سفر نخست وزیر اسرائیل به مصر در آستانه آغاز به کار بایدن/ نتانیاهو به دنبال چیست؟

    کد خبر :770121

به نظر می‌رسد اسرائیل از مصر می‌خواهد تا به فلسطینی‌ها برای پیچیده نکردن مذاکرات فشار وارد کند. همچنین اسرائیل قصد دارد با جلب حمایت دولت‌های عربی از جمله مصر، آن‌ها را در موضوع فلسطین با خود هم داستان نشان دهد.
محمود سامی در الجزیره نوشت: همزمان با تحرکات دیپلماتیک گسترده در منطقه عربی، روزنامه اسرائیلی معاریو از سفر احتمالی نتانیاهو به پایتخت مصر در هفته‌های اینده خبر داد، که هدف از آن، دیدار با السیسی و مذاکره در خصوص مسائل اقتصادی است.

در ادامه این مطلب آمده است: اما تحرکات سیاسی که منطقه شاهد ان است، نشان می‌دهد نتانیاهو در سفر به قاهره، به بررسی پرونده‌هایی مهمتر و فراتر از پرونده اقتصادی با مصر می‌پردازد. این سفر به طور مستقیم با نزدیکی کشورهای خلیج فارس به اسرائیل و نگرانی‌های مصر در مورد نقش قاهره در پرونده فلسطین و پیامد‌های ان برای امنیت ملی مصر، مرتبط می‌شود. علاوه بر اینکه طرفین به دنبال مرتب کردن اوراق خود کمی قبل از ورود بایدن به کاخ سفید هستند.

همانطور که اعلام این سفر از سوی اسرائیل، می‌تواند یک پیام نمادین از سوی دولت عبری باشد، در پاسخ به موج مخالفت مردمی با دیدار اخیر بازیگر مصری، محمد رمضان، با مشاهیر اسرائیل در دبی.

اهداف سفر

در رابطه با اهداف احتمالی سفر، محمد حامد، مدیر انجمن مطالعات سیاسی خاورمیانه می‌گوید: «این سفر تنها مربوط به روابط مصر و اسرائیل نمی‌شود، بلکه هدف از آن، به جریان انداختن پرونده فلسطین و از سر گرفتن مذاکرات تحت نظارت مصر و اردن و احتمالا امارات، در راستای یکی کردن دیدگاه‌ها و زمینه سازی و امادگی برای تعامل با دولت جدید آمریکاست».

حامد در گفتگو با الجزیره افزود: هدف از این سفر، تاکید بر این مهم است که روابط مصر و اسرائیل مهم و استراتژیک است و سیاست جدید آمریکا نباید دلیلی برای متشنج شدن رابطه بین قاهره و تل آویو شود.

با توجه به اینکه این سفر اولین سفر علنی نتانیاهو به مصر، از زمان روی کار آمدن السیسی است، احتمالا شاهد تحولی در پرونده اقتصادی میان مصر و اسرائیل نیز خواهیم بود. در این میان، قاهره از عادی سازی کشورهای خلیج فارس و اسرائیل استقبال می‌کند و معتقد است این مساله به صلح مصری اسرائیلی قوت بخشیده و به روند صلح در منطقه سرعت می‌دهد.

حامد همچنین بعید می‌داند که سفر نخست وزیر اسرائیل به مصر، در راستای اطمینان دادن به قاهره در پی نگرانی آن از روابط نزدیک اسرائیل با امارات، بحریم و سودان باشد.

نگرانی.. اطمینان

این در حالی است که جواد الحمد، رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه در گفتگو با الجزیره تصریح کرد که به اعتقاد او، مصر نگرانی روز افزونی نسبت به نزدیکی کشورهای خلیج فارس به اسرائیل دارد، که به دو محور اساسی مرتبط می‌شود:

محور اقتصادی، که مربوط به برنامه‌های انتقال مستقیم از طریق بنادر اسرائیلی است، که به این ترتیب کانال سوئز تا حد زیادی اهمیت خود را از دست داده و در نتیجه مصر از یک درآمد ملی استراتژیک محروم می‌شود و محور منطقه ای، که به افزایش ورود اسرائیل به دولت‌های خلیج فارس ارتباط دارد، که این مساله تهدید کننده نقش منطقه‌ای و عربی مصر بوده و می‌تواند نقش آن در موضوع فلسطین را تهدید کند.

این تحلیلگر معتقد است که هدف اسرائیل از سفر به مصر، اطمینان دادن به این کشور از این جهت است که همچنان دوست عربی مهم صهیونیست‌ها باقی می‌ماند، با این حال، نتانیاهو چیز زیادی برای ارائه و امتیاز دهی به مصر ندارد.

همزمان، الحمد بر این عقیده است که اسرائیل به حفظ توافق‌های صلح با مصر نیاز دارد و بیمناک است که در سایه آتش بس در غزه، کاهش تهدیدات امنیتی در سیناء و افزایش روابط خلیجی اسرائیلی به زیان مصر، اهمیت خود را برای قاهره از دست بدهد.

به نظر می‌رسد اسرائیل از مصر می‌خواهد تا به فلسطینی‌ها برای پیچیده نکردن مذاکرات فشار وارد کند. در ادامه، اسرائیل قصد دارد با جلب حمایت دولت‌های عربی از جمله مصر، آن‌ها را در موضوع فلسطین با خود هم داستان نشان دهد، تا به این شکل بتواند با فشار‌های دولت جدید آمریکا مقابله کند.

منبع: انتخاب

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید