جدیدترین اخبار
29 اردیبهشت 1399 ساعت 08:45 سیاسی کد خبر :715753
برای چاپ کلیک کنید

خیز ۲ نماینده زن برای حضور در هیات رئیسه مجلس/طلسم می‌شکند؟

خیز ۲ نماینده زن برای حضور در هیات رئیسه مجلس/طلسم می‌شکند؟

حضور کمی‌زنان در مجلس شورای اسلامی‌رو به افزایش است.از مجالس اول، دوم و سوم مجلس که تنها ۴ کرسی سهم زنان شد عبور کنیم، فراکسیون زنان در مجلس چهارم ۹ عضو، در مجلس پنجم ۱۴ عضو و در مجالس ششم و هفتم ۱۳ عضو داشتند. این روند اما به یکباره منفی شد و در مجلس هشتم ۸ نماینده و در مجلس نهم ۹ نماینده زن حضور داشتند. مجلس دهم اما رکورد را شکست و شاهد بیشترین حضور زنان در مجلس بودیم و تعداد نمایندگان زن مجلس به ۱۷ نفر رسید که ۱۳ نفر در مرحله اول و چهار نفر نیز در مرحله دوم انتخاب شدند.

در مرحله اول انتخابات مجلس یازدهم هم ۱۷ زن به مجلس راه یافتند که یک نفر-فاطمه رهبر- بر اثر ابتلا به کرونا در گذشت. اگر فاطمه آجرلو که از حوزه انتخابیه کرج به مرحله دوم رقابت راه یافته، پیروز شود تعداد زنان مجلس یازدهم با زنان مجلس دهم برابر می‌شود. شاید بتوان گفت اوج اقدامات زنان در مجلس دهم بود که توانستند قوانینی را به نفع زنان تصویب کنند. از جمله اخذ تابعیت فرزندان مادران ایرانی و حمایت از قربانیان اسیدپاشی اشاره کرد، علی لاریجانی نیز در توصیف عملکرد زنان مجلس دهم گفت: «زنان نماینده در مجلس دهم با متانت، مسائل مهمی‌را پیگیری کردند که برخی همچون کاهش ساعت کاری زنان به حوزه بانوان ارتباط داشت و بعضی در حوزه مسائل عام همچون تصویب قانون برنامه ششم توسعه و قوانین دیگر مانند توسعه روستاها، استاندارد و هوای پاک مجموعا مسائل مهمی‌را در کشور به سامان رساند.»

اما علی رغم افزایش تعداد زنان راه یافته به پارلمان، هنوز هیچ زنی پایش به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی‌باز نشده است و با وجود اینکه در اجلاسیه‌‌‌های مختلف مجلس که بحث تعیین هیات رئیسه مطرح بوده است زنان کاندیدای حضور در سمت‌‌‌های مختلف هیات رئیسه شده اند اما طلسم تکیه زدن بر یکی از ۱۲ کرسی مهم مجلس هنوز شکسته نشده است.

ساختار مردانه مجلس مانع نمایندگان زن

اگر چه زنان در ادوار مختلف تلاش‌‌‌های بسیاری را برای تاثیر گذاری بیشتر و نقش آفرینی در ساختارهای قدرت مجلس انجام دادند اما با توجه به ساختار مرد سالارانه پارلمان خیلی نتوانستند ظهور و بروز داشته باشند. موضوعی که گلایه بسیاری از زنان نماینده را در این سال‌ها برانگیخت.

آنچنان که فراکسیون امید در ۴ سال حضورش در پارلمان چندین بار برای فرستادن زنان به هیات رئیسه مجلس خیز برداشت اما بازهم رأی مجلسی‌ها به سبد زنان ریخته نشد. از همین روست که تاکنون بالاترین پست زنان نماینده در ادوار مختلف مجلس حضور در هیات رئیسه کمیسیون‌ها بوده است و بس.

دور ماندن زنان از کرسی‌‌‌های مهم مدیریتی در مجلس در حالی رخ می‌دهد که طی ادوار اخیر انتخابات مجلس، حضور زنان در لیست‌‌‌های انتخاباتی تبدیل به یک امتیاز برای رای گرفتن از مردم شده است اما علیرغم این شعارها شاهد بودیم زمانیکه انتخابات برگزار می‌شود و رای‌ها گرفته می‌شود، دیگر کمتر نامی‌از زنان شنیده می‌شود و به نمایندگان زن بها داده نمی‌شود و حتی وقتی پای طرحی برای افزایش سهیمه زنان در لیست‌های انتخاباتی مطرح شد مردان مجلس با آن همراهی نکردند به طوری که پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران می‌گوید: «ساختار قدرت و سابقه پدرسالارانه جامعه، دو عاملی هستند که همدیگر را تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند که زنان واقعا عقب بمانند.»

اتفاقی که که در زمان بستن لیست انتخاباتی اصولگرایان نیز رخ داد، آن زمان و در حالی که حداد عادل و شورای ائتلاف تاکید داشتند که به زنان سهم و جایگاه می‌دهیم اما زمانیکه شورای ائتلاف با جبهه پایداری ائتلاف کرد، تعدادی از زنان را از لیست خود حذف کرد و شعارهایی که درحمایت از زنان میدادند از همان ابتدا فدای سهم دادن به وحدت شکنان شد.

هیات رئیسه منهای زنان

مجلس یازدهم از هفتم خرداد آغاز به کار می‌کند اما هنوز زنان مجلس یازدهم برنامه ریزی مشخصی برای هیات رئیسه مجلس و کمیسیون‌‌‌های تخصصی مجلس ندارند. فراکسیون زنان در مجلس یازدهم هنوز تشکیل نشده است و اگر چه به گفته پروین صالحی منتخب مردم مبارکه در مجلس یازدهم یکی از لیدرهای تشکیل این فراکسیون زهره الهیان است اما خود او به طور کلی اقدام به منظور تشکیل فراکسیون زنان را رد می‌کند.

آنطور که الهام آزاد منتخب مردم نایین و پروین صالحی منتخب مردم مبارکه گفته اند دو نماینده زن تمایل به حضور در هیات رئیسه دارند. البته تاکنون چراغ سبزی از سوی مردان پارلمان به آنها داده نشده است.

دو کاندیدا زن برای صندلی دبیری هیات رئیسه

پروین صالحی در پاسخ به اینکه آیا بحث هایی برای حضور زنان در هیات رئیسه انجام شده است؟، اعلام کرد: خانم محمودی آمادگی خودشان را برای دبیری هیات رئیسه مجلس اعلام کردند. همچنین خانم فلاحی هم برای هیات رئیسه مجلس اعلام آمادگی کردند.

او به برنامه زنان برای هیات رئیسه کمیسیون‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به صحبت‌‌‌های زنان مجلس یازدهم برخی از آنها برای حضور در هیات رئیسه کمیسیون‌ها راغب هستند اما باید منتظر رای گیری در فضای حقیقی بود.

کاندیداهای ریاست مجلس به زنان وعده ای ندادند

این منتخب مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه آیا رایزنی‌‌‌های کاندیداهای ریاست مجلس با نمایندگان زن مجلس همراه با وعده وعید دادن سهم و کرسی به زنان بوده است یا نه، گفت: اطلاعی ندارم و در جلسه ای حضور نداشتم که وعده ای به زنان داده باشد.

الهام آزاد نیز با اشاره به اقدامات زنان مجلس برای حضور در هیات رئیسه مجلس، گفت: بحث حضور زنان در هیات رئیسه مجلس مطرح است و احتمالا دو منتخب زن نیز برای صندلی دبیری هیات رئیسه مجلس کاندیدا می‌شوند.

او ادامه داد: در مجامعی که هستیم زنانی که می‌خواهند برای هیات رئیسه مجلس کاندیدا شوند این موضوع را مطرح می‌کنند. اما مشخص نیست که چقدر مورد استقبال قرار بگیرد. امیدواریم که زنان در هیات رئیسه مجلس حضور داشته باشند. چون نیمی‌از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و در مجلس زنانی را داریم که می‌توانند در هیات رئیسه مجلس فعالیت کنند.

این منتخب مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: تاکنون کاندیداهای ریاست مجلس وعده ای برای حضور زنان در هیات رئیسه ندادند.

آزاد با اشاره به برنامه زنان برای حضور در هیات رئیسه کمیسیون ها، گفت: در میان زنان مجلس یازدهم صحبت هایی برای حضور زنان در هیات رئیسه کمیسیون‌ها شده است. حضور زنان در هیات رئیسه مجلس و هیات رئیسه کمیسیون‌ها در میان نمایندگان مجلس مطرح شده است. اما نمی‌دانیم چقدر مورد استقبال قرار بگیرد. امیدواریم و تلاشمان را می‌کنیم که حضور زنان در هیات رئیسه مجلس و هیات رئیسه کمیسیون‌ها مورد استقبال قرار بگیرد.

اما و اگر بر سر تشکیل فراکسیون زنان

آنگونه که از خبرها بر می‌آید فراکسیون زنان مجلس هم هنوز پا نگرفته است. پروین صالحی مبارکه منتخب مردم مبارکه در مجلس یازدهم می‌گوید: تاکنون تنها بحث مقدماتی تشکیل فراکسیون زنان مطرح شده است. زنان ۵۰ درصد از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و شرایط، ویژگی‌ها و نیازهای خاص خودشان را دارند. بنابراین تشکیل فراکسیون زنان برای پیگیری حقوق این قشر از جامعه از سوی ۱۶ یا ۱۷ نماینده زن ضروری و لازم است. البته تاکنون ۱۶ زن به مجلس یازدهم راه یافتند اما انتخابات در کرج به مرحله دوم کشیده شده و احتمال دارد خانم آجرلو به مجلس یازدهم راه یابند.

او در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون زنان مجلس یازدهم جلسه ای با یکدیگر داشتند؟ اعلام کرد: خیر، تاکنون جلسه رسمی‌نداشتیم و تنها صحبت‌‌‌های ابتدایی به منظور تشکیل فراکسیون زنان مطرح شده است.

صالحی در خصوص اینکه چه کسی به دنبال تشکیل فراکسیون زنان است؟ گفت: دو نفر از دوستان تشکیل فراکسیون زنان را دنبال می‌کنند. یک بار اعلام کردند که جلسه ای تشکیل می‌شود که به دلیل کرونا این جلسه هم تشکیل نشد. این جلسه به زمان دیگری موکول شد اما هنوز زمان آن اعلام نشده است. خانم الهیان یکی از زنانی است که به دنبال تشکیل فراکسیون زنان در مجلس یازدهم هستند.

در حالیکه پروین صالحی منتخب مردم مبارکه می‌گوید الهیان به دنبال تشکیل فراکسیون زنان است اما او به صورت کلی اقدام برای تشکیل فراکسیون زنان را رد می‌کند.

زهره الهیان منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم اظهار نظر در خصوص تشکیل فراکسیون زنان را زود هنگام عنوان کرد و گفت: تاکنون اقدامی‌برای تشکیل فراکسیون زنان مجلس یازدهم انجام نشده است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا عدم اقدام برای تشکیل فراکسیون زنان در زمانیکه برای هیات رئیسه مجلس تصمیم گیری می‌شود شانس زنان را برای حضور در هیات رئیسه کم نمی‌کند؟ تاکید کرد: من فرصت مصاحبه ندارم اما هماهنگی هایی در آینده انجام خواهد شد.

به ریاست فراکسیون زنان فکر نکردیم

الهام آزاد منتخب مردم نایین در مجلس یازدهم هم درباره تلاش‌ها برای تشکیل فراکسیون زنان مجلس به خبرآنلاین، گفت: تعداد زنان مجلس یازدهم ۱۶ نفر و اندک است. فراکسیون زنان تشکیل نشده است. بعد از تشکیل مجلس یازدهم، فراکسیون زنان تشکیل می‌شود و با رای گیری رئیس فراکسیون انتخاب می‌شود.

او ادامه داد: ۱۶ زن مجلس یازدهم جلسه ای داشتیم و به وحدت و اتحاد خوبی رسیدیم و هیچ وقت هم فکر نکردیم که چه کسی رئیس فراکسیون باشد. تاکنون صحبت هایی که انجام دادیم در خصوص این بوده که چه کارهایی را می‌خواهیم در فراکسیون زنان انجام دهیم. اما انتخاب رئیس فراکسیون بعد از آغاز به کار مجلس انجام می‌شود.

منتخب مردم نایین، در خصوص اینکه لیدر شکل گیری فراکسیون زنان چه کسی است؟ تاکید کرد: همه زنان برای تشکیل فراکسیون زنان دغدغه مند هستند. تاکنون هم بحث لیدری مطرح نبوده است.

روی خط خبر

 • زاکانی: بهشت زهرا باید به قطب فرهنگی کشور تبدیل شود
 • فرمانده هوانیروز ارتش: اسرائیل بداند اگر دست از پا خطا کند در کسری از زمان روی سرشان خراب خواهیم شد
 • رایزنی انگلیس و روسیه درباره ضرورت بازگشت ایران به مذاکرات وین
 • سربازان غایب نمی‌توانند از امریه استفاده کنند
 • شمار واکسن‌های وارداتی از ۶۵ میلیون دوز گذشت
 • الیزابت تراس: انگلیس بر موضوع آزادی نازنین زاغری پافشاری خواهد کرد
 • «سعید محمد» دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی شد
 • امیرعبداللهیان: موضوع برجام، هسته‌ای است
 • اطلاعیه سازمان نظام پزشکی در خصوص کارت هوشمند واکسن
 • شرایط جدید رجیستری اعلام شد
 • واکسیناسیون افراد بالای ۱۵ سال آغاز شد
 • اولیانوف: روسیه قاطعانه مسائل منطقه در مذاکرات برجام را رد کرده است
 • شکایت زندانبانان و زندانیان از سپیده قلیان
 • دیدار دیپلمات‌‌‌های ایران و عربستان و اتحادیه اروپا
 • نهایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان
 • آشنایی کامل با کولر گازی اجنرال
 • محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران شد
 • مدت آموزشی سربازی به شش هفته افزایش یافت
 • فرهاد مجیدی از فعالیت فوتبالی محروم شد
 • بازداشت عامل ذبح و توزیع گوشت الاغ و اسب در تهران/تصاویر
 • اسامی‌برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند
 • ۲ استاندار جدید انتخاب شدند
 • زمان پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری اعلام شد
 • وضعیت سبد سهام عدالت در ۳۱ شهریور ماه
 • سازمان ثبت اسناد: بخشنامه جدید ربطی به جایگزینی برگ سبز با گواهی نقل و انتقال ندارد
 • حواشی گرانی کره /مصرف‌کننده داخلی توان خرید ندارد، قرار است صادر شود!
 • انتقاد تند میرسلیم از دولت روحانی
 • آتش‌سوزی گسترده در کارگاهی در خیابان قزوین
 • زلزله شمال ترکیه را لرزاند
 • بومی‌سازی تکنولوژی5G در شرکت سداد
 • 16 شهریور- حامد