خطیب‌زاده: با تمامی طرف‌ها در افغانستان در تماسیم

    کد خبر :836719

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این‌که به دقت و از نزدیک ‌تحولات افغانستان را پیگیری می‌کنیم و با تمامی طرف‌ها در تماسیم، همه طرف‌ها را به کاهش خشونت، حفظ آرامش و تلاش برای دستیابی به راه حل‌های صلح‌آمیز از طریق گفت‌و‌گو دعوت کرد.

به گزارش فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (دوشنبه) به پرسش‌های مطرح شده از سوی رسانه‌ها درباره آخرین تحولات سیاست خارجی پاسخ داد.

* به دقت و از نزدیک تحولات افغانستان را پیگیری می‌کنیم/ با تمامی طرف‌ها در تماس هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت تحولات افغانستان و موضع جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: ما به دقت و از نزدیک ‌تحولات را پیگیری می‌کنیم و در تماس با تمامی طرف‌ها هستیم. همانطور که دکتر ظریف در توئیت خودشان تاکید کردند جمهوری اسلامی ایران از تمامی امکانات و ابزارهای خود برای تسهیل گفت‌وگوها و مصالحه در افغانستان استفاده کرده و از ابتکار شورای هماهنگی نیز استقبال می‌کند.

خطیب‌زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای مشترکات فراوان تاریخی، تمدنی و فرهنگی با افغانستان بوده و در تمامی مقاطع حساس و مهم تاریخ آن کشور با تمام توان و به‌رغم مضایق و محدودیت‌ها، در کنار مردم مسلمان و همسایه خود حضور داشته است. در همین راستا، در این مقطع سرنوشت‌ساز نیز به مانند همیشه در کنار آنها خواهیم بود و تمام تلاش خود را برای نیل به صلح و آرامش به کار خواهیم بست.

* ابراز نگرانی از تشدید خشونت‌ها در محیط افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز نگرانی از تشدید خشونت‌ها در محیط افغانستان، همه طرف‌ها را به کاهش خشونت، حفظ آرامش و تلاش برای دستیابی به راه‌حل‌های صلح‌آمیز از طریق گفت‌و‌گو دعوت می‌کند.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران عمیقا امیدوار است جان، مال و ناموس تمامی افراد به ویژه غیرنظامیان در جریان تحولات پرشتاب اخیر در افغانستان از هرگونه تعرض مصون مانده و همه طرف‌ها با خویشتنداری و آینده‌نگری تعهد خود را نسبت به این امور نشان دهند و اجازه ندهند جغرافیای افغانستان مورد سوء استفاده گروه‌های خشونت طلب قرار گیرد.

* لزوم سلامت دیپلمات‌ها و تامین امنیت اماکن دیپلماتیک

خطیب‌زاده همچنین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران خواستار توجه جدی به مصونیت دیپلمات‌ها واماکن دیپلماتیک در چارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی بوده و بر لزوم سلامت دیپلمات‌ها و تامین امنیت این اماکن تاکید می‌کند. بدیهی است وزارت امور خارجه به طور مستمر با کادر دیپلماتیک مستقر در سفارت و کنسولگری خود در کابل و هرات در تماس بوده و بطور مداوم تحولات را رصد می‌کند.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: متاسفانه افزایش خشونت‌ها و ناآرامی‌های اخیر موج جدیدی از بی‌جاشدگان را به دنبال داشته است. ما امیدواریم است جامعه و نهادهای مسئول بین‌المللی نسبت به این مسئله توجه جدی نشان داده و به ویژه در شرایط شیوع کرونا، بدون فوت وقت به وظایف ذاتی خود در کمک به این بی‌جاشدگان بشتابند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است همه طرف‌ها از طریق گفت‌وگو و مفاهمه سیاسی مشکلات موجود را حل کنند. در این راستا، ایران بار دیگر آمادگی خود را جهت تسهیل حل موضوعات افغانستان از طریق گفت‌وگوهای بین الافغانی و با مالکیت افغان‌ها و همچنین کمک به اجماع منطقه‌ای در موضوع افغانستان اعلام می‌دارد. در همین چارچوب است که ما از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از طریق شورای راهبری متشکل از رهبران بزرگ و سرشناس افغانستان استقبال می‌کنیم.

* انفجار تانکر سوخت در شمال لبنان

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی در مورد انفجار تانکر سوخت در شمال لبنان و برخی درخواست‌ها مبنی بر استعفای مقامات لبنانی اظهار داشت: کشور لبنان مدت مدیدی است که با مسائل و مشکلات اقتصادی و بحران عدم تشکیل دولت رو به رو است. کمبود سوخت و تشکیل صف‌های طولانی برای دریافت آن نیز یکی از این مشکلات بوده که متاسفانه حادثه انفجار عکار نیز در جریان توزیع سوخت بین شهروندان به وقوع پیوست.

وی اضافه کرد: ما ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان و مجروحان، برای مجروحان، سلامتی مسئلت می‌کنیم.

خطیب‌زاده تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است دولت و ملت لبنان از بلوغ سیاسی و ملی لازم برخوردارد بوده و قادر به حل مشکلات خود خواهند بود. بدیهی است در این راستا، ایران از هیچ کمکی در جهت کاهش آلام مردم و نیاز‌های دولت و ملت لبنان، دریغ نخواهد کرد.

* واکنش به تلاش آمریکا برای استرداد دیپلمات زندانی ونزوئلا

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به تلاش آمریکا برای استرداد «الکس ساب» دی‍‍پلمات زندانی ونزوئلا در دماغه سبز اظهار داشت: حقوق دیپلماتیک و رعایت آن موضوعی مصرح در حقوق بین‌الملل بوده و کنوانسیون وین چهارچوب آن را به روشنی مشخص کرده است. آقای آلکس ساب با گذرنامه دیپلماتیک و به عنوان فرستاده دولت ونزوئلا به منظور تهیه اقلام دارویی و غذایی برای مردم این کشور از سوی دولت ونزوئلا عازم ماموریت بود که دولت آمریکا با اعمال غیرقانونی و فراسرزمینی قوانین داخلی خود و صرفا با اغراض و اهداف سیاسی مانع انجام ماموریت وی شده است.

وی افزود: تلاش آمریکا جهت استرداد فرستاده یک دولت در کشوری ثالث به آمریکا، نه تنها مغایر با تمامی اصول پذیرفته شده ناظر بر فعالیت دیپلمات ها در سراسر جهان است، بلکه می‌تواند بدعتی خطرناک در حقوق بین‌الملل و روابط بین کشورها باشد.

خطیب زاده در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه اقدامی که مغایر با اصول روابط بین‌الملل و مانع فعالیت دیپلمات‌ها باشد را قویا محکوم می‌کند.

* سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران سیاستی شکست خورده و بلااثر

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه برخی از افراد و موسسات با ادعای مشارکت در فروش نفت ایران اظهار داشت: روشن است که سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران سیاستی شکست خورده و بلااثر است و تنها از اعتیاد واشنگتن به تحریم حکایت دارد.

وی تصریح کرد: علیرغم اذعان و اعتراف تمام مقامات آمریکایی مبنی بر شکست سیاست تحریم و فشار حداکثری علیه ایران، تداوم این سیاست به اشکال و بهانه‌های مختلف، از جمله ادعاهایی که به تازگی مطرح شده، جای تامل داشته و ناشی از ادامه سردرگمی برخی از مقامات آمریکایی در قبال ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی پیرامون خبر منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر اینکه آمریکا در حال بررسی گزینه‌های جایگزین خود در قبال برجام است، اظهار داشت: طبیعی است همه کشورها از جمله ایران گزینه‌های جایگزین خود را داشته باشند. تاکنون مذاکرات در وین بر مبنای لزوم انجام تعهدات آمریکا در چارچوب برجام و لغو کامل و عملی تحریم‌ها بوده است. اگر این امر محقق شود، واشنگتن می‌تواند به برجام‌ بازگردد در غیر این صورت آمریکا کماکان در پشت در برجام خواهد ماند.

* ایران اتهام‌های هماهنگ شده مطرح شده در خصوص حمله به کشتی مرسر استریت را رد می‌کند

سعید خطیب‌زاده در واکنش به ابراز نگرانی مقامات آمریکا نسبت به افزایش رفتارهای به گفته آنها تهاجمی ایران در منطقه و ماجرای کشتی مرسر استریت نیز گفت: عجیب است که یکی از مقامات کشوری که ریشه و علت العلل بسیاری از معضلات و گرفتاری‌های منطقه ما است و به صورت آشکار و پنهان، مستقیم و یا غیر مستقیم باعث گرفتاری‌های ملل منطقه است، جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران اتهام‌های هماهنگ شده مطرح شده در خصوص حمله به کشتی مرسر استریت را رد می‌کند. رژیم اشغالگر قدس به اتفاق برخی از حامیانش که ید طولایی در فریبکاری و جعل اسناد دارند، قصد دارند در حوادث اخیر منطقه با سندسازی در خصوص این اتهامات، برنامه سیاسی خود را پیش ببرند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان بر سیاست اصولی خود مبنی بر حفظ صلح و ثبات در منطقه و لزوم مشارکت و همکاری درون منطقه‌ای تاکید دارد و حضور نیروهای خارجی در منطقه را عامل اصلی و پایدار ایجاد بحران‌ها و بی ثباتی در منطقه می‌داند.

* اگر آمریکایی ها قصد دلسوزی برای ایرانیان دارند، بهتر است دست از تهدید و ارعاب و دام گذاری برای ایرانیان بردارند

در ادامه، سعید خطیب‌زاده درخصوص هشدار رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نسبت به مخاطرات سفر برخی شهروندان به ایران ، موضع خود را اینگونه بیان کرد: دولت بایدن که در ابتدای روی کار آمدن در تلاش بود نشان دهد با دولت ترامپ تفاوت دارد، در عمل همان رویکردهای منسوخ گذشته در ترویج ایران هراسی را پیش گرفته است؛ رویکردهایی که در دولت ترامپ نیز به نتیجه نرسیدند و مقام‌های آمریکایی اذعان دارند که اینگونه رفتارها در برابر ایران نتیجه ندارد. نحوه رفتار دولت فعلی آمریکا در گفت‌وگوهای انجام شده در خصوص زندانیان ایرانی به گزوگان گرفته شده در آمریکا، نشان می‌دهد مقام‌های دولت بایدن حتی بیش از مقام‌های سابق آمریکایی در تلاشند تا مسائل انسانی و مراودات مردمی را سیاسی و حتی امنیتی کنند و چنین سیاستی مسلما مانند قبل بی نتیجه خواهد بود.

وی افزود: در حالی که دولت جدید در ایران علاقه‌مند به بسط روابط و افزایش پیوندها با ایرانیان خارج از کشور است، اظهارات مقام‌های آمریکایی، از جمله فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، اقدامی ضدبشری در جهت نفرت پراکنی و ترویج ایران هراسی برای ایرانیانی است که قصد حفظ ارتباطات با سرزمین مادری خود را دارند و هدف آن جلوگیری از ارتباط سازنده ایرانیان با کشورشان است.

خطیب‌زاده به مقامات آمریکایی یادآوری کرد: اگر قصد دلسوزی برای ایرانیان دارند، بهتر است دست از تهدید و ارعاب و دامگذاری برای ایرانیان بردارند و در جهت تامین حقوق شهروندی و تسهیل آزادی رفت و آمد ایرانیان مقیم آمریکا گام‌های اساسی بردارند.

* توقیف کاشی‌های اهدایی ایرانی برای مساجد در آمریکا

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص اعتراض مسلمانان آمریکا به توقیف کاشی‌های اهدایی ایرانی برای مساجد به بهانه تحریم نیز اظهار داشت: با توجه به ارسال چندین محموله کاشی در گذشته به صورت هدیه و عدم دریافت وجه از سوی خیرین ایرانی، ادعای اخیر مسئولان گمرک آمریکا مبنی بر شمول تحریم در ارسال و دریافت این کاشی‌ها، غیر قابل توجیه است.

وی در توضیح افزود: بر اساس اظهارات مسئولان مسلمان مسجد ماناساس در ایالت ویرجینیا، بنا بر درخواست مسلمانان این منطقه، کاشی‌هایی که آیات قرآن بر روی آنها حک شده است، از مدت‌ها قبل از شهر قم به صورت هدیه و بدون دریافت هر گونه وجه، برای بنای این مسجد ارسال می‌شده و ارسال این کاشی‌ها چندین بار در گذشته صورت گرفته است.

* وصول دعوتنامه برای شرکت در اجلاس همسایگان عراق/ در زمان مناسب تصمیم لازم را می‌گیریم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی در مورد شرکت ایران در نشست بغداد گفت: درخصوص شرکت در اجلاس همسایگان عراق دعوتنامه‌ای واصل شده است و جمهوری اسلامی ایران در زمان مناسب تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از صلح و ثبات در عراق و فرآیند سیاسی در این کشور حمایت کرده و خواهد کرد.

* مانعی برای ادامه گفت‌وگوها با عربستان وجود ندارد

در ادامه خطیب زاده موضع وزارت خارجه در مورد مذاکرات ایران و عربستان را اینگونه بیان کرد: قبلا گفت‌وگوهایی بین دوکشور برگزار شده و مانعی برای ادامه این گفت‌وگوها وجود ندارد. جمهوری اسلامی ایران همواره بر عنصر گفت‌وگو برای کاهش تنش و افزایش همکاری‌ها تاکید کرده است.

* منتظر اعلام جزییات شرایط اعزام به عمره توسط مراجع رسمی عربستان هستیم

سخنگوی وزارت خارجه به پرسشی درباره ممنوعیت ورود زائران ایرانی و چند کشور دیگر به عربستان برای ادای عمره نیز پاسخ داد و گفت: حضور در حج و طواف بیت الله الحرام، حق تمام مسلمانان است و باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تمهیدات لازم، این فریضه الهی اجرا شود. البته جزییات شرایط اعزام به عمره باید توسط مراجع رسمی عربستان سعودی اعلام شود که منتظر آن هستیم.

* اسرائیل هرجا که وارد می‌شود ناامنی را با خود به آنجا می‌برد

سعید خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع اتخاذ شده از سوی وزارت خارجه آمریکا پیرامون نخستین سالگرد توافق امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی اظهار داشت: یک سال گذشته و به ویژه جنگ ۱۲ روزه غزه، به خوبی نشان داد که این توافق نه تنها به صلح و حقوق فلسطینی‌ها کمکی نکرده، بلکه با نادیده گرفتن حقوق مردم فلسطین، رژیم غاصب اشغالگر قدس را برای انجام جنایات خود بر علیه این مردم مظلوم حریص‌تر و بی پرواتر کرده است.

وی ادامه داد: جالب اینجاست آمریکایی‌ها که نقش میانجی را در پرژوه عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل را ایفا می‌کنند، به امارات و اسرائیل برای تلاش‌هایشان جهت ایجاد یک منطقه آرام‌تر و کامیاب‌تر تبریک می‌گویند. این در حالی است که آن‌ها با این کار ناامنی و بی ثباتی را به خلیج فارس آورده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: از زمانی که پای اسرائیلی‌ها به طور رسمی به امارات و بحرین و به طور کلی به منطقه خلیج فارس باز شده، همانند مدل رفتاری شناخته شده از این رژیم خشونت طلب و یاغی، ناآرامی هم به خلیج فارس رسیده است. اسرائیل هرجا که وارد می‌شود ناامنی را با خود به آنجا می‌برد.

* ادعاهایی از موضع ذلت و نادیده گرفتن حقیقت و تاریخ مردم فلسطین

سعید خطیب‌زاده به سوالی در خصوص اظهارات یک مقام اماراتی در مصاحبه با رسانه‌ای اسرائیلی پیرامون سالگرد توافق عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی و نقش حماس نیز پاسخ داد و گفت: ادعای حیرت‌آور این مقام اماراتی مبنی بر اشغال غزه به وسیله حماس، تحریف آشکار تاریخ است. چنین ادعاهایی از موضع ذلت و نادیده گرفتن حقیقت و تاریخ مردم فلسطین و همچنین پشت پا زدن و تضعیف موضع جهان عرب و جهان اسلام در قبال رژیم صهیونیستی است. چنین موضعی حتی در میان خود اسرائیلی‌ها هم بی سابقه بوده و پیشی گرفتن این مقام اماراتی در تحریف تاریخ شرم آور است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر حمایت خود از مردم مظلوم غزه تاکید کرده و از اشاعه دهندگان دروغ می‌خواهد تا دیر نشده از مسیر اشتباه خود برگردند و واقعیت شکست اهداف توافق به اصطلاح صلح ابراهیم را بپذیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به ادعای این مقام اماراتی پیرامون عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای اظهار داشت: این قسمت ادعاهای وی به اندازه قسمت قبل و شاید بیش از آن، بی اعتبار و بی ارزش است.

وی اضافه کرد: البته ما این اظهارات را که یا از روی جهل و یا از باب اغراض صرف سیاسی بیان میشود، نشان دهنده موضع کشور امارات نمی دانیم، اما معتقدیم ادامه این روند می‌تواند تاثیر مخربی بر بهبود روابط و روند اعتمادسازی‌ها بگذارد.

* ایران منشاء خرابکاری‌های صورت گرفته در آب‌های خلیج فارس را حضور نیروهای خارجی می‌داند

خطیب زاده در خصوص بیانیه صادر شده از سوی امارات درباره امنیت دریانوردی نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به حفظ و پاسداری از امنیت انرژی کرده و از هرگونه اقدام منطقه‌ای برای افزایش ثبات و امنیت در آب‌های خلیج فارس استقبال می‌کند، اما تاکید دارد که امنیت در همراهی و همکاری همه جانبه و دسته جمعی کشورهای منطقه تامین شده و هرگونه دخالت و حضور بازیگران خارجی نه تنها به افزایش امنیت کمکی نمی‌کند، بلکه بر بی ثباتی آب‌های منطقه نیز می‌افزاید. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران منشاء خرابکاری‌های صورت گرفته در آب های خلیج فارس را حضور نیروهای خارجی دانسته که با اهداف سیاسی دست به ناامن سازی خطوط انتقال انرژی می‌کنند.

وی تصریح کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه واضح است و امیدواریم کشورهای منطقه نیز این واقعیت را درک کرده و برای دستیابی به صلح با همکاری تمامی همسایگان تلاش کنند.

* مسئله مذاکرات ایران با سایر کشورها به رژیم بدنام و بدسابقه اسرائیل مربوط نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص برخی گزارش‌ها پیرامون پیشنهاد نخست وزیر اسرائیل در ملاقات با رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا برای هماهنگی و اتخاذ استراتژی مشترک در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود تحت تاثیر لابی صهیونیست‌ها دچار این سوء محاسبه شد که با خروج از برجام و افزایش فشارها می‌تواند به توافق جدیدی با ایران دست یابد و امتیازات بیشتری بگیرد، در حالی که در عمل سیاست‌های ترامپ علیه ایران کاملا شکست خورد. این رویه‌ای است که طی چندین دهه صهیونیست‌ها تلاش کرده‌اند سیاست منطقه‌ای آمریکا را به صورت یک طرفه به نفع خود مصادره کنند و به آن جهت دهند و در اثر آن، هزینه‌های سنگین مالی و انسانی بر مردم منطقه و آمریکا وارد کنند.

وی تصریح کرد: فکر نمی‌کنیم مسئله مذاکرات ایران با سایر کشورها به رژیم بدنام و بدسابقه اسرائیل مربوط شود.

* تصور مذاکره مستقل برای توافقی جدید با ایران تصوری خام است

خطیب‌زاده تصریح کرد: در عین و در حال شرایط کنونی آمریکا به خوبی می‌داند که تصور مذاکره مستقل برای توافقی جدید با ایران تصوری خام است و برنامه هسته‌ای ایران نیز روند توسعه صلح آمیز خود را متوقف نمی‌کند. اجرایی موثر برجام از سوی همه طرف ها ، هدف گفتگوها در وین است. بنابراین در روزهای سرنوشت ساز پیش رو مقام‌های دولت بایدن باید مشخص کنند که می‌خواهند منافع ملی آمریکا را در نظر بگیرند و یا قصد آنها تنها خشنودسازی رژِیم صهیونیستی است.

* رژیم صهیونیستی به عوام فریبی، مظلوم نمایی و تهدیدهای توخالی رو آورده

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در خصوص اقدام مشترک علیه ایران و حزب الله نیز خاطرنشان کرد: اقدام مشترک کلید واژه رسانه‌ای جدیدی است که این روز ها توسط اسرائیلی ‌ها و معدودی غربی‌ها تکرار می‌شود. کشور ما را بدون ارائه سند متهم می‌کنند و سپس برای خود حلقه همفکری تشکیل می‌دهند و ایران را تهدید به اقدام مشترک می‌کنند. اسرائیل و آمریکا و برخی از این کشورهای غربی بیش از ۴۰ سال است که علیه ایران «اقدام مشترک» می‌کنند و البته «مشترکا» شکست می‌خورند. این مسئله جدیدی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: رژِیم صهیونیستی دچار این توهم است که می‌تواند با فشار و تهدید شرایط را برای ایران سخت‌تر کند در حالی که در عمل اینگونه رویکردها و اقدامات تاکنون به ضرر آمریکا و وابستگانش تمام شده و ادامه این مسیر نیز نتیجه‌ای جز شکست و ناکامی برای آنها ندارد.

وی در خصوص لبنان و حزب الله نیز گفت: قریب به دو دهه است که اسرائیل تفوق راهبردی خود بر حزب الله لبنان را از دست داده و حزب الله توانسته یک بازدارندگی موثر در مقابل رژیم اشغالگر قدس ایجاد کند و لذا حالا این رژیم به عوام فریبی، مظلوم نمایی و تهدیدهای توخالی رو آورده است.

خطیب‌زاده تاکید کرد: وزیر جنگ اسرائیل که صحبت از تغییر معادلات می‌کند، باید بداند که اگر کسی بخواهد معادلات را تغییر دهد، آن طرف رژیم صهیونیستی نخواهد بود. جنگ ۱۲ روزه غزه این واقعیت را به خوبی آشکار کرد و وضعیت آشفته سیاسی و داخلی این رژیم نیز مؤید این سخن است.

* سفر دو روزه وزیر خارجه ژاپن از یکشنبه ۳۱ مرداد ماه به ایران

خطیب زاده در پایان از سفر وزیر امور خارجه ژاپن به کشورمان طی هفته آینده خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: موته گی توشیمیتسو وزیر امور خارجه ژاپن به دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از تاریخ یکشنبه ۳۱ مرداد ماه جاری سفر دو روزه‌ای را به جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.

خطیب زاده افزود: این سفر که در آستانه تشکیل دولت سیزدهم از اهمیت بالایی برخوردار است، در پاسخ به سفر سال ۱۳۹۸ دکتر ظریف به توکیو انجام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد:روابط ایران و ژاپن به عنوان دو قدرت مهم در غرب و شرق آسیا همواره مهم بوده و دو کشور در ۹۰ سال روابط دیپلماتیک، بر اساس منافع مشترک، از روابط دوستانه برخوردار بود‌ه‌اند و در حال حاضر نیز رایزنی ها در مورد مسائل دو و چندجانبه در بالاترین سطوح بین دو کشور برقرار است.

خطیب زاده خاطر نشان ساخت: وزیر امور خارجه ژاپن در این سفر علاوه بر همتای ایرانی، با دیگر مقامات ارشد کشورمان نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید