خانه پدری احمد محمود، در اهواز تخریب شد

    کد خبر :784900

خانه “احمد محمود” خالق رمان همسایه‌ها با وجود تلاش و نگرانی اهالی فرهنگ و دوستداران میراث فرهنگی برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره این نویسنده فقید روز جمعه از سوی مالک جدید آن تخریب شد.

احمد محمود برای خوزستانی‌ها تنها یک نویسنده نیست محمود کسی است که با نوشته‌هایش حافظ بخشی از هویت مردم این دیار است ، خانه احمد محمود برای مردم اهواز یادگاری گرانبهایی بود که با تخریب آن آه از نهاد علاقه مندان به میراث و فرهنگ بلند کرد.

۱۲ مهر ماه سال جاری اهالی فرهنگ و دوستداران میراث خبر فروش خانه احمد محمود را اعلام و نسبت به این اتفاق در فضای مجازی ابراز نگرانی کردند بلافاصله پس از آن اداره کل میراث فرهنگی خوزستان نیز ضمن تایید این خبر اعلام کرد: این بنا متعلق به دوره پهلوی دوم شاخص‌های یک اثر تاریخی را ندارد و ثبت ملی نیز نیست اما از آنجایی که در محدوده مصوب بافت تاریخی اهواز قرار دارد اگر مالک جدید قصد تبدیل آن به احسن‌ یا تخریب آن را دارد باید از میراث فرهنگی مجوز دریافت کند.

با این حال اهالی فرهنگ پیشنهاد دادند خانه احمد محمود به خانه مشاهیر یا موزه فرهنگی تبدیل شود تا بتوان با یک کاربری مناسب علاوه بر زنده نگه داشتن یاد وی به رونق صنعت گردشگری در حوزه فرهنگی اهواز نیز دست یافت اما این امر نه تنها تحقق نیافت بلکه به خاطره‌ پیوست.

به گزارش ایرنا، خانه احمد محمود در منطقه ۳۰ متری اهواز واقع شده است منطقه ای که در بافت تاریخی است بنا بر ضوابط ابلاغی میراث فرهنگی محدوده بافت تاریخی اهواز به شهرداری اعلام شده است تا پیش از هر اقدامی در این بافت ابتدا از میراث فرهنگی استعلام شود با این حال شهرداری اهواز معتقد است میراث فرهنگی اصلا خانه احمد محمود را به آن‌ها اعلام نکرده است.

تخریب بدون مجوز میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با تایید تخریب خانه احمد محمود در اهواز گفت: امروز متوجه تخریب ناگهانی این بنا در اهواز شدیم این در حالی است که پیش از این شهرداری اهواز هیچگونه استعلامی از میراث فرهنگی برای تخریب بنا نگرفته است.

احمدرضا حسینی‌بروجنی اظهار داشت: خانه احمد محمود در بافت تاریخی و واجد ارزش اهواز واقع شده است بافتی که محدوده آن به صورت مکتوب ابتدا از سوی اداره کل میراث فرهنگی و سپس از طریق استانداری خوزستان به شهرداری اهواز ابلاغ شده است.

وی افزود: متاسفانه برای تخریب این بنا هیچگونه استعلامی از سوی شهردار اهواز از میراث فرهنگی صورت نگرفته است این درحالی است که طبق قوانین و مقررات شهری، شهرداری مکلف است از میراث فرهنگی برای هر گونه اقدام در بافت تاریخی اعم از تخریب، ساخت و ساز، بازساری استعلام بگیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان بیان کرد: هنگام فروش خانه احمد محمود نیز اعلام شد که این بنا از نظر معماری در رده خانه‌های تاریخی قرار ندارد اما با توجه به اینکه محل زندگی یک شخصیت و چهره فرهنگی و هنری بوده است مساله ایجاد خانه مشاهیر در آن مکان می‌تواند مطرح شود تا بتوان از این طریق ملک را به ثبت رساند از این رو با شهرداری اهواز مکاتبه شد تا به عنوان یک بنای واقع در بافت واجد ارزش اگر قرار است اتفاقی در آنجا بیفتد با مجوز میراث فرهنگی باشد.

وی یادآور شد: چه بسا اگر شهرداری اهواز از میراث فرهنگی استعلام می‌گرفت مجوز به آن‌ها داده می‌شد اما در حال حاضر روند قانونی برای تخریب طی نشده است، حتی اگر یک زمین خالی در بافت تاریخی و واجد ارزش وجود داشته باشد ساخت و ساز در آن باید با دریافت استعلام شهرداری از میراث فرهنگی صورت گیرد.

تخریب آگاهانه شهرداری اهواز

حسینی‌بروجنی تاکید کرد: بارها با شهرداری مکاتبه شده و حتی به شهردار کلانشهر اهواز و شهردار مناطق بافت تاریخی از جمله منطقه یک مکاتبه شده اما همچنان روند عدم توجه به گرفتن استعلام از میراث فرهنگی ادامه دارد، تخریب در بافت تاریخی بدون استعلام از میراث به خاطر عدم آگاهی شهرداری نیست بلکه این آگاهی در شهرداری وجود دارد.

وی گفت: مگر می‌شود یک مسئول در یک دستگاه همچون شهرداری از قوانین و مقررات آگاه نباشد آن هم در شرایطی که در سال‌های اخیر بارها و بارها میراث فرهنگی این موضوع را چه به صورت شفاهی، چه به صورت کتبی به شهرداری ابلاغ کرده است‌.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به اهمیت استعلام‌ شهرداری از میراث فرهنگی بیان کرد: این استعلامات موجب می‌شود با اجرای ضوابط و قوانین ضمن حفظ آثار تاریخی موجود در بافت، هنگام ساخت و ساز نیز یکپارچگی بافت از بین نرود.

لزوم ورود استاندار به رفتار شهرداری اهواز در قبال میراث فرهنگی

حسینی بروجنی با اشاره به اقدامات بدون استعلام شهرداری منطقه یک در بافت واجد ارزش اهواز گفت: علت این گونه اتفاقات خارج از ضوابط مشخص نیست و اقدامات شهرداری در این زمینه ریشه در نا آگاهی شهرداری ندارد از این رو ضرورت دارد مسئولان بالادستی مثل استانداری به این موضوع ورود کنند تا مشخص شود شهرداری منطقه یک اهواز از میراث فرهنگی استعلام نمی‌گیرد.

وی افزود: مراحل قانونی تخریب خانه احمد محمود را به صورت حقوقی پیگیری می‌کنیم.

میراث فرهنگی خانه احمد محمود را به ما اعلام نکرده است

یاسین کاوه پور، شهردار منطقه یک اهواز که حاضر به مصاحبه تلفنی نشد به صورت پیامکی گفت:طبق بررسی اولیه،این ملک جزء لیست اعلامی میراث فرهنگی نبوده است.

وی در ادامه هر گونه اعطای مجوز برای تخریب خانه احمد محمود را رد کرد و گفت: شهرداری مجوزی برای تخریب خانه صادر نکرده است بلکه مالکان ار داخل شروع به تخریب بنا کرده اند که با آن‌ها به خاطر تخریب بدون مجوز برخورد می شود.

کاوه پور در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا میراث فرهنگی محدوده بافت تاریخی را به شهرداری ابلاغ کرده است اینگونه پاسخ داد:”شهرداری مجوز تخریب نداده است.”

یک دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به این که ️ اخطارهای متعدد در خصوص این خانه به شهرداری منطقه یک و مالک جدید داده شد گفت: با وجود تلاش های اداره میراث فرهنگی اهواز و کوشش دوستداران میراث فرهنگی برای تشکیل پرونده ثبتی بنا و انجام مذاکرات متعدد با مالک جدید، اکنون شاهد تخریب خانه تاریخی احمد محمود هستیم.

مجتبی گهستونی افزود: در سال ۱۳۹۹ شاهد تخریب خانه های پدری و محل تولد و زندگی بزرگانی چون کیانوش عیاری کارگردان مطرح سینمای ایران و احمد محمود از بزرگترین نویسندگان ادبیات ایران در اهواز هستیم.

اینکه میراث فرهنگی،شهرداری را مقصر تخریب می‌داند و شهرداری نیز زیربار تخریب نمی‌رود روند تکراری است که سالها در پی تخریب بناهای واقع در بافت تاریخی اهواز شکل گرفته است، امروز این بنا و فردا شاید بنای دیگر.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید