روایت جلیلی از “دولت در سایه”

  • سیاسی
  • پنجشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۴۰
    کد خبر :599553

روز گذشته دکتر سعید جلیلی به همراه تیم های اقتصادی دولت سایه در نشستی چند ساعته به توضیح نقاط دارای اهمیت برای عملیات های دانشجویی و مطالبه‌گری پرداخت.دانشجویان شرکت کننده در طرح های دانشجویی نظیر «طرح شهید دیالمه»، «طرح رسانه‌ای نباء» و «طرح 1435» میزبان این مراسم بودند.

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی در ابتدای این نشست با تشبیه جنگ اقتصادی امروز به دوران دفاع مقدس، تشکیل جبهه اقتصادی را لازمه بی اثرسازی تحریم ها دانست و ابراز داشت: تحمیل جنگ اقتصادی به ملت ایران بدین معناست که برآورد دشمن از یگان های اقتصادی ما آنها را متقاعد کرده تا از این طریق به اهداف خود برسند؛ کما اینکه ضعف در نیروی نظامی پس از وقوع انقلاب اسلامی، صدام و پشتیبانان او را به این نتیجه رساند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: برای مبارزه با این جنگ تحمیلی در حوزه اقتصاد همه ما از جمله دانشگاه و تشکل های دانشجویی باید در جبهه های جنگ اقتصادی حضور پیدا کنیم و نسبت خود و نقش موثر و حداکثری خود را تعریف و ایفاء کنیم. اردوی تشکیلاتی برای آمادگی پیش از عملیات است؛ منطق، نقشه، مختصات و نقش های عملیاتی در این اردوها باید تعیین گردد و خرمشهر های پیش رو برای آزادسازی مشخص شوند تا دشمن همانند دفاع مقدس از تهدید و حمله ناامید گردد.

به گزارش انتخاب،جلیلی، آزادسازی افکار عمومی از تحلیل های سراپا غلطی که دشمنان القاء میکنند را یکی دیگر از خرمشهر های پیش‌رو خواند و تصریح کرد: دشمن بر روی نقاط ضعف و قوت ما متمرکز است و سعی در تصعیف نقاط قوت ما و ضربه از سوی نقاط ضعف ما دارد. اینکه کشور هایی نظیر فرانسه و آمریکا در پی شکل دادن مذاکرات جدید بر سر موضوعاتی نظیر موشکی و منطقه هستند به همین خاطر است تا نقاط قوت ملت ایران را هدف قرار دهند.

وی با اشاره به فرمان آتش به اختیار رهبرانقلاب خاطر نشان کرد: نباید معطل کسی ماند؛ جلیلی و دیگران فرقی ندارند. گفتمانی که ما تحت عنوان «دولت سایه» آن را پیگیری میکنیم و مدعی هستیم که سایه به سایه باید مسائل کشور را دنبال کرد و به تناسب موضوع به تایید، تصحیح یا تکمیل آنها پرداخت در هر دانشکده‌ و دانشگاهی نیز قابل پیگیری توسط تشکل های دانشجویی است.

دکتر جلیلی با دعوت از همکاران خود برای ارائه نقطه نظراتشان اظهار داشت: نکاتی که امروز عنوان خواهد شد، صرفا مثال هایی است که دانشجویان میتوانند مشابه آن در سایر موضوعات اقدام نمایند .کارگروه های نفت و گاز، نیرو، اقتصاد دانش بنیان و کشاورزی در این نشست پیشنهاد های خود را ارائه خواهند داد تا ان‌شاءالله به عنوان چند صورت مسئله مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

در ادامه مهندس کهتری، کارشناس سیاست‌گذاری حوزه انرژی با توضیح فرصتِ با اهمیت احداث پتروپالایشگاه در کشور به منظور بی اثر سازی تحریم فروش نفت خام و ارزآوری به مراتب بیشتر، مطالبه در این حوزه را از جمله اقدامات پیشنهادی برای دانشجویان قلمداد کرد.

وی تصریح کرد: با احداث سه یا چهار پالایشگاه دیگر در کشور، نه تنها مشکل فروش نفت خام و تحریم های آن برطرف خواهد شد، بلکه میتوانیم با خرید نفت منطقه میتوانیم تنگه هرمز را به صورت اقتصادی ببیندیم.

پیگیری و مطالبه برای اتمام فاز ۱۱ پارس جنوبی از طریق پیمانکار داخلی، از دیگر پیشنهاد های کهتری به شرکت کنندگان اردوی تشکیلاتی بسیج دانشجویی کشور در طرح شهید دیالمه بود.

وی در این‌باره عنوان کرد: 70 درصد گاز کشور از میدان مشترک ما با کشور قطر یعنی پارس جنوبی تامین میگردد که 40 درصد آن سهم ایران و مابقی در اختیار قطری هاست. از 24 فاز تعریف شده در این میدان، فاز یکم تا دهم آن تکمیل شده و فازهای دوازدهم تا بیست و چهارم آن تقریبا در انتهای کار است. اگرچه سالهای پیشرفت این فاز ها عمدتا در اوج تحریم ها بوده اما با همت پیمانکاران داخلی این فاز ها توسعه یافتند ولی متاسفانه فاز یازدهم این میدان که مرزی ترین فاز ما با کشور قطر میباشد، حدود 10 سال است که توسعه پیدا نکرده است؛ عدم النفع توسعه این فاز بالای 10 میلیارد دلار بوده است. در نتیجه میتوان گفت هرگاه به توان داخل تکیه کرده‌ایم و از پیمانکار داخلی کشور بهره برده‌ایم، پیشرفت کردیم و آنجا که منتظر خارجی ها بودیم، ضرر نمودیم.

مهندس میردامادی نیز با شرح موضوع مصرف بهینه انرژی و مدل تخصیص یارانه ها، مطالبه این موضوع از سوی دانشجویان را مغتنم دانست. وی دراین خصوص گفت: با مصرف بهینه انرژی و فروش مازاد آن به کشورهای اطراف چند اتفاق مبارک حاصل خواهد شد: اول آنکه از اسراف منابع انرژی کشور جلوگیری میشود، دوم آنکه درآمد چند میلیارد دلاری عاید کشور خواهد شد و سوم اینکه قاچاق در مرز ها به صادرات تبدیل میگردد.

وی افزود: کارت هوشمند سوخت کار بزرگی بود که تحریم بنزین را شکست و نهایتا به تولید و خودکفایی و اکنون صادرات بنزین ختم شده است.

در ادامه مهندس خجسته با اشاره به خودکفایی 90 درصدی در تجهیزات صنعت برق کشور، صادرات برق به کشورهای همسایه را یک عرصه بزرگ برای مطالبه‌گری جهت بهبود وضعیت اقتصادی خواند و افزود: ظرفیت 6 میلیارد دلاری صادرات برق مازاد نیاز به کشور های همسایه نظیر افغانستان و عراق در کوتاه مدت میتواند جهش خوبی در راستای درآمدهای دولتی باشد.

دکتر ذبیحی نیز با اشاره به تابش بسیار خوب نور خورشید در سطح کشور(دو برابر اروپا) برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر را یک فرصت مهم خواند؛ چرا که دانش فنی لازم و مواد اولیه ساخت سلول های خورشیدی در کشور فراهم است.

وی با ابراز امیدواری درخصوص مطالبه‌گری دانشجویان نسبت به جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه سلول های خورشیدی بدون فرآوری، تشکیل زنجیره تولید صفحه های خورشیدی را نیازمند پیگیری از دستگاه های اجرایی دانست.

دکتر وحید بازارگان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، تکیه به توان داخلی و منابع ملی را الگویی دانست که کشور های اروپایی با عمل به آن توانسته‌اند اقتصاد خود را از طریق شرکت های دانش بنیان بهبود بخشند.

بازارگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیگیری مبحث شفافیت نسبت به موضوعات مختلف اقتصادی در کشور از جمله پیگیری خرید کالای ایرانی توسط دستگاه های دولتی از طریق مباحث دانش بنیان، از دانشجویان شرکت کننده در این همایش دعوت به همکاری برای مطالبه شفافیت کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید