خطیب‌زاده: بعید است این دور از مذاکرات وین، دور آخر باشد

    کد خبر :818707
خطیب‌زاده: بعید است این دور از مذاکرات وین، دور آخر باشد

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: بعید است این دور از مذاکرات وین ، دور آخر باشد و آمریکا باید تصمیمات خود را بگیرد.

سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا در ارتباط با آخرین اقدامات وزارت خارجه برای ورود واکسن کرونا به کشور گفت: وزارت خارجه با تمامی قوا در همکاری با وزارت بهداشت تلاش کرده که واکسن های کرونا وارد کشور شوند و مردم ایران بدانند که وزارت خارجه در مورد بحث ورود واکسن های کرونا به کشوربراساس دستورالعمل هایی که داشته با تمام قوا در این زمینه عمل کرده است. وزارت خارجه در حوزه واردات واکسن کرونا از کشورهایی چون چین، روسیه و هند و همچنین تولید واکسن مشترک بین ایران و کوبا نقش تسهیل کننده و مذاکره کننده در کنار وزارت بهداشت داشته و براساس وظایف و دستورالعمل هایی که داشته عمل کرده است.

وی با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در کشور برای تولید واکسن ایرانی خاطر نشان کرد: در کنار ساخت واکسن در داخل کشور باید این موضوع را بگویم که احتمالا در چند روز آینده خبرهای خوبی در حوزه واردات واکسن دوستان و مردم عزیزمان خواهند شنید.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگر در مورد مصوبه هیأت دولت در مورد لغو روادید ۴۵ روزه بین ایران و عراق به شرط اقدام متقابل دولت بغداد خاطر نشان کرد: در مورد این موضوع باید دو نکته را متذکر شوم؛ اول اینکه براساس مصوبه هیأت دولت این لغو روادید تا سقف ۴۵ روز است و این عمل به شرط اقدام متقابل از سوی دولت عراق صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در جریان رایزنی هایی که در سفر به بغداد با مقامات عراقی داشتیم آن ها متمایل به این موضوع بودند و گویی برای انجام آن مصوبه پارلمان را لازم دارند. ما براساس مصوبه هیأت دولت این آمادگی را اعلام کردیم که ایران حاضر به لغو روادید تا سقف ۴۵ روز است و این موضوع فقط محدود به ایام اربعین نخواهد بود.

خطیب زاده ادامه داد: این لغو روادید در صورت اجرایی شدن باعث تسریع روابط دو کشور خواهد شد و ما تجربه این کار را در ایام اربعین داشته ایم.

خطیب زاده با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: امیدوارم روز جمعه چه کسانی که تصمیم خود را گرفته‌اند و چه کسانی که هنوز تردید دارند پای صندوق های رای حضور پیدا کنند و این روز به عنوان یک روز ملی دیگر در تاریخ ثبت شود. در نشست خبری این هفته خود اعلام کرد: ۳.۵ میلیون واجد شرایط برای شرکت در انتخابات در خارج از کشور داریم.

وی با بیان این که یک میلیون تعرفه رای برای وزارت خارجه اختصاص داده شده است، افزود : تاکنون حدود ۶۷۹ هراز برگه تعرفه رای به نمایندگی های ایران در خارج از کشور ارسال شده است.

خطیب زاده تصریح کرد : در ۱۳۳ نمایندگی ایران ۲۳۴ شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است. تحقیقا در تمام کشورهایی که دارای نمایندگی هستیم یک و یا بیش از یک صندوق رای در نظر گرفته شده است و در سه کشور از جمله کانادا امکان برگزاری انتخابات فراهم نشد.

وی یادآور شد: هموطنان ایرانی در کانادا می توانند با مراجعه به نقاط مرزی کانادا و آمریکا در انتخابات شرکت کنند چرا که در این مناطق با هماهنگی های انجام شده صندوق اخذ آرا در نظر گرفته شده است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: همچنین وزارت امور خارجه با همکاری وزارت ارشاد و سایر دستگاه های مربوطه ۱۶۰ ویزای خبرنگاری برای پوشش انتخابات توسط رسانه های خارجی صادر کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه شما در سخنان خود اشاره کردید که امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سه کشور از جمله کانادا فراهم نشده است و دو کشور مورد اشاره چه کشورهایی هستند، گفت: در مورد کانادا به خاطر عدم همکاری دولت این کشور نتوانستیم انتخابات را برگزار کنیم. در مورد سنگاپور نیز به خاطر مقررات کرونایی در زمینه رفت و آمد و تردد این امکان فراهم نشد. در سنگاپور ما سفیر ترددی، سفیر مقیم نداریم و به خاطر مقررات کرونایی امکان اعزام هیأت فراهم نشد. در مورد کشور یمن نیز به خاطر وقوع جنگ و ناآرامی در این کشور امکان تحقق این مسئله وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص حضور ارتش ترکیه در شمال عراق و نگاه ایران به این موضوع گفت: موضع همیشگی ما احترام به حاکمیت و حفظ تمامیت ارضی کشورها به عنوان اصل خدشه ناپذیر در روابط بین الملل و اصلی اساسی در سیاست خارجی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی خاطرنشان کرد : دولت عراق نظرات خود را در این خصوص به صراحت بیان کرده است و ما فکر می کنیم دولت عراق توان و ظرفیت لازم برای رفع تهدیدات را پیدا کرده است. البته باید هماهنگی های بیشتری صورت بگیرد و نگرانی های دولت ترکیه نیز به خصوص از سوی دولت عراق درک شود و در یک فرایند مشترک و تعامل بین بغداد و آنکارا این موضوع حل و فصل شود.

وی تصریح کرد : ما دولت های آنکارا و بغداد در این زمینه رایزنی و گفت‌وگو داریم ، معتقدیم این موضوع دارای ظرافت‌های زیادی است و نگرانی‌های دو کشور باید مورد توجه قرار بگیرد .

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با تحولات اخیر در رژیم صهیونیستی و اینکه بعد از رفتن ترامپ این روزها شاهد رفتن نتانیاهو نیز هستیم و نگاه ایران به این تحولات چیست، اظهار کرد: برجام ستیزان به این یکی، دو نفر (ترامپ و نتانیاهو) که جزو شخصیت های منفور نظام بین الملل هستند، محدود نمی شود.

وی ادامه داد: ما فکر نمی کنیم سیاست های رژیم اشغالگر قدس با آمدن و یا رفتن افراد تغییر کند و از نظر ما مهمل‌گویی میراث مشترک تمامی سران رژیم اشغالگر قدس از روز اول تا الان بوده است.

خطیب زاده ادامه داد: اما در این میان یک چیز روشن است و آن این است که تمام بدخواهان ایران می روند و ایران همیشه سربلند و سرافراز می ایستد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوال دیگری در مورد رایزنی های ایران و عربستان و اینکه گفته می شود سه دور از این رایزنی ها برگزار شده است و این رایزنی ها در چه سطحی در حال برگزاری است، خاطر نشان کرد: ما همواره از گفت‌وگو با همسایگان خود استقبال کرده ایم و عربستان نیز از این امر مستثنی نیست. طی سالیان گذشته حتی زمانی که دولت سعودی علاقه ای برای گفت‌وگو نداشت ما بارها گفتیم که بهترین راه برای حل و فصل موضوعات گفت‌وگو است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه باید منتظر باشیم و ببینیم که این گفت وگوها به نتیجه عملی خواهد انجامید یا خیر و چه نتایجی حاصل می شود، گفت: ما این گفت وگوها را در مورد موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی در سطح قابل توجهی جلو می بریم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد سفر قاآنی فرمانده سپاه قدس به عراق و اینکه گفته شده این سفر پنج روز طول کشیده است، تصریح کرد: انجام سفر یک امر طبیعی است که به دعوت دولت ها و سران کشورها در سطوح مختلف انجام می شود، در حوزه منطقه ای و کشورهای فرامنطقه. در مورد سوالی که شما مطرح کردید اگر سخنگوی سپاه پاسداران لازم دانستند توضیحات در این زمینه می دهند.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا بحث رفع تحریم های نفتی جزو موارد اختلافی بین ایران و آمریکا در جریان مذاکرات وین است، خاطر نشان کرد: در مورد رفع تمامی تحریم های بخش ذیل برجام توافق شده است از جمله در حوزه انرژی.

وی با بیان اینکه با تصویب برجام طبق توافق صورت گرفته سه دسته از تحریم ها برداشته شد که شامل تحریم های مالی، پولی، بانکی، بیمه ای، تحریم های حوزه انرژی و حوزه حمل و نقل است، گفت: در برجام به این موضوع تصریح شده است و ما چیزی کمتر از آنچه که در برجام آمده توافق نمی کنیم و ملاک اجرای دقیق برجام است و این موضوعی که شما اشاره کردید جزو مسائل مورد مناقشه نیست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد در طی مدت اخیر مذاکرات و رایزنی های نفتی ایران افزایش پیدا کرده است و آیا امکان دارد گزارشی در این ارتباط ارائه دهید و این گزارشات شامل کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز می‌شود یا نه، گفت: حتی در دوره تحریم های حداکثری شکست خورده آمریکا هدف اصلی دوستان ما در صنعت نفت، وزارت نفت با کمک و همکاری وزارت خارجه بازپس گیری سهم ایران از بازار نفت بوده است و در طول یک سال گذشته بخشی از این سهم را پس گرفته ایم. گفت وگوها در ارتباط با این موضوع در لایه های مختلف در جریان است و شما توضیحات بیشتر در این زمینه را از دوستان در وزارت نفت بپرسید.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند که آتش سوزی های اخیر در ایران از جمله پالایشگاه تهران کار رژیم صهیونیستی بوده و ایران نیز در مقابل اقدام به انجام برخی از امور در برابر رژیم صهیونیستی کرده از جمله وقوع برخی از آتش‌سوزی ها خطاب به خبرنگار سوال کننده گفت: اجازه بدهید که این گونه سوال ها را نهادهای امنیتی جواب بدهند.

وی همچنین در مورد توییت اخیر رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران تصریح کرد: دولت متبوع آقای مالی مسبب مرگ بسیاری از ایرانیان بیمار در داخل کشور بوده است. دولت متبوع وی شریک جنایت های ترامپ علیه ملت ایران با ادامه تروریسم اقتصادی است چرا که هیچ کدام از تحریم های یک جانبه و فرامرزی را علیه ملت ایران برنداشته است و آن ها بهتر است به جای اشک تمساح ریختن به سابقه بسیار تاریکی که در تاریخ روابط خارجی به جای گذاشته اند بنگرند و بعید است که دیگر دولتی در عرصه جهانی به امضا و تعهد آمریکایی ها اعتماد کند چرا که آن ها نشان داده اند که نقض کننده تعهدات خود هستند.

وی همچنین از سفر نماینده ویژه ظریف در امور یمن به عمان جهت مذاکره و رایزنی خبر داد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید