خبر های ضد و نقیض از درگیری نیروهای مرزی ایران و طالبان/ خبر تصرف پاسگاه های مرزی ایران کذب است

  • سیاسی
  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ۱۸:۱۶
    کد خبر :866633

از ساعتی قبل ویدیویی در حال انتشار در فضای مجازی است که حکایت از وقوع درگیری شدید میان مرزبانان ایران و افغانستان دارد.

به گزارش اسپوتنیک، در این فیلم ادعا می شود که درگیری شدیدی میان نیروهای طالبان و نیروهای مرزی ایران در ولسوالی کنگ در ولایت نیمروز جریان دارد.

گفته می‌شود که درگیری درحال حاضر جریان دارد و مرز میان دو طرف بسته است.

فرمانده پلیس ولایت نیمروز به بی بی سی گفت که این درگیری زمانی آغاز شد که طرف ایرانی – به گفته او – قصد ساختن پاسگاهی برای خود در “داخل خاک افغانستان” داشت.

در همین حال اسپوتنیک به نقل از آماج گزارش داد پس از درگیری شدید میان طالبان و مرزبانان ایرانی، منابع گفته اند که چند پاسگاه مرزی ایران به دست طالبان افتاده است.

منابع تائید کرده اند که درگیری شدید میان دو طرف ادامه دارد و طالبان و مرزبانان ایرانی از سلاح‌های سبک و سنگین استفاده می‌کنند.

 

تکمیلی:

بعد از ظهر امروز در منطقه شغالک در نزدیک ولایت نیمروز بر سر یک سوءتفاهم مرزی درگیری‌ میان نیروهای مرزبانی ایرانی و طالبان رخ داده است.

به نوشته تسنیم؛ ماجرا از این قرار است که طی سالهای گذشته در داخل خاک ایران و در چند صدمتری مرز با افغانستان دیوارهایی برای مقابله با قاچاقیان و اشرار کشیده می‌شود؛ امروز برخی از کشاورزان ایران با عبور از این دیوارها ولی در داخل مرزهای ایران حضور داشته‌اند، اما به واسطه وجود این دیوارها نیروهای طالبان تصور می‌کنند که به مرز آنها تجاوز شده است.

پیرو این ماجرا نیروهای طالبان به سمت ایرانیان شلیک می‌کنند که این مسئله با تبادل آتش نیروهای ایرانی پاسخ داده می‌شود.

گفته می‌شود هم‌اکنون این درگیری‌ها پایان یافته و ایران در حال توجیه طالبان نسبت به خط مرزی است.

همچنین یک مقام مطلع در گفتگو با تسنیم تاکید کرد که اخبار حاشیه‌ای مبنی بر تصرف پاسگاه‌های مرزی ایران توسط طالبان از اساس کذب است. برخی تصاویر منتشر شده برای لحظات اولیه درگیری بوده و در حال حاضر نیروهای مرزی به طور کامل بر مرزهای کشور تسلط دارند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید