توزیع ۱۱ هزار تن تخم مرغ تنظیم بازار در کشور

    کد خبر :855306
توزیع ۱۱ هزار تن تخم مرغ تنظیم بازار در کشور

رئیس اتحادیه سراسری مرغداران میهن از توزیع ۱۱ هزار تن تخم مرغ تنظیم بازار با نرخ مصوب در سراسر کشور خبر داد.

حمید رضا کاشانی رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران میهن درباره آخرین وضعیت عرضه تخم مرغ تنظیم بازار اظهار کرد: بنابر آمار تاکنون ۱۱ هزار تن تخم مرغ با نرخ مصوب در میادین و فروشگاه های زنجیره ای کشور توزیع شده است و محدودیتی در عرضه وجود ندارد.

وی افزود: برای ساماندهی بازار تخم مرغ، قیمت مصوب انواع تخم‌مرغ بسته بندی اعلام می شود.

کاشانی ادامه داد: بسته بندی تخم مرغ ۲ دسته است که یک دسته آن تولیدکنندگانی هستند که اقدام به بسته بندی می کنند و دسته دیگر انجمن که بسته بندی مستقل دارند و پس از خرید تخم مرغ اقدام به بسته بندی می کنند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن قیمت پیشنهادی هر شانه تخم مرغ بسته بندی را ۴۹ هزار تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به دلایل گرانی تخم مرغ در بازار بیان کرد: گرچه تخم مرغ درب مرغداری با نرخ مصوب عرضه می شود، اما سیستم نامناسب توزیع و عدم شفافیت منجر به اختلاف چشمگیر قیمت است چرا که سیستم خرده فروشی حاضر به دریافت سود ۵ تا ۱۰ درصد نیست‌.

به گفته کاشانی، با اعلام قیمت مصوب تخم مرغ بسته بندی و ورود دستگاه های نظارتی و برخورد با گرانفروشان پیش بینی می شود که از هفته آینده بازار به تعادل برسد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن از عرضه تخم مرغ های وارداتی خبر داد و گفت: تاکنون هزار تن تخم مرغ وارد شده و تخم مرغ های وارداتی در کنار تولید داخل عرضه می شود.

وی قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ درب مرغداری را ۳۸ هزار تومان و قیمت برای مصرف کننده را ۴۳ هزار تومان اعلام‌کرد.

کاشانی با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم، بیان کرد: با تامین به موقع نهاده های دامی و شفافیت سیستم توزیع، امکان تامین نیاز کشور وجود دارد.

وی قیمت منطقی هر عدد تخم مرغ درب مرغداری را ۱۲۰۰ تومان و مصرف کننده را ۱۵۳۰ تومان اعلام کرد و گفت: عرضه با نرخ های بالاتر ناشی از سیستم توزیع ناعادلانه است.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت تولید تخم مرغ بیان کرد: برآوردها حاکی از آن است که تا پایان سال تولید به یک میلیون و ۵۰ هزارتن برسد که با برنامه های تولک بری این امر محقق می شود.

کاشانی سرانه مصرف تخم مرغ به ازای هر نفر را ۱۲ کیلو اعلام کرد و گفت: با حذف ارز ترجیحی پیش بینی می شود که ۲۵ تا ۳۰ درصد افت مصرف داشته باشیم که قطع به یقین سرمایه در گردش واحدهای مرغداری باید در نظر گرفته شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن ادامه داد: با توجه به آنکه ۷۵ درصد صنعت دام و طیور خرده مالکیتی است، بنابراین با حذف ارز ترجیحی، صادرات و خرید تضمینی به قید فوریت باید اعلام شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید