جدیدترین اخبار
7 خرداد 1399 ساعت 08:57 سیاسی کد خبر :717791
برای چاپ کلیک کنید

سایه «کرونا» در مراسم افتتاحیه/ فرش قرمز مجلس برای منتخبان

سایه «کرونا» در مراسم افتتاحیه/ فرش قرمز مجلس برای منتخبان

درحالی امروز اولین جلسه مجلس یازدهم آغاز می‌شود که پیش از شروع این جلسه شاهد حواشی جالبی بودیم.

میدان بهارستان در انتظار تشکیل مجلس جدید است و دورتادور این میدان مملو از نیروهای انتظامی‌و امنیتی برای حفظ امنیت این جلسه مهم است.

خبرنگاران و عکاسان داخلی بسیار زیادی برای پوشش خبری مراسم افتتاحیه مجلس ساعت ۷ صبح خود را به خانه ملت رسانده بودند و پس از دریافت کارت‌های ویژه خود، در انتظار باز شدن درب صحن علنی مجلس بودند درحالی‌که تمام راهروهای مجلس مزین به فرش قرمز بود.

از نکات قابل توجه در مراسم افتتاحیه این دوره مجلس شورای اسلامی‌آن بود که به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تعداد خبرنگاران و عکاسان خارجی بسیار کمی‌برای پوشش خبری این مراسم در صحن علنی مجلس حضور یافته‌اند.

بالاخره ساعت ۷:۴۴ درب صحن علنی بهارستان به روی خبرنگاران و عکاسان باز شد و همه نگاه‌ها به سمت منتخبان مجلس یازدهم خیره شد که اغلب آنان ماسک و دستکش داشتند و به دنبال صندلی‌های خود برای جلوس می‌گشتند.

از دیگر نکات قابل توجه آن بود که فاصله‌هایی بین صندلی منتخبان مجلس برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در نظر گرفته شده بود و یکی از مسئولان اداره جلسه افتتاحیه مجلس، مدام از پشت تریبون اعلام می‌کرد که منتخبان حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنند و فاصله اجتماعی را مد نظر قرار دهند.

از تصاویر جالب توجهی که در مراسم افتتاحیه مورد توجه قرار گرفت، عکس نمایندگان شهید مجلس بود که در جایگاه هیئت رئیسه قرار داده شده بود و همچنین روی میز هر یک از منتخبان جدید ملت، یک جلد قرآن کریم و متن سوگندنامه آنها گذاشته بود و جایگاه هیئت رئیسه هم با رنگ‌های سبز، سفید و قرمز گل‌آرایی شده بود.

ورود میهمانان بهارستان

اولین میهمانی که خود را به جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم رساند، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی‌بود که با ورود به صحن علنی با جمعی از منتخبان مجلس یازدهم خوش و بش کرد و سپس روی یکی از صندلی هایی که برای میهمانان در جلوی صندلی منتخبان تعبیه شده بود، نشست.

به گزارش مهر،محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ساعت ۸.۱۰ دقیقه به عنوان اولین وزیر وارد خانه ملت شد و پس از وی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور خیلی سریع خود را به صحن مجلس رساند که البته وی یکی از سخنرانان نخستین جلسه مجلس یازدهم است.

سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش هم جزو مسئولانی بود که خیلی سریع خود را به صحن علنی مجلس رساند و پس از وی نیز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان وارد بهارستان شد که دقایقی بعد به سمت سردار اشتری رفت و با وی و همچنین جمعی از منتخبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌به گفت‌گو و خوش و بش پرداخت.

ساعت ۸:۳۰ بود که علی لاریجانی رئیس سه دوره مجلس شورای اسلامی‌به همراه سید حسن خمینی و سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح وارد صحن علنی مجلس شدند.

در ادامه آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری وارد خانه ملت شدند.

روحانی وارد مجلس شد

ساعت ۸:۳۲ بود که حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور به همراه محمود واعظی و علوی وزیر اطلاعات وارد صحن علنی مجلس شد که با ورود وی به مجلس، صدای فلش دوربین عکاسان بلند شد.

بالاخره نوای سرود جمهوری اسلامی‌ایران در خانه ملت طنین‌انداز شد تا جلسه رسمیت پیدا کند.

غلامعلی حداد عادل رئیس مجلس هفتم و رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی‌هم وارد بهارستان شد و ناطق نوری هم از دیگر روسای سابق مجلس بود که امروز در صحن علنی مجلس حضور یافت.

در ادامه جلسه، اسامی‌هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم اعلام شد و بر این اساس سیدرضا تقوی به عنوان رئیس، مصطفی میرسلیم به عنوان نایب رئیس، روح الله نجابت و محسن فتحی به عنوان دبیران هیئت رئیسه سنی مجلس اعلام شدند و رئیس و دبیران هیئت رئیسه در جایگاه خود قرار گرفتند.

ساعت ۸:۴۰ دقیقه بود که اولین زنگ آغاز جلسه مجلس یازدهم توسط ریش سفید بهارستان نواخته شد و سیدرضا تقوی با اعلام اینکه جلسه با حضور ۲۶۸ نفر رسمی‌است، از دبیر هیئت رئیسه یعنی روح الله نجابت خواست تا اولین دستور جلسه علنی مجلس یازدهم را قرائت کند که وی دستور امروز مجلس را اعلام کرد و سپس آیات ۳۶ تا ۴۲ سوره شوری قرائت شد.

در ادامه جلسه، غلامرضا نوری قلزچه معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی‌به ایراد سخنرانی پرداخت و از محمدعلی رمضانی و فاطمه رهبر دو تن از منتخبان مجلس یازدهم که به دلیل بیماری کرونا به دیار حق شتافتند یاد کرد و از نکات قابل توجه در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم آن بود که روی دو صندلی سبز بهارستان عکس این دو منتخب مرحوم گذاشته شده بود.

نطق کوبنده «تقوی»

سپس نوبت به نطق رئیس سنی مجلس رسید و در وهله اول سیدرضا تقوی اظهار تاسف کرد که به علت کرونا امکان این فراهم نشد که میهمانان بیشتری در مراسم افتتاحیه ایندوره مجلس حضور یابند.

وی تاکید کرد که مجلس یازدهم می‌خواهد تحول را از خودش آغاز کند و البته وی گذری هم به مسائل بین المللی زد و گفت نرمش در مقابل غربی‌ها و آمریکا راه به جایی نمی‌برد که پس از اظهارات کوبنده رئیس سنی مجلس، منتخبان مجلس شعار الله اکبر و «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

پس از سخنان سیدرضا تقوی، منتخبان مجلس یازدهم چندین بار «احسنت، احسنت» گفتند و به نوعی نطق رئیس سنی مجلس را مورد تایید قرار دادند.

در ادامه رئیس سنی مجلس از حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی درخواست کرد پشت تریبون مجلس قرار گیرد تا متن پیام مقام معظم رهبری به منتخبان مجلس یازدهم را قرائت کند.

سپس نوبت به سخنرانی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور رسید که وی گزارشی درباره روند انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌داد و تاکید کرد که قانون انتخابات نیاز به بازنگری دارد و لازم است لایحه اصلاح قانون انتخابات در این مجلس بررسی و تصویب شود.

دست برادری روحانی به مجلس یازدهم

ساعت ۹.۴۰ دقیقه بود که نوبت به سخنرانی رئیس جمهور رسید.

روحانی در این سخنرانی تاکید زیادی به همکاری دولت و مجلس کرد و صراحتا گفت که درخواست من این است که در سال پایانی دولت و آغازین مجلس، بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم. رئیس جمهور البته گفت منظور ما این نیست که مجلس از وظایف نظارتی خود کوتاه آید اما رابطه دولت و مجلس باید به گونه ای باشد که بتوانیم کشور را در این شرایط سخت اداره کنیم.

روحانی گفت: دولت دست خود را به سمت نمایندگان مجلس یازدهم دراز می‌کند و ما از مجلس اخوت می‌خواهیم.

لابی‌ها برای انتخابات هیئت رئیسه کلید خورد

جلسه افتتاحیه مجلس شورای اسلامی‌در حال برگزاری بود، که رایزنی‌ها برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس آغاز شد.

نامزد‌‌‌های نائب رئیسی و دبیری هیئت رئیسه هم زمان با سخنرانی رئیس جمهور رایزنی‌ها خود را آغاز کردند. از سوی دیگر هم رفت و آمد‌ها به صندلی محل استقرار محمد باقر قالیباف نامزد ریاست مجلس افزایش یافت.

پس از پایان سخنرانی نیم ساعته روحانی بلافاصله صحن مجلس را در ساعت ۱۰.۱۵ دقیقه ترک کرد این در حالی بود که رئیس سنی مجلس از وی درخواست کرد اجازه دهد مراسم تحلیف نمایندگان انجام شود و سپس مجلس را ترک کند که روحانی به این مساله توجهی نکرد و از مجلس خارج شد.

تحلیف منتخبان با کتب آسمانی

بالاخره مراسم تحلیف نمایندگان مجلس یازدهم برگزار شد و رئیس سنی مجلس پیش از برگزاری این مراسم گفت یک نسخه سوگندنامه در کنار همه منتخبان وجود دارد که منتخبان مسلمان با قران و اقلیت‌‌‌های مذهبی با کتاب آسمانی خود مراسم را به جا آورند.

در ادامه منتخبان مجلس یازدهم از جای خود برخاستند و سوگندنامه را قرائت و سپس به درخواست رئیس سنی مجلس آن را امضا کردند.

ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه بود که همه مهمانان افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌جلسه مجلس را ترک کردند و رئیس سنی مجلس گفت: منتخبان برای انجام قرعه کشی شعب، روی صندلی‌‌‌های خود بنشینند که بر این اساس ۱۵ شعبه برای بررسی اعتبار نامه منتخبان مجلس تعیین شد.

سیدرضا تقوی پس از اینکه ۱۵ شعبه بررسی اعتبارنامه‌‌‌های منتخبان مشخص شد، خطاب به آنان گفت: ان شاءالله که شعب خود را نوشتید که مدام نیایید بگویید که در کدام شعبه هستید.

رئیس سنی مجلس در ادامه خطاب به منتخبان، گفت: برخی از منتخبان خواستار آن هستند که مجلس فردا جلسه علنی داشته باشد که هرچه سریعتر هیئت رئیسه دائم مشخص شود و بر این اساس رأی استمزاجی می‌گیریم که اکثر منتخبان قیام کردند و بر این اساس قرار شد که مجلس برای تعیین هیئت رئیسه جلسه علنی داشته باشد.

از دیگر نکات قابل توجه در افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌آن بود که معمولاً پس از پایان افتتاحیه مجلس، منتخبان در حرم مطهر حضرت امام (ره) حضور می‌یافتند که امسال به دلیل محدودیت‌‌‌های بهداشتی محقق نشد و بر این اساس منتخبان مجلس یازدهم با حضور در گلزار شهدای گمنام در محوطه مجلس با آرمان‌‌‌های امام راحل و شهدا تجدید میثاق کردند.

روی خط خبر

 • باهنر: دولت آقای رئیسی دولت خوش‌رزقی است
 • حمید ذوالفقاری «سرپرست مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی» شد
 • دیدار دادستان تهران با وزیر اطلاعات
 • معاون استاندار خوزستان: مرز شلمچه برای زائران اربعین بسته است
 • کیفیت هوای پایتخت خطرناک شد
 • استانداران منتخب سمنان، یزد و اردبیل از دولت رأی اعتماد گرفتند
 • زنگ خطر افزایش کرونا در تهران
 • حادثه آتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خود کفایی سپاه
 • دستور مهم رئیسی به بانک مرکزی درباره منابع ارزی خارج از کشور
 • فعالیت‌های تجاری فرانسه کمتر از حد انتظار شد
 • تیراندازیِ مرگبار در پی نزاع خانوادگی در تنسیِ آمریکا
 • پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش واریز نشد
 • ماجرای آزار جنسی کودک اهری توسط معلمش
 • قیمت سکه ۴ مهر ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰هزار تومان رسید
 • ارزش سهام عدالت افزایش یافت
 • رئیسی خطاب به سفیر انگلیس: همکاری کشورها باید بر اساس احترام متقابل باشد
 • صف طولانی بنزین و سهمیه بندی سوخت در انگلیس
 • “قارچ سیاه” ارمغان مصرف بی‌رویه “کورتون”/ اینفوگرافیک
 • وضعیت خطرناک هوای منطقه ١٩/ تهران تا ساعتی دیگر غرق گرد و غبار شدید می‌شود
 • فرود اضطراری یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه آتن
 • پلمب دفتر مسافرتی متخلف در قم با ورود سازمان بازرسی در پی اخلال در نظم فرودگاه امام خمینی (ره)
 • تصاویری از انتخابات آلمان
 • کرونا عزت‌الله مهرآوران را راهی بیمارستان کرد
 • حکم بازداشت شرکت‌کنندگان در نشست اربیل
 • مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین
 • درگذشت سیامک اطلسی، بازیگر، به علت کرونا
 • عذرخواهی وزیر راه از زائران اربعین
 • جزئیات سرقت ۱۰۰ میلیارد تومانی از گاوصندوق طلایی
 • چگونه رمز کارت سوخت فراموش شده را پیدا کنیم؟
 • محل خاکسپاری پیکر علامه حسن‌زاده آملی مشخص شد
 • 16 شهریور- حامد