سخنگوی وزارت خارجه: سند همکاری ۲۰ ساله با روسیه آماده شده است

  • سیاسی
  • شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ ۱۵:۵۹
    کد خبر :869427
سند همکاری ۲۰ ساله با روسیه آماده شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همزمان با گفت‌وگوها در وین، اجلاس سفرای ما در تهران در حال برگزاری است، برای اینکه موازی با لغو و رفع تحریم‌ها که در وین اتفاق می‌افتد خنثی سازی تحریم‌ها را داشته باشیم.

سعید خطیب‌زاده در خصوص نشست روسای نمایندگی‌های ایران در کشورهای همسایه گفت: هر کدام از این کشورها هم در سازوکارهای منطقه‌ای مثل سازمان همکاری اقتصادی اکو و سازمان همکاری شانگهای یا مراودات منطقه‌ای و در حوزه‌های دیگر و یا در حوزه دوجانبه در حال طراحی است. همزمان با گفت‌وگوها در وین، اجلاس سفرای ما در تهران در حال برگزاری است، برای اینکه موازی با لغو و رفع تحریم‌ها که در وین اتفاق می‌افتد خنثی سازی تحریم‌ها را داشته باشیم.

وی ادامه داد: سفر آقای دکتر رئیسی به تک تک این کشورها برنامه ریزی شده و بزودی سران برخی کشورها از جمله ترکیه در تهران خواهند بود و بزودی میزبانی خواهیم کرد. ما برنامه جدیدی را در وزارت امور خارجه طراحی کردیم به عنوان نقشه راه و سندهای ۲۰ ساله با کشورهای همسایه که با روسیه تقریبا نهایی شده و مجوز را از هیأت دولت اخذ خواهیم کرد که مذاکرات را انجام دهیم و مانند نقشه راه ۲۵ ساله‌ای که با چین تدوین کردیم با کشورهای عمده همسایه بتوانیم اینها را انجام دهیم.

سوی افزود: وزارت امور خارجه قطعا در تنظیم و تسهیل این روابط نقش خودش را ایفا خواهد کرد ولی همه می‌دانند وزارت امور خارجه یک ضلع از اضلاع دیپلماسی اقتصادی است و قطعا وزارتخانه‌ها و سایر نهادهای مستقیم مسئول این موضوع هم باید با ما این هماهنگی لازم را داشته باشند.

به گزارش ایلنا، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در صد روز گذشته عملا ما ۲.۵ تا ۳ برابر روابط اقتصادی ما وسعت پیدا کرده؛ با ترکمنستان موانع را در همین سفر اخیر آقای رئیس جمهور مرتفع کردیم. با برخی دیگر از کشورهای همسایه هم در حوزه‌های پولی و مالی این گشایش‌ها هم اتفاق افتاده و هم در دست پیگیری است. انشاالله در روزهای آتی در حوزه خنثی سازی تحریم‌ها خبرهیا بهتری هم در راه است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید