خیز دوباره مدارس برای تعطیلی کامل آموزش حضوری!

    کد خبر :884256
خیز دوباره مدارس برای تعطیلی کامل آموزش حضوری!

کشورمان در حالی وارد سومین سال تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا می‌شود که در بسیاری از کشورهای جهان، بازگشایی کامل مدارس یا بازگشایی به صورت ترکیبی از آموزش‌های حضوری و مجازی مدنظر است.

آنطور که آمارهای یونسکو از وضعیت بازگشایی مدارس در دنیا حکایت می‌کند، از میان 37 میلیون و 737 هزار و 815 محصل در سراسر دنیا فقط 7 کشور، مدارسشان را بازگشایی نکردند هرچند که در نقشه‌ها و آمارهای جهانی، ایران جزو آن دسته از کشورهایی بوده که بازگشایی مدارس را انجام داده است اما کیفیت این فرآیند از دید مسئولان و خانواده‌ها رضایت‌بخش نیست.

در برخی کشورها علاوه بر بازگشایی از برخی محدودیت‌ها در مدارس نیز کاسته شده است، امارات اعلام کرده از 31 ژانویه دروس، گردهمایی‌ها، سفرها و فعالیت‌های فوق برنامه می‌تواند در مدارس از سر گرفته شود.

در سایه افت تحصیلی شدید دانش‌آموزان ایران به ویژه در دوره ابتدایی به دلیل طولانی شدن آموزش‌های مجازی، مسئولان وزارت آموزش و پرورش بر بازگشایی مدارس تأکید دارند چرا که ادامه تعطیلی آموزش‌های حضوری در آینده‌ای نه چندان دور با افت تحصیلی گریبانگیر دانش‌آموزان و خانواده‌ها می‌شود.

با وجود اصرار و تاکید مسئولان وزارت آموزش و پرورش درباره آغاز فعالیت حضوری مدارس با این حال این تأکید بیشتر در حوزه رسانه‌هاست و در میدان عمل، بازگشایی مدارس در شهر تهران همچنان به صورت جدی دنبال نمی‌شود و دانش‌آموزان در حداقلی‌ترین شکل ممکن به صورت ساعات محدود(یک یا دو ساعت) در هفته در مدارس حضور می‌یابند!

در برخی موارد نیز به دلیل عدم نظارت مسئولان آموزش و پرورش، مدارس هیچ برنامه‌ای برای آموزش حضوری ندارند و همچنان شیوه آموزش مجازی را در پیش گرفته‌اند.

رئیس جمهور بارها در سخنان خود بر ضرورت بازگشایی مدارس و نگرانی از افت تحصیلی دانش‌آموزان تأکید کرده است؛ شاید به دلیل همین تأکیدات است که مسئولان آموزش و پرورش نیز بر بازگشایی مدارس اصرار دارند اما واقعیت حداقل در شهر تهران حکایت از جدی نگرفتن موضوع توسط برخی مدارس و ضعف نظارت مسئولان امر است.

در این شرایط شیوع سویه اومیکرون یک بار دیگر آموزش‌های حضوری نیم‌بند را به تعطیلی برده است و در برخی استان‌ها مانند گلستان، مازندران و هرمزگان آموزش حضوری، کاملاً تعطیل شده است!

یوسف نوری؛ وزیر آموزش و پرورش در آخرین اظهار ظر خود درباره حضور دانش‌آموزان در مدارس گفته است: فعالیت مدارس حضوری است و این امر از طریق ستاد ملی کرونا نیز اعلام شده است.

وی با بیان این که فعالیت مدارس تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است، در خصوص نگرانی والدین در مورد سویه «امیکرون» افزود: دانش‌آموزان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کلاس‌ها حاضر شوند، مدارس فعال هستند و ستاد کرونا موردی مبنی بر تعطیلی یا کم‌رنگ‌شدن مدارس اعلام نکرده است.

عباس شیراوژن؛ سخنگوی ستاد ملی کرونا نیز درباره فعالیت مدارس گفته است: موج جدید کرونا در شهرهای مختلف به صورت‌های متفاوت و مشاهده می‌شود البته تصمیم‌گیری کلی نشده است که یک باره تمام مراکز آموزش و پرورش همزمان تعطیل یا فعال باشند، این تصمیم‌گیری با توجه به اینکه در مقاطع زمانی مختلف در برخی نقاط شرایط حادتر می‌شود در اختیار ستاد کرونای استان‌ها و استانداران است تا بر اساس شرایط خود تصمیم‌گیری کنند شاید در بسیاری از نقاط نیاز به تعطیلی مدارس نباشد.

تسنیم

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید