-۱۹ که اخیرا منتشر شده است نشان داد که افراد سیگاری در صورت ابتلا به کرونا با احتمال ۸۰ درصد بیشتر در بیمارستان بستری می‌شوند و به طور قابل توجهی بیشتر از افراد غیرسیگاری جان خود را از دست می‌دهند.

داده‌های این پژوهش همچنین نشان می‌دهد تعداد افراد سیگاری بیشتری در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند در اثر بیماری کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

این مطالعه که توسط دانشگاه آکسفورد رهبری شد، اولین مطالعه در نوع خود است که به بررسی داده‌های مشاهده‌ای و ژنتیکی در مورد سیگار کشیدن و کروناویروس می‌پردازد.

به گفته کارشناسان، تا کنون داده‌های متناقضی در مورد میزان تأثیر سیگار کشیدن بر خطر بستری شدن در بیمارستان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ وجود داشت.

به گزارش همشهری آنلاین، این پژوهش که با بررسی حدود بیش از ۴۲۱هزار نفر انجام شده همچنین مشخص کرد که یک فرد که به صورت به اصطلاح سبک، و بین یک تا ۹ نخ سیگار در روز مصرف می‌کند دو برابر بیشتر احتمال دارد که در اثر کرونا فوت کند.

افرادی که روزانه بین ۱۰ تا ۱۹ نخ سیگار می‌کشند تقریباً شش برابر بیشتر در معرض مرگ هستند. و افرادی که سیگاری سنگین هستند و بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز مصرف می‌کردند نیز در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده بودند، ۶ برابر بیشتر احتمال فوت داشتند.

دکتر اشلی کلیفت، پژوهشگر ارشد این پروژه می‌گوید: «نتایج این مطالعه با قدرت تصدیق می‌کند که سیگار کشیدن با خطر ابتلا به کووید شدید ارتباط دارد؛ همانطور که سیگار کشیدن بر خطر بیماری‌های قلبی، سرطان‌های مختلف و… تأثیر می‌گذارد.»

دکتر آنتونی لاورتی و دکتر کریستوفر میلت از کالج سلطنتی لندن نیز گفتند: «یک بیماری همه‌گیر تنفسی فرصت ایده‌آلی در جهت تمرکز ذهنی برای کنترل و ترک دخانیات فراهم می‌کند.»

دکتر کلیفت پیشنهاد کرد که اکنون زمان خوبی برای ترک سیگار است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید