جدیدترین اخبار
26 تیر 1399 ساعت 15:25 اجتماعی کد خبر :731333
برای چاپ کلیک کنید

جوانان بیشتر از قبل مبتلا به کرونا می‌شوند

جوانان بیشتر از قبل مبتلا به کرونا می‌شوند

حمید چوبینه درباره فعالیت‌های زیرمجموعه خود در روزهای شیوع کرونا گفت: از همان ابتدا که شیوع ویروس کرونا در چین مطرح بود، ما در حوزه بهداشت و پیشگیری بولتن‌ها و بروشورهایی را در زمینه آموزش تهیه کردیم و دراختیار همکاران در شهرداری تهران قرار دادیم. همچنین پروتکل‌های لازم در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری را به سازمان‌های مسئول ابلاغ کردیم‌. پس از اعلام رسمی شیوع کرونا در کشور، نخستین جلسه با دستور شهردار تهران تشکیل شد و با سازمان‌هایی مثل اتوبوس‌رانی، مترو، زیباسازی، اداره کل سلامت و نهادهای مرتبط، هم‌افزایی‌هایی را آغازکردیم که زیر مجموعه مدیریت کرونای کشوری و استانی بود.

وی افزود: بخش درمانگاهی در این مجموعه داشتیم که شامل ۱۸ درمانگاه در سطح شهر می‌شود. از همان ابتدا خط پذیرش بیماران مشکوک به کرونا را از بیماران عادی جدا کردیم و از بار سنگینی که در آن زمان روی دوش بیمارستان‌های کشور بود کاستیم. در کلینیک‌های شهرداری تهران بیمارانی که نیاز به بستری داشتند، به مراکزی که امکان بستری را مهیا کرده‌ بودند، ارجاع داده می‌شدند. مراکز ما به خصوص مرکز درمانی شماره ۵ تمام تجهیزات لازم از لحاظ سی‌تی اسکن، ام آر آی و وسایل آزمایشگاهی را دارا بودند.

مدیرعامل شرکت شهر سالم ادامه داد: دیگر مراکز در مناطق ۸، ۳ و ۱ آماده پذیرش شهروندان، پرسنل شهرداری و بازنشستگان هستند. همچنین گروه اورژانس هم برای درمان در منزل و مشاوره مستقر شده‌اند تا خدماتی را به همکارانمان بدهند. برخی از این مشاوره‌ها با تماس‌های تلفنی انجام می‌شد و در مواردی هم بر بالین فرد مشکوک حضور پیدا کرده و داروها و توصیه‌های لازم را می‌دادند. این هم کمکی به مدیریت کلان بهداشتی شهر بود تا بار این موارد روی دوش مراکز درمانی و بیمارستانی قرار نگیرد.

چوبینه از فعالیت‌هایی که در زمینه غربالگری کارکنان شهرداری انجام شده است، توضیح داد: مجموعه ما تمام تلاشش را کرد تا غربال‌گری در سطح سازمان‌هایی که در تماس مستقیم با مردم بودند، انجام دهد. سازمان‌هایی که در زمان قرنطینه و در خانه بودن مردم مشغول به کار بودند مانند؛ بهشت زهرا، پسماند، آتش‌نشانی، میوه‌تره‌بار و شرکت شهروند. غربال‌گری‌ها از دو زاویه انجام شد یکی حفظ سلامت خودشان که منجر به سرایت ویروس به مردم نشود و دوم از این جهت که این افراد در مواجهه با مردم بودند و حفظ سلامت مردم اهمیت داشت. همچنین یک مرکز جامع سلامت روان ایجاد کردیم که به کسانی که در سوگ عزیزانشان و یا مبتلا به کرونا بودند، به صورت تلفنی، حضوری و ارسال بسته‌های حمایتی مشاوره می‌داد.

وی تاکید کرد: پس از بازگشایی کسب و کارها هم به گروه‌های پزشکی در مناطق بیست و دوگانه شهرداری تهران مستقر شدند و غربال‌گری کرونا را برای تمام پرسنل شهرداری تهران که شامل پاکبان‌ها هم می‌شد، انجام دادند. غربال‌گری تنها به شکل تب‌سنج نبود بلکه پزشک و پرستار در گروه حضور داشتند که هر کدام از پرسنل که در غربال اولیه نیازمند چکاپ بیشتر بودند را برای تست‌های سی‌تی اسکن و غیره می‌فرستادند. همچنین در زمانی که کشور از لحاظ شیوع بیماری در التهاب بود ما آمادگی خود را اعلام کردیم که اگه تعداد بیماران بیش از حد شده و بیمارستان‌ها جوابگو نباشند، ما اتاق‌های آی سیو مجهزی را با همکاری ستاد کرونا ایجاد کنیم. علاوه بر آن از سوله‌هایی که شهرداری تهران به ستاد کرونا معرفی کرده بود برای سپری کردن دوران نقاهت بیماران شهر تهران استفاده کنیم که الحمدالله نیاز نشد. هم‌کاری‌های آموزشی با ستاد کرونا نیز همچنان ادامه دارد و غربالگری‌های کارکنان شهرداری تهران نیز در حال انجام است.

چوبینه درخصوص آزمایش‌هایی که در کلینیک‌های شهرداری تهران انجام می‌شود، عنوان کرد: تست‌های سرولوژی (اندازه‌گیری آنتی‌بادی‌ در خون) در مراکز ما انجام می‌شوند و افراد می‌توانند مراجعه و درخواست تست بدهد. البته تست pcr (آزمایش ژنتیک تشخیص ویروس) مستقیم در این مراکز انجام نمی‌شود اما با چند مرکز طرف قرارداد هستیم و نمونه‌ها را ارسال می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت شهر سالم با اشاره به رشد ۵ برابری بیماران مبتلا به کرونا که در مراکز درمانی شهرداری تهران تست داده‌اند، تاکید کرد: مراجعه تعداد افراد که مشکوک به کرونا هستند به مراکز درمانی شهرداری تهران در مقایسه با قبل بسیار بیشتر شده است. به این علت که مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. برای مردم خوب جا نیافتاده که کرونا بیماری مهلک، خطرناک و عارضه‌داری است. باید تا جای ممکن از خانه خارج نشوند و اگر لازم شد با رعایت دستورالعمل‌ها باشد. مراقبت از خود می‌تواند در کاهش آلودگی‌ها موثر باشد.

وی ادامه داد: هنوز مطالعاتی درخصوص میانگین سن مراجعین با علائم کرونا در مراکز ما انجام نشده است اما چیزی که عمدتا گفته می‌شود این است که جوانان ما بیش از گذشته درگیر بیماری شده‌اند. پیش از این نگرانی‌ها درخصوص سالمندان و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، بود اما امروزه بسیاری از جوانان مبتلا می‌شوند.

چوبینه در پاسخ به این سوال که آیا تشکیل پرونده سلامت برای کودکان کار در این شرایط هم انجام می‌شود؟ گفت: متاسفانه هنوز در این خصوص اقدام خاصی انجام نشده است. به این دلیل که شناسایی کودکان و سراغشان رفتن کار مشکلی است. البته هنوز مطالعات نشان می‌دهد که درگیری کودکان با بیماری به نسبت بزرگ‌سالان کم‌تر است. البته ابتلای کودکان نسبت به گذشته بیشتر شده اما در مقایسه با جوانان کمتر است. در بحث غربال‌گری برای کودکان چندان ضرورتی احساس نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت شهر سالم با اشاره به وضعیت گرمخانه‌های شهرداری تهران، افزود: در گرمخانه‌ها از طریق اداره‌کل سلامت و با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی، اقدامات بهداشتی خوبی انجام شده است در مواردی هم که نیاز به حمایت داشتند ما هم کمک کردیم.

وی درخصوص افزایش تعرفه‌های درمان در کلینیک‌های شهرداری تهران، گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز زمزه‌هایی مبنی بر افزایش قیمت در برخی آزمایش‌ها وجود دارد اما هنوز چیز خاصی ابلاغ نشده است. میانگین هزینه‌های درمان هم بستگی به این دارد که فرد مبتلا در چه فازی از ابتلا باشد. گاهی امکان دارد فرد مشکوک با آزمایش‌های ساده و بدون نیاز به pcr و سی‌تی اسکن توسط متخصص مبتلا شناخته بشود و مصرف دارو را آغاز بکند. اما اگر مجموعه این تست‌ها بخواهد انجام شود میانگین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه آزمایش است. در موارد اولیه اگر لازم باشد آزمایشات cbc، crp و esr(آزمایشات مربوط به تشخیص التهاب که اختصاصی کرونا نیست) انجام می‌شود و سی‌تی اسکن و pcr هم بسته به تشخیص پزشک تجویز می‌شود.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت شهر سالم، چوبینه تاکید کرد: مساله مهم توصیه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حساس کردن مردم سلامتی خودشان است‌. برنده در این کار خود مردم هستند. حتی اگر یک نفر کانون آلودگی باشد می‌تواند جمع کثیری را آلوده کند.

Ad

روی خط خبر

 • ششمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک-وی فردا به تهران ارسال می‌شود
 • کرونا کیانوش عیاری را هم درگیر کرد
 • روحانی: امنیت، دغدغه مشترک ایران و پاکستان است
 • انفجار بزرگ در تاسیسات امنیتی حساس در مرکز فلسطین/ فیلم
 • پیش‌بینی خاموشی گسترده در صورت تداوم افزایش مصرف
 • قیمت هر بند کاغذ تحریر در بازار بدون معامله‌ به ۷۰۰ هزار تومان رسید
 • بانک مرکزی سایت‌های فروش رمز ارز را فورا تعطیل کند/ هشدار درباره یک کلاهبرداری بزرگ
 • سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان برگشت
 • سعید خال: رکورد ثبت فوتی‌های روزانه در بهشت زهرا طی ۵۰ سال اخیر شکسته شد/فیلم
 • بادامچیان کاندیدای ریاست جمهوری شد /طرفدار دولت فراگیرم
 • جزییات افزایش قیمت برق اعلام شد
 • زاهدی: برگزاری کنکور سراسری بستگی به شرایط شیوع کرونا دارد
 • پاسخگویی ۲۴ ساعته وزارت راه و شهرسازی به سوالات شهروندان درباره سامانه املاک و اسکان
 • رونمایی هوآوی از خودرو الکتریکی Arcfox Alpha S
 • ضرورت تمدید محدودیت‌های کرونایی برای دو هفته دیگر
 • ۸ نکته کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان
 • روحانی: امریکایی ها باید دقیق اعلام کنند کدام تحریمها حذف می شود
 • بقایی و مشایی مورد عفو قرار نگرفته‌اند
 • قیمت جهانی طلا به ۱۷۸۴ دلار در هر اونس رسید
 • آغاز مذاکره برای امضای معاهده چهارجانبه هند، افغانستان، ازبکستان و ایران
 • روحانی: همه کارهای امام(ره) بر مبنای حکمت، خرد و مصلحت بود/ به ارتش و سپاه افتخار می‌کنیم
 • زمان نام نویسی مدارس نمونه دولتی تمدید شد
 • قیمت روز خودرو در یکم اردیبهشت
 • اطلاع ‌رسانی واکسن کرونا با ارسال پیامک به سرپرست خانوار/ پرونده الکترونیک سلامت خود را کامل کنید
 • ابلاغ آخرین دستورالعمل برای ورود مسافران به ایران
 • نحوه برگزاری امتحانات پایان‌ترم دانشگاه‌ها در روز‌های کرونایی اعلام شد
 • افزایش نرخ رسمی ۲۰ ارز
 • آغاز برچسب گذاری نرخ جدید کرایه تاکسی از امروز/افزایش ۳۵ درصدی نرخ کرایه تاکسی های پایتخت
 • موضع عجیب مدیر سیمافیلم درباره سریال «احضار»
 • اخبار رسیده از نشست وین خوب است/تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده، لغو می‌شوند
 • Ad