دفاع ایران از دارایی میلیاردی خود در بورس آلمان

 آمریکا از بورس آلمان خواست سپرده‌های ایران را برای پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان ترور در کنیا و تانزانیا آزادکند. بانک مرکزی ایران گفته است که دارایی ایران در لوکزامبورگ باقی مانده است و ارتباطی به کشور آلمان ندارد.

شبکه خبری «ان ت فاو» NTV آلمان نهم شهریور درباره واکنش جمهوری اسلامی به شکایت آمریکا از بورس آلمان برای واگذاری سپرده‌های بانک مرکزی ایران در این بورس به بازماندگان قربانیان ترور در تانزانیا و کنیا گزارشی منتشر کرد.

این شبکه خبری آلمانی نوشته است که بورس آلمان در فرانکفورت در دعوای حقوقی شاکیان آمریکایی و بانک مرکزی ایران گرفتار آمده است. آمریکا فشار آورده است که سپرده‌ها و دارایی ایران در بورس آلمان به مقدار یک‌میلیارد و ۷۰۰‌میلیون دلار (معادل یک‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون یورو) به‌عنوان غرامت به بازماندگان قربانیان ترور در کنیا و تانزانیا پرداخت شود.

این رسانه آلمانی در ادامه گزارش خود به اظهارات امیرحسین طیبی‌فرد، معاون حقوقی بانک مرکزی ایران اشاره کرده که گفته است: «این موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزی ایران است که نزد موسسه «کلیراستریم» در لوکزامبورگ باقی‌مانده است و ارتباطی به کشور آلمان ندارد.»

به گفته معاون حقوقی بانک مرکزی ایران با اقدامات و پیگیری‌های حقوقی متقابل جمهوری اسلامی، آمریکایی‌ها موفق به توقیف و مصادره دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ نشده‌اند. طیبی‌فرد در ادامه گفته است که شاکیان با طرح دادخواست نزد دادگاه‌های آمریکا در تلاش برای اخذ دستور به منظور الزام موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند.

معاون حقوقی بانک مرکزی ایران تأکید کرده است که «پیگیری‌های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است.» در گزارش شبکه خبری «ان ت فاو» گفته شده است که طرف ایرانی درباره جزئیات «پیگیری‌های حقوقی جدی» توض برای پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان ترور در کنیا و تانزانیا آزادکند. بانک مرکزی ایران گفته است که دارایی ایران در لوکزامبورگ باقی مانده است و ارتباطی به کیحات بیشتری نداده است.به گزارش این شبکه خبری، شرکت خدمات مالی«کلیراستریم» یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بورس آلمان به شمار می‌آید و تحت نظر بورس آلمان در فرانکفورت فعالیت می‌کند و به لوکزامبورگ نیز اشاره‌ای نمی‌شود. شاکیان پرونده حملات تروریستی‌ سال ۱۹۹۸ در تانزانیا و کنیا در مجموع خواستار دریافت هشت‌میلیارد و ۷۰۰‌میلیون دلار غرامت و نیز جبران خسارت ناشی از دیرکرد پرداخت این پول شده‌اند.

شکایت متوجه شرکت خدمات مالی «کلیراستریم» است. دست‌اندرکاران بورس آلمان ادعای پرداخت خسارت از سوی دادگاه نیویورک را بی‌اساس می‌دانند. موضوع بر سر حکم دادگاهی در آمریکا در‌ سال ۲۰۱۴ میلادی است. این دادگاه مسئولیت بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا در ‌سال ۱۹۹۸ را متوجه جمهوری اسلامی کرده و حکم به پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان این حملات داده بود. جمهوری اسلامی هرگونه مداخله در این حملات تروریستی را ردمی‌کند.

دیگران می خوانند:
ممنوعیت واردات گوشی‌های بالاتر از ۳۰۰ یورو ساخت آمریکا

شاکیان پرونده حملات تروریستی یادشده با عزیمت از حکم دادگاه در‌ سال ۲۰۱۴ خواستار دریافت هشت‌میلیارد و ۷۰۰‌میلیون دلار پول از بورس آلمان شده‌اند. حدود پنج‌میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی ایران در بورس آلمان (در کلیراستریم) مسدود شده است. اکنون دادگاهی در نیویورک مجددا خواستار پرداخت این پول همراه با سود بانکی آن به ‌اضافه پرداخت خسارت شده است.

به گزارش شهروند،مسئولان شرکت «کلیراستریم» اعلام کرده‌اند که رفع توقیف از این پول تنها بر بستر تصمیمی قضائی و با رعایت وظایف تعریف‌شده این شرکت خدمات مالی ممکن است. درباره تصمیم قضائی درباره این پرونده و اینکه این پرونده در کدام مرجع قضائی رسیدگی خواهد شد نیز تاکنون گزارشی منتشر نشده است.