زالی:‌ فاصله‌گذاری اجتماعی در تهران رو به کاهش است

    کد خبر :778159
زالی:‌ فاصله‌گذاری اجتماعی در تهران رو به کاهش است

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا پایتخت گفت: میزان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در این استان رو به کاهش است و این موضوع بیم شیوع مجدد کرونا را افزایش می‌دهد.

علیرضا زالی روز دوشنبه در ستاد کرونا استان تهران افزود: آمارها و بررسی امواج شیوع کرونا در سطح استان تهران نشان می دهد که ارتباط و پیوستگی عمیقی میان رعایت فاصله گذاری اجتماعی و افزایش یا کاهش مرگ و میر بر اثر ابتلا به این بیماری وجود دارد.

وی تاکید کرد: اوج گیری کرونا در طی امواج قبلی زمانی آغاز شد که رعایت فاصله گذاری اجتماعی به کمتر از ۵۰ درصد در میان مردم رسید.

به گزارش ایرنا، زالی یادآورشد: طی هفته های گذشته به مدد همکاران نیروی انتظامی هلال احمر و تشکیل تیم های تلفیقی نظارت های قابل توجهی بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی و رعایت پروتکل ها انجام گرفت.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا پایتخت گفت: طی سه هفته گذشته این میزان فاصله گذاری اجتماعی رو به کاهش نهاده است و این بیم می رود که ما با شیوع موج جدید کرونا در این استان روبرو شویم.
وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر اینکه، تنها نقطه‌ای که نوع جهش یافته ویروس کرونا یا همان کرونا انگلیسی مشاهده شده است، استان تهران است و هنوز در هیچ نقطه ای از کشور گزارش مستندی از ابتلا به این ویروس نداریم.

زالی ادامه داد: بر اساس گزارش ها، کسانی به این نوع از ویروس مبتلا شده اند که در ارتباط با مسافران بازگشته از انگلیس بوده اند و این موضوع نشان می دهد که در تهران که ارتباطات میان افراد قابل توجه و ورود افراد مسافری از فرودگاه بالاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: میزان انجام تست های پی سی آر مثبت از زیر یک درصد به بیش از ۱۰ برابر رشد کرده که زنگ خطری جدی است.
وی اعلام کرد: ما به کمک دوستانمان در دانشگاه علوم پزشکی تهران و دوستان فرودگاهی در حال تقویت نظارت ها و انجام جدی تر تست ها هستیم و شاید لازم باشد که پروتکل های سختگیرانه تری را نسبت به ورود این افراد از کشورهای اروپایی اعمال کنیم.
زالی اضافه کرد: موج جدیدی که در کشورهای اروپا هست، می تواند با بی توجهی نسبت به ورود افراد از این کشورها، در روند کنترل و مدیریت بیماری کرونای جدید، مشکل ایجاد کند.

افزایش آمار کودکان مبتلا به کرونا

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا پایتخت تاکید کرد: متاسفانه بازه سنی مبتلایان و فوتی ها در حال تغییر است و ما طی هفته گذشته شاهد افزایش تعداد بیماران بستری و افزایش بار ابتلا را در گروه سنی پنج تا ۱۷ و به نوعی گروه های سنتی زیر ۱۰ سال در حوزه مرگ و میر شاهد بودیم.

وی افزود: این آمار زنگ خطر جدی است که نشان می دهد باز توزیع مرگ و میر و ابتلا در تهران بر اثر کرونا در حال تغییر است.

زالی یادآورشد: بحث بازگشایی مدارس در این شرایط موضوعی جدی است که باید به آن توجه کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه طی روزهای آخر هفته های گذشته با افزایش خروج مردم از تهران مواجه بودیم، گفت: بیش از ۵۰ هزار نفر از تهرانی ها در یک جزیره کوچک حاضر بودند و مواردی از سفر به شهرهای قرمز نیز ثبت شده است.

وی اظهارداشت: این افراد با بازگشت خود می توانند موج های جدیدی از ابتلا را به دنبال داشته باشند و ممکن است در هفته های گذشته با افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر مواجه باشیم.

زالی خاطرنشان کرد: هیچ اتفاق مبنایی در حوزه تغییر در حمل نقل عمومی رخ نداده است و قولی که برای اورهال کردن ناوگان مترویی داده شده بود و خرید اتوبوس ها متاسفانه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا پایتخت ادامه داد: شرایط حمل و نقل عمومی همچنان نامطلوب است ضمن آنکه طی هفته گذشته بیش از ۹۰۰ هزار نفر روزانه از مترو استفاده کرده اند و در برخی روزها این عدد به زمان های گذشته بود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید