ربیعی:‌ هر روز تعلل در لغو تحریم‌ها شانس احیای برجام را کمتر می‌کند

    کد خبر :797039

سخنگوی دولت گفت: ما اطمینان داریم که دولت آمریکا هیچ راه منطقی جز بازگشت به برجام و رفع کامل تحریم‌ها ولو بعد از پایان دولت دوازدهم پیش رو ندارد.

علی ربیعی سخنگوی دولت در اولین نشست سال جدید که پیش از ظهر امروز برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: 12 فروردین نماد رفراندوم محور بودن نظام جمهوری اسلامی است پدران قانون اساسی تمهیدات اندیشیدند که هم تغییرات در نگاه نسلی از طریق صندوق‌ها نمایان شود و هم مردم بدانند که صندوق‌های رای میراث گرانبهایی است که نباید مورد غفلت قرار گیرد و همه وظیفه داریم تمهیداتی را بیندیشیم که هر نسلی بتواند اندیشه و نظر خود را به صندوق رای بیندازد.

به گزارش تسنیم، وی افزود:‌ دولت در آستانه انتخابات 1400 تلاش دارد به حکم وظیفه ذاتی خود در جلب مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی اجتماعی و اقتصادی، تسهیل‌گر حضور مردم بر سر صندوق‌های رای باشد. ما در سال 1400 وارد چند ماه پایانی دولت شده‌ایم. مایلم در اولین سخنگویی سال جدید به استحضار ملت شریف برسانم که دولت در ماه‌های باقی مانده با تمام توان و با کمترین وقفه برنامه‌هایی را دنبال خواهد کرد. بدون تردید عقب راندن تحریم تا آخرین روز کار دولت به طور مستمر ادامه خواهد یافت. ما مصمم هستیم که اجازه ندهیم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا اخلالی در مسیر توسعه و همکاری سازنده با جامعه بین‌الملل ایجاد کند اما در عین حال تلاش دولت برای رفع تحریم‌ها تا آخرین روز کاری دولت متوقف نخواهد شد.

سخنگوی دولت گفت:‌ ما به ناقضان برجام می‌گوییم که هرچه زمان لازم باشد در اختیار خواهند داشت اما باید بدانند که هر روز تعلل بیشتر در لغو تحریم‌ها علیه ایران نه تنها شانس احیای برجام را به عنوان اولین و آخرین راهکار در دسترس برای کنار گذاشتن اختلافات کمتر می‌کند بلکه آنها را برای بدست آوردن چشم اندازی بهتری از روابط با ایران دورتر خواهد کرد.

ربیعی تاکید کرد:‌ ما اطمینان داریم که دولت آمریکا هیچ راه منطقی جز بازگشت به برجام و رفع کامل تحریم‌ها ولو بعد از پایان دولت دوازدهم پیش رو ندارد. اما بنا بر مسئولیت دولت به پاسخگویی به مردم رفع تحریم‌ها یکی از مهمترین اولولیت‌های دولت باقی خواهد ماند.

مشروح اظهارات سخنگوی دولت را ادامه می‌‌خوانید:

در آستانه قرنی نوین و در این روزهای دل انگیز بهاری ما همچنان هم پوشانی اعیاد مذهبی بزرگ و نوروز شکوهمند را تنفس می کنیم و این نشان از چند وجهی بودن ابعاد گوناگون هویت این ملت دارد. به طور یکجا جلوه نوروز و نیمه شعبان و 12 فروردین همنشین شده اند.

تبریک نیمه شعبان و ولادت حضرت ولی عصر (عج)

ما دیروز نیمه شعبان را به جشن نشستیم. جشن نیمه شعبان برای ما ایرانیان در طی قرنها همواره با امید و آرزو همراه بوده است.

ما با امید نیمه شعبانی سختی ها و دشواری ها را پشت سر گذاشتیم و در فراز و نشیب ها با همین امید راهکارهایی برای آینده خود ساخته ایم.

در جهان پرآشوب امروزی و دنیای پر از تلاطم، ظلم ها و یک جانبه گرایی ها، مقاومت یک جامعه با امید به آینده روشن و با آرزو برای سعادت همه انسانها تجربه ای است که این سالها بیش از سالهای دیگر ما ایرانیان با آن روبرو بوده ایم.

بدون تردید از سالهای سخت رنجهای توامان تحریم و کرونا نیز با امید به آینده ای بهتر در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) (که خداوند متعالی تعجیل کند فرج آن حضرت را) خواهیم گذشت.

روز جمهوری اسلامی ایران (12 فروردین)

در 12 فروردین ماه به سرعت از یک انقلاب مردمی تمام عیار و عظیم اجتماعی به ساختار قانونمند صندوق رای رسیدیم و 12 فروردین نماد رفراندوم محور بودن نظام جمهوری اسلامی است. پدران قانون اساسی تمهیداتی اندیشیدند که تغییرات نگاه نسلی در صندوق ها متبلور شود و هم مردم باید بدانند صندوق های رای میراث گرانبهایی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد و همه وظیفه داریم تمهیداتی بیاندیشدیم که بر مبنای آن هر نسلی آرا و اندیشه خود را بتواند در صندوق بیاندازد.آنچه که در 12 فروردین دیدیم یک حضور “یک بار برای همیشه” نیست. برعکس، هر بار که ملت با همه تنوع رنگین کمانی خود یک طیف انتخاباتی را در گستره همگانی کشور تشکیل می دهد در واقع آن رفراندم در اشکال نوین خود تکرار می شود و نسل های جدید تری را با نگاه های نوین در پای صندوق های تعیین سرنوشت مجتمع می کند.بدینسان عمل تاسیس جمهوری اسلامی در پای صندوق های رای در اشکال مشخص تر و جدیدتر خود تکرار می شود.

12 فروردین سالگرد رفراندوم تاسیس جمهوری اسلامی ایران امسال برای ما معنای خاصی دارد. قرنی را پشت سر گذاشته ایم که با کودتای شوم علیه دستاوردهای مشروطیت و علیه قانون اساسی مشروطیت آغاز شد و با کودتای آمریکایی28 مردادماه تداوم یافت. و به یمن یک انقلاب شکوهمند و همگانی اختلال هویت ملی ایرانی رفع شد. اکنون ملت ما همچنانکه در بیانات مقام معظم رهبری در 29 بهمن به روشنی منعکس شد یک جمهوریت سرشار از نشاط و پویایی را تجربه می کند.

یعنی یک سازگاری و تلفیق و ترکیب شیرین میان سه عنصر جمهوری ، اسلامی و ایرانی.رای یکپارچه ملت ما به رفراندم جمهوری اسلامی ایران در 12 فروردین 58 رای به هر سه مولفه جمهوریتی ، اسلامیتی و ایرانیتی این نظام بود و ملت ما این سه را باهم و در دل یک ترکیب هندسی سازگار خواستند.

دولت در استانه انتخابات 1400 تلاش دارد به حکم وظیفه ذاتی خود در جلب” مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی اقتصادی و اجتماعی ” خود تسهیلگر حضور همان ” همه با هم” رفراندم 12 فروردین بر سر صندوق های انتخابات ریاست جمهوری باشد.

برنامه 5 گانه دولت در سال 1400

مایلیم در اولین سخنگویی 1400 به استحضار ملت شریف ایران برسانم دولت در ماههای باقی مانده با تمام توان و بدون کمترین وقفه برنامه هایی را دنبال خواهد کرد.

1- بدون تردید عقب راندن تحریم تا آخرین روز کار دولت به طور مستمر ادامه خواهد یافت.

ما مصمم هستیم که اجازه ندهیم تحریم های غیرقانونی آمریکا اخلالی در حرکت ایران در مسیر توسعه و تعامل سازنده با جهان ایجاد کند اما در عین حال تلاش دولت برای رفع تحریم ها تا آخرین روزکاری دولت متوقف نخواهد شد.

ما از رساندن و تکرار این پیام روشن به ناقضان برجام خسته نخواهیم شد که هرچقدر زمان بخواهند در اختیار خواهند داشت اما باید بدانند که هر روز تعلل بیشتر در لغو تحریم علیه ایران، نه تنها شانس احیای برجام را به عنوان اولین و آخرین راه حل در دسترس برای کنار گذاشتن اختلافات کمتر می کند بلکه آنها را از بدست آوردن چشم انداز بهتری از روابط با ایران هم دورتر خواهد کرد.

هرچند ما اطمینان داریم که دولت آمریکا هیچ راه منطقی جز بازگشت به برجام و رفع کامل تحریم ها ولو بعد از پایان دولت دوازدهم پیش روی خود ندارد اما بنا به مسئولیت دولت در پاسخگویی به مردم، رفع تحریم ها یکی از مهمترین اولویت های دولت باقی خواهد ماند.

2- حوزه سلامت و درمان

حوزه سلامت با تمرکز بر کرونا از جمله برنامه های اصلی و مستمر دولت خواهد بود.

واردات بیش از 20 میلیون واکسن خریداری شده و تلاش برای به ثمر رساندن تولیدات داخلی که به طور مستقل یا با مشارکت خارجی در حال انجام هستند با شدت و جدیت پیگیری خواهد شد.

در خصوص علاوه بر کشور کوبا با دو کشور تولید کننده نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

مراقب و پیشگیری از گسترش و قطع زنجیره ویروس کرونا و واکسیناسیون عمومی و تمهید برای درمان به موقع و موثر بیماران از برنامه های دولت در حوزه تا آخرین روز خود دنبال خواهد کرد.

3- مسئله تثبیت بازار و تلاش برای کاهش تحریم ها

مسئله بعد تثبیت بازار و تلاش برای کاهش اثر تحریم ها بر زندگی مردم می باشد .

در این جا به اطلاع مردم می رسانم دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها بخصوص در مورد کالاهای اساسی تا پایان کار خود نخواهد داشت.

6 میلیارد دلار از بودجه تخصیصی برای تامین کالاهای اساسی اختصاص یافته است.

از مجموعه 100 قلم کالای ضروری بیش از 20 قلم کالای اساسی در دو مورد مرغ و روغن دچار اختلال توزیع شده اند که تصمیمات ستاد اقتصادی تولید در هر دو مورد افزایش یافته و در صورت نیاز واردات صورت گرفته و برنامه متعادل کردن بازار به سرعت انجام خواهد شد.

امروز هم جلسه ای را با حضور رئیس جمهور در ستاد تنظیم بازار تشکیل شد.

4- اتمام پروژه های زیرساختی برای زندگی آینده ایرانیان

در برنامه چهارم اتمام پروژه های زیرساختی تمهید شده و اقدام برای تداوم این پروژه ها برای آیندگان در دستور کار دولت است.

این پروژه ها آثار عظیمی بر سالهای بعد و بر زندگی آینده ایران و ایرانیان خواهد داشت.

دولت معتقد است همچنان باید شرایطی به وجود آورد تا دولتی فارغ از تحریم و آماده جهش تولید و اقتصاد را به منتخب بعدی ملت تحویل دهد.

در همین راستا براساس رهنمود مقام معظم رهبری برای سال 1400 برنامه ای 4 ماهه در قالب یک برنامه یکساله در دستور کار خود قرار داده است. که بتواند تسهیلگر ادامه برای دولت بعد هم باشد.

در دولت های یازدهم و دوازدهم تعداد 290طرح مهم در حوزه صنعت و معدن با مجموع سرمایه گذاری 2652 هزار میلیارد ریال و اشتغال 85126 نفر به بهره برداری رسیده است. از این تعداد 28طرح طی ده ماهه سال 1399 و دراوج تحریم ها راه اندازی و بیش از 11 هزار شغل نیز در سال 99 ایجاد شده است. که می توان به طرح هایی چون شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، سنگ آهن گهر زمین، مجتمع جهان فولاد سیرجان، خودروسازی مدیران، مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، پالایش نفت لاوان، خودروسازان راین، مجتمع جهان فولاد سیرجان و ذوب آهن پاسارگاداشاره کرد.

اینها بخشی از اقدامات دولت در راه تولید و تسهیل گری در تولید و رفع موانع است که در جزء تاکیدات مقام معظم رهبری بوده که دولت ذیل پروژه های زیرساختی برای زندگی آینده ایرانیان آن را به طور جدی دنبال خواهد کرد.

5- انتخابات سالم و پرشور

در اقدام پنجم دولت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا یک انتخابات پرشور و سالم برگزار نماید انتخاباتی پرشور، سالم و رقابتی.

انتخابات متضمن افزایش سرمایه اجتماعی و حل مسائل داخلی کشور وهم متضمن ارتقا جایگاه ایران در منطقه و جهان است.

انتخابات یعنی زندگی روزمره هر ایرانی

امیدواریم که شرایطی مهیا شود تا همه تنوع های دیدگاهی و برنامه ای در این انتخابات حضور داشته باشند.

جریانهایی برای مایوس کردن مردم از صندوق رای آغاز به کار کرده اند و شتاب تازه ای گرفته اند و این تا روز انتخابات ادامه خواهد داشت.

متاسفانه هم از خارج و هم از داخل به طور ناخودگاه به شیوه هایی برخی از مطالب را بیان می کنند که احساس اینکه نتیجه برآمده از صندوق رای تاثیری در سرنوشت جامعه ندارد را القا می کند .

دولت در چارچوب مواضع بیان شده رهبری معظم مبنی بر مشارکت حداکثری مردم تلاش همه جانبه ای خواهد داشت.

سفر وزیر خارجه چین، امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین»

در روزهای گذشته شاهد سفر وزیر امور خارجه چین آقای وانگ ای به تهران بودیم. این سفر فرصتی برای تبادل دیدگاه های میان دو کشور در زمینه های مختلف مورد علاقه و به ویژه تعمیق همکاری های ایران و چین فراهم آورد. امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین» به منزله مهمترین دستاورد این سفر، در واقع نقشه راه 25 ساله ای برای همکاری، سرمایه گذاری و تجارت میان دو کشور است که امیدواریم در ماه ها و سال های آینده با توافق های تکمیلی بتوانیم گام های عملی در محقق کردن این چشم انداز برداریم.

البته این سند بلند مدت تنها مختص ایران برای چین نیست و اولین مورد سند بلند مدت همکاری برای ما هم محسوب نمی شود. در اینجا لازم است اضافه کنم که این اسناد و برنامه های بلند مدت علیه هیچ کشور ثالثی نیست و تنها هدف آن تحقق و بهره برداری از همه ظرفیت های موجود در روابط میان ملت هاست. ما امیدواریم و البته آمادگی داریم که با سایر کشورهایی که علاقه مند به توسعه روابط در زمینه های تجاری و امنیتی هستند، اسناد مشابهی را در همکاری با هم تنظیم کنیم.

به همین ترتیب، اعتقاد داریم که این سند همکاری، آخرین امیدها به موفقیت آمیز بودن مسیر احیای کامل برجام را تسهیل می کند.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید