خارش پوستی می تواند نشانه ام اس باشد

    کد خبر :957303
خارش پوستی می تواند نشانه ام اس باشد

خارش پوست ممکن است بخاطر حساسیتی ساده باشد اما در برخی مواقع نشانه هایی از یک بیماری جدی است که بی توجهی به آن خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت.

ام اس یک بیماری خود ایمنی جدی است که مربوط به سیستم عصبی مرکزی است و ارتباط بین مغز و بدن را آشفته می کند. هم اکنون مردم زیادی از جهان به ام اس مبتلا هستند و علائم مختلفی در آن ها وجود دارد اما یکی از علائم رایج که در اکثر بیماران ام اس وجود دارد، علامتی است که روی پوست آن ها ظاهر می شود. طبق نظر متخصصان، اگر این علامت را روی پوست دیدید، باید آن را پیگیری کنید زیرا ممکن است علامت ام اس باشد. در این قسمت در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

اگر خارش فانتوم یا خارش خیالی داشتید، پیگیر باشید

خارش فانتوم یک نوع خارش مزمن است؛ بدون اینکه هیچ علت خاصی وجود داشته باشد. مطالعه ای در این باره نشان می‌دهد که در واقع این یک نوع عامل غیر طبیعی در ارسال سیگنال در بدن است و منبع مشکل در آن ناشناخته می ماند. این خارش شبیه به درد های خیالی است و در افرادی که ام اس یا دیگر بیماری های شبه ام اس دارند، اتفاق می افتد و از یک اختلال مغزی ریشه می گیرد.

خارش نوروپاتیک را جدی بگیرید

طبق مطالعات انجام شده، درد نوروپاتیک معمولاً شبیه خارش نوروپاتیک است و همراه با سوزش، کلافگی و بی قراری بدون هیچ علت خاصی اتفاق می افتد و یک وضعیت سخت و غیر طبیعی را برای فرد ایجاد می کند. احساسی شبیه به یک شوک الکتریکی یا درد در عضلات را به وجود می آورد که معمولاً این وضعیت برای بیماران ام اس رایج است و باید آن را جدی گرفت.

خارشی که مدام بدتر می شود

خارش نوروپاتیک گاهی اوقات می تواند اولین علامت ام اس باشد. در بعضی افراد مبتلا به ام اس، این خارش جزء علائم اولیه است اما مدام بدتر و شدیدتر شده و پیشرفت می کند.

البته مدت زمان این خارش در بیماران مختلف متفاوت است اما معمولاً حاد می شود و خیلی ناگهانی اتفاق می افتد. در موارد نادری آسیب عصبی می تواند عاملی برای احساس درد و فشار به فرد باشد و مشکلات جدی تر را به وجود بیاورد.

درمان کار ساده ای نیست اما باید با متخصص صحبت کنید

اگر خارش نوروپاتیک داشتید، حتماً باید سریعاً با پزشک صحبت کنید و آزمایش های مختلف را انجام دهید. متخصص پوست می تواند شما را معاینه کند. اگر ام اس علت ریشه ای این خارش ها باشد، راهکار هایی در دسترس هستند اما درمان خارش نوروپاتیک کار سختی است.

آنتی هیستامین ها، کورتیکواستروئید ها و بعضی از دارو های مسکن برای این افراد تجویز می شوند اما خیلی اثرگذار نخواهند بود .

بعضی از بی حسی های موضعی می تواند شرایط را بهبود ببخشد و شدت علائم را کاهش دهد که البته بسیار مهم است ؛ فرد چه دارویی مصرف می کند تا با دارو های او اختلال ایجاد نکند.

طب سوزنی، ذهن آگاهی ، مدیتیشن و تراپی شناختی رفتاری می تواند تا حدی برای این افراد موثر واقع شود.

البته تغییراتی در سبک زندگی هم می تواند شرایط را بهبود ببخشد؛ به عنوان مثال کوتاه نگه داشتن ناخن ها تا حد زیادی موثر است زیرا خراشی روی پوست ایجاد نمی کند تا خارش تشدید شود.

منبع: نمناک

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید