تشخیص کمبود ویتامین دی از زبان

    کد خبر :941041
ویتامین+دی

ویتامین دی از جمله مواد مغذی است که بدن ما برای سالم ماندن به آن نیاز دارد و بنابراین تشخیص کمبود ویتامین دی اهمیت زیادی دارد.

ویتامین دی از جمله مواد مغذی است که بدن ما برای سالم ماندن به آن نیاز دارد و بنابراین تشخیص کمبود ویتامین دی اهمیت زیادی دارد.

ویتامین دی از جمله مواد مغذی است که بدن ما برای سالم ماندن به آن نیاز دارد و بنابراین تشخیص کمبود ویتامین دی اهمیت زیادی دارد. این ماده مغذی محلول در چربی است که بدن هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می‌کند. نور خورشید منبع اصلی دریافت مقدار کافی از این ماده مغذی است، زیرا فقط در مقادیر محدود در برخی مواد غذایی وجود دارد.

ویتامین D نقش حیاتی زیادی در سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و عضلات ما دارد. کمبود این ماده مغذی می‌تواند برای سلامت جسمی و روانی شما مضر باشد. با این حال، تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین دی هستند. به طور معمول، کمبود ویتامین D از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شود، در حال حاضر محققان راه آسان دیگری برای ردیابی این کمبود پیدا کرده اند: تست زبان توسط خودتان!

تغییری در زبان که علامت کمبود ویتامین دی است

طبق مطالعه انجام شده توسط گروه درماتولوژی، کلینیک مایو، روچستر (ایالات متحده) در سال ۲۰۱۷، افرادی که علائم سندرم سوزش دهان (BMS) را دارند باید از نظر قند خون ناشتا، ویتامین D (D۲ و D۳)، ویتامین B۶، روی (زینک)، ویتامین B۱ و TSH بررسی شوند.

این درد سوزشی یا احساس گرما معمولاً روی لب‌ها یا زبان یا بیشتر در دهان احساس می‌شود. در کنار آن، فرد ممکن است بی حسی، خشکی و طعم ناخوشایندی را نیز در دهان تجربه کند. این درد هنگام خوردن چیزی می‌تواند شدیدتر شود. محققان بر این باورند که اگر علت اصلی مشکل به طور موثر درمان نشود، وضعیت بدتر می‌شود. شدت بیماری ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

نیاز به پیگیری این ماده مغذی در طول همه گیری زمانی افزایش یافت که ثابت شد سطح پایین ویتامین D می‌تواند خطر ایجاد سیتوکین‌های التهابی، ذات الریه و عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی را افزایش دهد. بنابراین، شما نباید این نشانه را بی اهمیت جلوه دهید. اگرچه سندرم سوزش دهان با کمبود سایر مواد مغذی نیز مرتبط است، اما برای تأیید دلیل دقیق این اختلال باید به پزشک مراجعه کنید. سایر علائم رایج کمبود ویتامین D شامل خستگی، درد استخوان، گرفتگی عضلات و تغییرات خلقی می‌شود.

میزان توصیه شده روزانه (RDI) ویتامین D برای افراد زیر ۷۰ سال ۶۰۰ واحد بین المللی و برای افراد بالای ۷۰ سال ۸۰۰ واحد بین المللی است.

بدن شما می‌تواند مقدار کافی ویتامین دی را با گذراندن مدتی در نور خورشید تولید کند. مقدار زمان قرار گیری در معرض نور خورشید، فصل به فصل به دلیل شدت نور خورشید متفاوت است. گذراندن ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زیر نور آفتاب در فصل بهار و تابستان کافی است، اما در زمستان‌ها فرد باید دست کم ۲ ساعت وقت صرف کند تا مقدار توصیه شده ویتامین D را دریافت کند.

نور خورشید در واقع بهترین منبع ویتامین D است، اما اگر می‌خواهید مصرف این ماده مغذی را افزایش دهید، می‌توانید غذا‌هایی مانند:

 کلم پیچ

بامیه

دانه‌های سویا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید