سگ‌ها بهتر از آزمایش‌های تخصصی بیماران کرونا را شناسایی می‌کنند

    کد خبر :760383
سگ‌ها بهتر از آزمایش‌های تخصصی بیماران کرونا را شناسایی می‌کنند

محققان ادعا می‌کنند سگ‌های بویاب افراد آلوده به کرونا را بهتر از آزمایش‌های تخصصی این بیماری تشخیص می‌دهند.

محققان این ادعا را پس از آن اعلام کردند که متوجه شدند سگ های بویابی که در فرودگاه هلسینکی در فنلاند مستقر شده بودند، مسافران  آلوده به کرونا را که نتیجه آزمایش پی.سی.آر آنها منفی بود، به درستی تشخیص دادند.

به گزارش ایرنا ،محققان فنلاندی در این آزمایش به سه سگ بویاب آموزش دادند تا مسافران آلوده به کرونا را در فرودگاه هلسینکی متوقف سازند. آموزش این سگ‌ ها به این شکل است که ماسک بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ برای بو کشیدن به آنها داده می شود تا مشخص شود، آیا این بیماری بوی خاصی دارد که سگ‌ها قادر به تشخیص آن باشند.

این سگ ها تعدادی از مسافران را متوقف کردند و محققان آنها را تحت آزمایش پی.سی.آر (تجزیه و تحلیل نمونه های گرفته شده از مخاط) قرار دادند. نتایج آزمایش پی.سی.آر تمامی این افراد منفی شد، اما یک چند روز بعد تمامی مسافرانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها ظاهرا منفی شده بود، با محققان تماس گرفتند و اظهار داشتند که علایم ابتلا به کووید-۱۹ در آنها نمایان شده است.

سال هاست از سگ ها در آزمایش ها استفاده می شود؛ زیرا حس بویایی آنها قادر به شناسایی تغییراتی در افراد است که می تواند نشان دهنده بیماری باشد، به عنوان مثال تغییر در متابولیسم که می تواند ناشی از سرطان باشد.

اگرچه از سگ ها نمی توان به عنوان یک روش مستقل برای غربالگری ویروس کرونا استفاده کرد، اما می تواند برای انتخاب افرادی که باید تحت آزمایش قرار گیرند، مفید باشد. آنها می توانند شناخت منحصر به فردی در مورد تشخیص علایم اولیه بیماری به محققان ارایه دهند.

محققان «دانشکده بهداشت و طب گرمسیری » انگلیس نیز اوایل سال جاری میلادی سگ های بویاب را مورد آزمایش قرار دادند تا دریابند آیا از آنها می توان برای تشخیص ویروس استفاده کرد یا خیر.  نتایج این آزمایش که ۵۰۰ هزار پوند هزینه داشت، ماه اکتبر به «مت هانکوک» وزیر بهداشت انگلیس گزارش شد، اما مشخص نیست که آیا این نتایج می تواند رسما به استفاده از این سگ ها در تشخیص ویروس منجر شود یا خیر.

محققان میزان موفقیت سه سگی را که در مطالعه فنلاند استفاده شده بود در تشخیص ویروس کرونا حدود ۱۰۰ درصد اعلام کردند. این سگ ها موفق به شناسایی افرادی شدند که نتیجه آزمایش پی.سی.آر آنها منفی بود، اما در مدت یک هفته نتیجه این آزمایش آنها مثبت شد.

پی.سی.آر نوعی آزمایش است که در حال حاضر در سراسر جهان برای تشخیص کووید-۱۹ استفاده می شود.  این آزمایش با تجزیه و تحلیل مواد ژنتیکی در یک سواب بینی برای یافتن علایم ویروس عمل می کند.

محققان خاطر نشان کردند که این سگ ها در تشخیص ویروس کرونا از هر آزمایش پی.سی.آر فعلی ، بسیار دقیق تر هستند. دقت آزمایش پی.سی.آر در تشخیص کووید-۱۹ حدود ۷۰ درصد است، در حالی که دقت سگ ها در تشخیص این بیماری هرگز به زیر ۱۰۰ درصد نمی رسد.

پروفسور جیمز لوگان از دانشکده بهداشت لندن توضیح داد: سگ ها بهتر است ویروس را استشمام کنند؛ زیرا عفونت ها باعث تغییر بوی بدن می شود.

در گذشته نیز از سگ‌ هایی که دارای حس تشخیص بو  از مسافت طولانی ‌هستند، برای شناسایی بیمارهایی همچون مالاریا و دیگر بیماری ‌ها استفاده شده است. سگ‌ ها با این روش می ‌توانند مبتلایان به ویروس را تشخیص دهند و برای تشخیص تب در افراد مبتلا می‌توانند تحت آموزش قرار گیرند.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید