دویدن خطر مرگ زودهنگام را کاهش می دهد

    کد خبر :638514

نتایج یک بررسی گسترده بین المللی نشان می دهد دویدن با هر سرعتی و به هر میزانی خطر مرگ زودهنگام را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

پژوهشی که با همکاری محققان استرالیایی، تایلندی و فنلاندی صورت گرفته، نشان دهنده منافع گسترده ناشی از دویدن برای افراد است.

 

بر همین اساس افراد حتی اگر مسافت های اندکی را در طول روز بدوند و حتی اگر سرعت دویدن آنها نیز پایین باشد، این کار باز هم به نفع سلامتی آنها بوده و خطر مرگ در سنین پایین را کمتر می‌کند.

 

این دستاورد علمی حاصل ترکیب نتایج ۱۴ مطالعه است که در مجموع بر روی ۲۳۳۱۴۹ نفر انجام شده و وضعیت سلامت این افراد از ۵.۵ تا ۳۵سالگی مورد بررسی قرار گرفته است. طی مدت انجام این بررسی ۲۵۹۵۱ نفر از داوطلبان فوت کرده اند و تحقیقات نشان داد که دویدن در مجموع باعث کاهش ۲۷ درصدی احتمال مرگ داوطلبان از هر دو جنس در سنین مختلف شده است.

 

کاهش خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در صورت دویدن 30 درصد است و این رقم در مورد بیماری سرطان به ۲۳ درصد می رسد.

 

حداقل میزان مفید دوندگی، یک بار در هفته و هر بار درحدود ۵۰ دقیقه اعلام شده است و بهتر است میزان دوندگی در هفته از هشت کیلومتر کمتر نباشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید