سناتور آمریکایی خواستار ترور پوتین شد

    کد خبر :896445
سناتور آمریکایی خواستار ترور پوتین شد

سناتور جنگ‌طلب آمریکایی بار دیگر خواستار حذف فیزیکی رئیس جمهور روسیه شد و در میانه تشدید لفاظی‌های ضد وی در واشنگتن، ولادیمیر پوتین را «جنایتکار جنگی» خواند.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی بار دیگر خواستار حذف «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به هر شکل ممکن شد. به گزارش شبکه «راشا تودی»، گراهام روز چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: امیدوارم به هر طریقی که شده از بین برود. برای من مهم نیست که چگونه او را از بین می‌برند. برایم مهم نیست که او را به لاهه بفرستیم و محاکمه کنیم. فقط می‌خواهم او برود.

طبق این گزارش، این سناتور جنگ‌طلبی آمریکایی همانطور که سوم مارس گفته بود، تأیید کرد که قتل پوتین را گزینه‌ای مطلوب برای از میان برداشتن او می‌داند. او در ادامه مدعی شد: زمان رفتن او فرا رسیده است. او جنایتکار جنگی است. ای کاش کسی در دهه ۳۰ هیتلر را کشته بود. بنابراین بله، ولادیمیر پوتین رهبری قانونی نیست.

گراهام سپس ادعا کرد که اگر مردم روسیه به پیروی از پوتین ادامه دهند، «آینده‌ای صفر خواهند داشت» و افزود که اگر ایالات متحده به تلاش‌های خود برای کمک به اوکراین ادامه دهد و در عین حال تحریم‌هایی را برای «خفه کردن اقتصاد روسیه» اعمال کند، نیروهای داخل روسیه برای پایان دادن به بحران به پا خواهند خواست. وی در ادامه ادعاهایش گفت: فکر می‌کنم که جهان بدون پوتین بهتر است – هر چه زودتر بهتر و برای من مهم نیست که چگونه این کار را انجام دهیم.

اظهارات گراهام در بحبوحه تشدید لفاظی‌های ضد پوتین در واشنگتن بیان شد. جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا هم روز چهارشنبه، یک روز پس از حمایت سنا از مصوبه‌ای که رئیس‌جمهور روسیه را «جنایتکار جنگی» خواند، او را به همین شکل توصیف کرد. رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه (۱۶ مارس/ ۲۵ اسفند) در ابتدا به سوال یک خبرنگار که پرسیده بود آیا حاضراست پوتین را جنایتکار جنگی بخواند پاسخ منفی داد اما لحظاتی بعد از خبرنگار خواست سوالش را تکرار کند و در پاسخ گفت: «فکر می‌کنم او جنایتکار جنگی است».

اندکی بعدتر، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید گفت که بایدن «حرف دلش را زده است». با این حال، ساکی گفت که وزارت خارجه آمریکا هنوز در حالی بررسی این است که آیا حمله روسیه به اوکراین را می‌توان جنایت جنگی در نظر گرفت یا خیر.

اتهام‌زنی و توهین جو بایدن علیه ولادیمیر پوتین با واکنش تند کاخ کرملین مواجه شد. «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه بامداد پنجشنبه گفت لفاظی‌های بایدن «غیرقابل قبول» و «نابخشودنی» هستند. پسکوف در بیانیه‌ای تصریح کرد: «ما چنین لفاظی‌های رئیس دولت [آمریکا] را، که بمب‌هایش صدها هزار نفر را در سراسر جهان کشته است، غیرقابل قبول و نابخشودنی می‌دانیم».

لفاظی ضد روسی بار قبل گراهام هم واکنش سفارت روسیه در آمریکا را در پی داشت. این سفارتخانه گفته بود «درخواست سناتور لیندسی گراهام را به شدت محکوم می‌کنیم و خواستار توضیح رسمی واشنگتن درباره آن هستیم». وزارت خارجه روسیه همچنین سفیر آمریکا در مسکو را در اعتراض به اظهارات لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی فراخواند.

به گزارش فارس، گراهام در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفته بود: «چطور (این جنگ) تمام می‌شود؟ وقتی کسی در روسیه جلو بیاید و این (پوتین) را از دور خارج کند». وی همچنین در حساب توئیتری خود نیز این درخواست را تکرار کرده و خطاب به مردم روسیه نوشته بود «شما باید برای کشورتان کاری بکنید و جهان قدردان این خدمات شما خواهد بود».

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید