خودروی چینی ارزان به بازار آمریکا می‌رود

  • خودرو
  • یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۵۸
    کد خبر :735761

وقتی صحبت از خودروهای برقی است، رسیدن به یک قیمت منطقی و معقول کار دشواری است. حتی خودروی برقی که به تولید انبوه هم رسیده باشد، به خاطر آن که به مقیاس اقتصادی نرسیده، باز هم از دسترس مردم مخصوصاً قشر متوسط خارج است. این را هم در نظر بگیرید که خودروهای بنزینی متعارف، هزینه نگه داری و هزینه های بعدی کمتری نسبت به خودروهای برقی دارند و منطقی است که مردم قشر عادی منتظر بمانند تا این خودروها به مقیاس اقتصادی تولید شوند.

حالا این سؤال پیش می آید که اگر در بازار خودروی برقی ارزان قیمت عرضه شود، مثل همین خودروی کندی Kandi‌ چینی (که معنی آن آب نبات است اما با دیکته ی متفاوت و تغییرشکل یافته) آیا شما رغبت به خرید آن دارید؟ البته این خودروی ارزان چینی در دو مدل K27‌ و K23‌ (که دومی کمی گران تر است) تا پایان سال 2020 وارد خیابان ها می شوند و رونمایی در فضای مجازی به 18 اوت (28 مرداد) موکول شده است.

قیمتی که روی K27‌ گذاشته اند 19,999‌ دلار است که 7500 دلار اعتبار مالیاتی فدرال هم به آن تعلق می گیرد. ارزان بودن این خودرو بی دلیل نیست و در شکل و شمایل و ظاهر آن هم خودش را نشان می دهد.

به گزارش پرشین خودرو،رک و پوست کنده،‌ این خودروی برقی چینی شباهت زیادی به اسمارت بنز و مینی کوپر ب ام و دارد و طراحی آن ترکیبی از این دو خودرو است. چون فقط یک عکس از داخل کابین خودرو منتشر شده خیلی نمی توان قضاوت کرد اما به هر حال همان هم نشان می دهد که انتظار زیاد بالایی نباید داشت. البته این روزها همه خودروهای جدید به نوعی صفحه نمایش لمسی را دارند. شاید خیلی مثل خودروهای مدرن امروزی،‌ خیال برانگیز و رؤیایی نباشد اما به هر حال حمل و نقل پایه را می توان از آن انتظار داشت.

خودروی چینی ارزان به بازار آمریکا می‌رود

زیر آن طراحی عجیب تنها یک موتور برقی نصب شده که قدرت خود را از باتری 17.69 کیلووات-ساعت می گیرد. با یک بار شارژ این خودرو می توان 100 مایل (حدود 160 کیلومتر) طی کند و خود سازندگان کندی اعتراف می کنند که با آن نمی توان به سفر طولانی رفت و فقط استفاده داخل شهری دارد.

با این که K27‌ خبرساز شده و تیتر روزنامه ها را به خود جلب کرده اما آن چه در واقعیت اتفاق می افتد، خودروی گران تر K23‌ است که از این توجه جلب شده بهره مند می شود. این خودروی برقی چینی هاچ بکی است که مخلوطی از هوندای فیت با اسمارت بنز است. با این حال انصافاً داخل کابین آن به قدر کافی خوب هست. یک صفحه لمسی مستطیلی هم وسط داشبورد قرار دارد که به نظر می رسد مواد اولیه به کار رفته در آن مرغوب است. اما تمام این اظهار نظرها از روی عکس منتشر شده است نه خود خودرو.

قیمت خودرو K23‌ کمی بیشتر از K27‌ است و پیش از مالیات 29,999 دلار قیمت گذاری شده است. به ازای هر بار شارژ 188 مایل (300 کیلومتر) می پیماید. نمی توان گفت که یک پیشنهاد عجیب یا هوشمندانه است. نیسان لیف که از این خودروی برقی چینی بسیار مرغوب تر است و ظاهری زیباتر دارد فقط 1600 دلار گران تر است اما پیمایش لیف فقط 150 مایل (240 کیلومتر) به ازای هر بار شارژ است. بولت برقی از برند شورولت از کمپانی جنرال موتورز فقط 5000 دلار از این خودروی برقی چینی گران تر است و پیمایش آن به ازای هر بار شارژ 259‌ مایل (414 کیلومتر) است.

باید دید آیا آمریکایی ها به خاطر ارزان تر بودن خودروی چینی به سمت آن تمایل پیدا می کنند یا نه. دو خودروی K27‌ و K23‌ از اواخر 2020، ابتدا در دالاس آمریکا عرضه می شود.

منبع: سایپا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید