سعداوی: در فوتبال ایران به اوت هم اعتراض دسته جمعی می‌شود

  • ورزشی
  • سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۳۰
    کد خبر :486648

مدیر فنی تیم فوتبال فولاد خوزستان، گفت: متأسفانه در فوتبال ایران اینطور مرسوم شده که وقتی داور یک اشتباه کوچک انجام می‌دهد، مثلا به زعم بازیکنان یک اوت معمولی به اشتباه اعلام شود اعتراض دسته جمعی ‌می‌شود.

فولاد خوزستان در دومین دیدار نیم فصل دوم موفق شد مقابل پرسپولیس به پیروزی دو بر یک دست یابد.

بعد از این مسابقه حواشی در رابطه با اتفاقاتی که قبل از شروع بازی رخ داده بود مطرح شد و پرسپولیسی‌ها انتقاداتی هم در رابطه با عملکرد داور داشتند.

در همین راستا نعیم سعداوی مدیر فنی فولاد خوزستان در گفت‌وگو با فارس در رابطه با مسائل مختلف صحبت‌های زیر را انجام داد.

* اگر مشکلی بوده برای دو تیم بوده

بعد از اتمام بازی فولاد خوزستان و پرسپولیس همچنان حواشی این بازی ادامه دارد و انتقادات زیادی نسبت به مشکلاتی که قبل از بازی به وجود آمد و عملکرد داور از سوی پرسپولیسی‌ها مطرح می‌شود.

ما یک باشگاه فوتبال هستیم که به عنوان یک طرف از بازی باید به ورزشگاه غدیر محل برگزاری مسابقه می‌رفتیم. در مورد اتفاقاتی که رخ داده دست‌اندرکاران و مسئولان امر باید توضیح بدهند اما اگر مشکلی به لحاظ فنی به وجود آمده برای هر دو تیم بوده است. بازی خوبی را از لحاظ کیفیت فنی مشاهده کردیم و اعضای هر دو تیم با تمرکز بالا کار خود را انجام دادند و در نهایت فوتبالی برگزار شد که همه از آن لذت بردند. نباید نتیجه‌ای که رقم خورده تحت تأثیر مسائل مختلف قرار گیرد و تلاش و انگیزه بازیکنان ما دیده نشود.

* چرا باید بازی را تحت الشعاع این حواشی قرار داد

به نظر شما بیش از اندازه به مشکلات این بازی پرداخته شده است؟

نمی‌دانم. شما چطور قضاوت می‌کنید؟ آیا بازی را تماشا کردید؟ به نظر شما بازی از لحاظ کیفیت فنی شرایط بدی داشت؟ فولاد و پرسپولیس عملکرد خوبی ارائه دادند که خوشبختانه ما توانستیم نتیجه را به سود خودمان رقم بزنیم و دل هوادارانمان را شاد کنیم. نمی‌دانم به چه دلیلی باید برخی اتفاقات و موضوعات بعد از بازی مطرح شود و بخواهند بازی را تحت‌الشعاع قرار دهند.

*در فوتبال ایران برای یک اوت هم اعتراض دسته جمعی می‌شود

موضوع کلی این است که اعتراضات در فوتبال ایران خیلی زیاد شده است. اتفاقی که در بازی ایران و ژاپن هم رخ داد و فوتبال ایران به شکل سنگینی جریمه شد. به نظر می‌رسد این نوع اعتراضات تاثیر منفی‌اش را وقتی می‌گذارد که ما در عرصه‌های بین‌المللی حضور داریم و آنجا برخورد قاطعی صورت می‌گیرد.

دلایل متعددی باعث و بانی این مشکلات است، خیلی‌ها هم در این فضاها به شعله‌ورتر شدن آتش انتقادات کمک می‌کنند. خیلی‌ها می‌توانند در کنترل این رفتارها نقش داشته باشند و کمک کنند شرایط بهتری به وجود بیاید. مثلاً اقتدار فدراسیون و کمیته انضباطی در این امر بسیار تاثیرگذار است، باید باشگاه‌ها در فضایی خوب کار کنند و فقط مباحث فنی مدنظر نباشد. همانطور که می‌بینید تمامی باشگاه‌ها عنوان فرهنگی را هم یدک می‌کشند، ما باید در ابتدایی‌ترین موضوعات هم قوی عمل کنیم و حرف برای گفتن داشته باشیم، متأسفانه در فوتبال ایران اینطور مرسوم شده که وقتی داور یک اشتباه کوچک انجام می‌دهد مثلا به زعم بازیکنان یک اوت معمولی به اشتباه اعلام شود اعتراض و هجوم دسته جمعی ‌می‌شود تا شاید با این شکل از اعتراض اتفاقاتی که در ادامه رقم می‌خورد را به سود خودشان باز گردانند. مطمئن باشید این موضوعات به فوتبال ما کمک نمی‌کند. اتفاقی که در دیدار تیم ملی ایران و ژاپن رخ داد نباید فراموش شود. در آن صحنه بازیکنان ما از دیدگاه خودشان احساس کردند خطایی رخ داده و شروع به اعتراض کردند و دیدید که فوتبال ما چه ضربه‌ای خورد و فارغ از نقدهای فنی دیگری که وجود داشت این مشکل بزرگترین ضربه را زد.

*صحبت‌های گزارشگر را کجای دلمان بگذاریم

یعنی افراد در فوتبال ایران در چارچوب وظایفشان عمل نمی‌کنند؟

وظایف هرکسی تعریف شده و باید در چارچوب خودش عمل کند. داوران وظیفه‌شان قضاوت است، مربیان وظیفه‌شان آنالیز و اتخاذ تدابیر تاکتیکی است، بازیکنان باید در چهارچوب فنی و قوانین باشگاه اقدام کنند و در این صورت است که همه چیز خوب پیش می‌رود. شما نگاه کنید گزارشگر بازی به چه شکلی عمل می‌کند، او ضمن اینکه به خودش اجازه می‌دهد در بعد قضاوت داور اظهارنظر کند به هر موضوع دیگری هم ورود می‌کند. او به جز مسائل فنی و داوری، در مورد فضای اطراف و مسائل دیگر هم اظهار نظر می‌کند، این موضوع را دیگر باید کجای دلمان بگذاریم؟ مطمئن باشید اگر هرکسی در جایگاهی که هست به وظایف خودش عمل کند قطعاً مشکلات کمتر خواهد شد.

* هواداران رفتار بسیار خوبی داشتند

به بازی برگردیم، شرایط بازی چطور بود؟

ابتدا باید از هواداران فولاد خوزستان تشکر کنم، آنها در فضایی خوب و مناسب به ورزشگاه آمدند و بدون کمترین حاشیه به تشویق تیم خود پرداختند. هواداران دو تیم بدون ایجاد هیچگونه مشکلی به حمایت از تیم‌هایشان پرداختند و دیدیدم بازی بسیار خوبی مشاهده شد. باید به بچه‌های خودمان و گروه فنی که در رأس آن افشین قطبی است بابت این پیروزی تبریک بگویم، قطبی توانسته در زمانی کم تغییرات بسیار خوبی در تیم ایجاد کنند.

*از قطبی در مورد مسائل فنی سوال کنید

باید از الان منتظر ادامه روند قدرتمند فولاد باشیم یا اینکه این انتظار فعلاً زود است؟

بهتر است در مورد مسائل فنی از افشین قطبی سوال کنید و او می‌تواند اطلاعات بهتر و جامع‌تر را در اختیار شما قرار دهد. چیزی که ما می‌بینیم تیم روند رو به رشد و خوبی از لحاظ فنی و انگیزشی داشته و امیدواریم بتوانیم در ادامه هم این نمایش را ادامه دهیم و شاهد لذت هواداران و خوشحالی آنها از عملکرد تیم باشیم.

*مسئولان تلاش زیادی برای برگزاری بازی کردند

در کل تلاش زیادی برای برگزاری این بازی انجام شد.

من ۳ ساعت قبل از برگزاری بازی در ورزشگاه بودم و از نزدیک در کنار حبیب رضایی شاهد تلاش مسئولان استانی بودم. آنها همه جوره پای کار ایستادند و شرایطی ایجاد کردند که بازی به بهتر شکل ممکن برگزار شود و اشتباهات به حداقل برسد. شما دیدید مشکل برق رفع شد و بازی با یک ربع تأخیر شروع شد، در نهایت هم عملکرد خوبی از سوی دو تیم دیده شد و هر دو تیم برای رسیدن به موفقیت تلاش کردند.

*جزئیات مشکلات بازی ارتباطی به باشگاه نداشت

مثل اینکه مسئولان مربوطه اعلام کردند مشکل قطعی برق منطقه‌ای بوده است.

جزئیات این موضوع ارتباطی به باشگاه ندارد و ما دست‌اندرکار این مسئله نیستیم، ما هم برای برگزاری بازی‌هایمان این ورزشگاه را اجاره می‌کنیم و یک رقمی در قبال آن پرداخت می‌شود. متصدیان ورزشگاه و شرایط آن افراد دیگری هستند که می‌توانند در این مورد اظهار نظر کنند.

* همت همه مسئولان فولاد حل مشکلات فولاد آره‌نا است

مشکلات ورزشگاه اختصاصی فولاد برای میزبانی از دیدارهای خانگی این تیم چه زمانی حل خواهد شد؟

تمام تلاش و فکر و ذهن دست‌اندرکاران فولاد حل باقیمانده مشکلات در حداقل زمان است. می‌دانید این ورزشگاه به بهره‌برداری رسیده و افتتاح شده اما برای برگزاری مسابقات لیگ نیاز به استانداردهای دیگری هست که باید چاشنی تدارک دیده شود، این استانداردها را سازمان لیگ تعیین می‌کند و چند آیتم از آنها باقیمانده است. همت و تلاش همه فولادی‌ها حل این مشکلات است، برخی از مسائل هم در حیطه مسئولان باشگاه نیست، مثلاً موضوع پارکینگ یک بحث جدی است که برخی ارگان‌های دیگر هم در آن نقش دارند. مثلاً شهرداری اهواز در حال پیگیری حل مشکل پارکینگ است. اداره راه و ترابری هم به خاطر موقعیت خاصی که ورزشگاه دارد و بهبود وضعیت آن در تصمیم‌گیری تأثیری گذار است. همه باید دست به دست هم دهند تا هرچه زودتر بستر برگزاری بازی فراهم شود. استاندار و فرماندار در بازی پرسپولیس و فولاد حضور داشتند و آنها قول دادند در حداقل زمان مشکلات را حل کنند تا آرزویی که سالیان سال همه منتظر تحقق آن هستند رخ دهد.

* خوشحالی هواداران واقعا لذت بخش است

و صحبت پایانی…

مجدداً بابت این پیروزی به هواداران فولاد خوزستان تبریک می‌گویم و باید خطاب به هواداران اعلام کنم خوشحالی شما واقعاً لذت‌بخش است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید