سهامداران سهام عدالت چطور غیرحضوری احراز هویت می‌شوند؟

  • اقتصادی
  • سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰
    کد خبر :711939

با آزادسازی سهام عدالت و ورود افراد به معاملات بورسی، اهمیت دریافت کد از سامانه سجام و همچنین احراز هویت افراد بیشتر شده است. از آنجایی که شیوع ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا را بر آن داشته است تا از تجمعات برای گسترش این ویروس جلوگیری کند، وزارت امور افتصادی و دارایی به دستور وزیر و همچنین دستور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به فکر عملیات احراز هویت غیرحضوری افتادند.

مقرر شده است، احراز هویت الکترونیک در داخل مجموعه سپرده‌گذاری با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی و در صورت تامین زیرساخت‌های فنی آن تا یک هفته دیگر احراز هویت در سامانه سجام غیر حضوری انجام خواهد شد.

نحوه احراز هویت سهامداران سهام عدالت

برای انجام این کار فرد در سامانه سجام ثبت نام می‌کند سپس اطلاعات هویتی آن فرد از ثبت احوال کشور، اطلاعات بانکی از سامانه بانکی کشور، اطلاعات محل سکونت از اداره پست و شماره تلفن او از طریق سامانه شاهکار ارزیابی می‌شود سپس با رمز یک بار مصرفی که برای او صادر می‌شود به سیستم ورود می‌کند.

به گزارش جوان،در مرحله اول عکس او با تصویر برروی کارت ملی تطابق داده می‌شود. کارت ملی فرد باید توسط خود فرد اسکن شده و تصویر آن با تصویر ثبت احوال است مطابقت داده می‌شود.

در گام بعدی کاربر باید یک فیلم سلفی گرفته و متنی تصادفی را بخواند، در این مرحلهاز زوایای مختلفنحوه بیان فرد سنجیده می‌شود تا با الگویی که گفته شده مقایسه شود. در نهایت کاربر امضایی به صورت الکترونیکی انجام می‌دهد و آن‌را برای سجام می‌فرستد.

برای کنترل‌های بیشتر از اپراتور‌های آفلاین هم استفاده شده است؛ این اپراتور‌ها در بازه‌های زمانی مخالف اطلاعات کاربر را بررسی می‌کنند و پس از اینکه مطمئن شدند شماره موبایل و آدرس فرد به نام خود فرد بوده است و اطلاعات هویتی هم به صورت‌کامل احراز شد اگر مشکلی وجود نداشته باشد این فرد به عنوان فرد سجامی معرفی می‌شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید