جدیدترین اخبار
20 دی 1398 ساعت 16:26 اقتصادی کد خبر :672297
برای چاپ کلیک کنید

تامین نشدن مواد اولیه، فرصت تولید را از صنعت تایر می‌گیرد

تامین نشدن مواد اولیه، فرصت تولید را از صنعت تایر می‌گیرد

تایرسازان بزرگ کشور می‌گویند ۴۰ درصد از مواد اولیه تولید تایر وارداتی است که امروزه به دلیل مشکلات نقل و انتقال پول تامین آنها با دشواری انجام می‌شود. آنها معتقدند تامین نشدن مواد اولیه، فرصت تولید و صادرات را از واحدهای تولیدی گرفته است.

سومین نمایشگاه بین‌المللی زنجیره تامین صنایع لاستیک سه شنبه گذشته (۱۷ دی ماه)‌ در با حضور ۶۴ شرکت از پنج کشور در محل هتل المپیک تهران افتتاح شد.

در این نمایشگاه شرکت‌هایی از کشورهای چین، کره جنوبی، ایتالیا، ترکیه و کانادا، همراه با تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی حضور داشتند.

برپایی این نمایشگاه فرصتی دست داد تا با گفت وگو با شرکت‌کنندگان ایرانی و خارجی، از نزدیک با مسائل و مشکلات روز این صنعت آشنا شویم.

 

تاثیر منفی تحریم‌ها

 

یک تامین‌کننده مواد اولیه صنعت لاستیک حاضر در نمایشگاه به ایرنا گفت: پیش از تحریم‌ها، امکان جابجایی پول، واردات اجناس و حمل و نقل آنها راحت‌تر بود، اما امروز به ویژه از بنادر اروپایی نمی‌توانیم مستقیم جنس بیاوریم و باید به نحوی تحریم‌ها را دور بزنیم.

«مصطفی غفاری» بیان‌داشت: ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی که برای واردات مواد اولیه تایر اختصاص داده می‌شود، تنها از طریق «کونلون بانک» چین قابل تخصیص است و به عنوان نمونه اگر بخواهیم با تامین‌کنندگان اروپایی کار کنیم، متحمل هزینه‌های جابجایی ارز می‌شویم.

وی همچنین از بالا بودن زمان تخصیص ارز انتقاد کرد و افزود: از زمانی که به تایرسازان برای مواد اولیه قیمت می‌دهیم تا زمانی که پول به دست طرف خارجی برسد حدود پنج ماه زمان می‌برد، در حالی که در سال‌های گذشته حداکثر ۴۵ روزه انجام می‌شد.

غفاری اظهارداشت:‌ گمرک نیز ترخیص کالاها را به انجام حواله پول از طریق بانک منوط کرده و به عبارتی حذف گزینه «بدون انتقال ارز» یکی از مهمترین مشکلات شرکت‌‌‌های واردکننده است؛ در عین حال زمان‌بر شدن ترخیص اجناس از گمرک، منجر به هزینه‌های اضافه دموراژ می‌شود.

وی، از دست رفتن امتیاز خریدهای اعتباری از خارجی‌ها را از دیگر مشکلات عنوان کرد که شرکت‌ها در یک سال و نیم گذشته به آن مبتلا شده‌اند و افزود: ‌اکنون همه خریدها باید نقدی انجام شود.

این فعال بخش خصوصی همچنین از برهم خوردن برنامه‌های تولیدی و توسعه‌ای این شرکت برای تولید برخی مواد اولیه صنعت تایر با تولیدکنندگان روسی و اسلواکی به دلیل تحریم‌ها خبر داد.

 

احیای کائوچو و کاهش هزینه شرکت‌های تایرساز

 

یک مدیر تولید شرکت فرآوری لاستیک حاضر در نمایشگاه نیز به ایرنا گفت شرکت متبوعش نخستین تولیدکننده کائوچوی احیا شده و پودر لاستیک و همچنین تولیدکننده مرغوب‌ترین «ریکلیم بیوتیک» (مورد استفاده در تیوب‌ها و لایه‌‌‌های داخلی تایرهای تیوب‌لس) در کشور است.

«سعید شریفی» بیان‌داشت: در فرآیند تولید این شرکت، با خرد کردن لاستیک‌های ضایعاتی، تبدیل آن به پودر، پخت و ترکیب آن با روغن‌های شیمیایی، کائوچوی به کار رفته در این تایرها احیا می‌شود.

وی یادآور شد:‌ در هر تایر ۹ کیلویی سواری، بین ۱.۵ تا ۲ کیلوگرم کائوچوی ضایعاتی استفاده می‌شود که در مقایسه با قیمت کائوچوی طبیعی وارداتی، صرفه‌جویی خوبی برای شرکت‌های تایرساز به دنبال دارد.

این مدیر تولید افزود:‌ در حالی که متوسط قیمت واردات هر کیلو کائوچوی طبیعی ۵۰ هزار تومان است، با ۱۰ درصد این مبلغ می‌توان کائوچوی احیا شده تولید کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: ‌در دو سال گذشته و مواجهه با تحریم‌ها، استقبال تایرسازان از کائوچوی احیا شده زیاد شده است که از تایرهای فرسوده رها شده در طبیعت برای تولید آن استفاده می‌شود.

 

مشکلات تحریم برای تجار چینی

 

خانم «لیو لینگ» (Lio Ling)، مدیر فروش منطقه ای یک شرکت چینی حاضر در نمایشگاه است که به گفته خودش از سال ۲۰۰۵ تاکنون با بازار ایران و مشتریان ایرانی کار می‌کند.

وی که برای سومین بار متوالی است در این نمایشگاه حضور یافته، صادرکننده رزین (یکی از مواد اولیه تولید تایر) به ایران است و هدف خود از حضور در نمایشگاه را ارتقای کسب و کار با مشتریان ایرانی و کسب سهم بیشتر از بازار بزرگ ایران عنوان می‌کند.

خانم لینگ می‌گوید: صنعت تایر در ایران بسیار پیشرفته است و رزین تولیدی چین نیز مشتریان زیادی در این کشور دارد.

وی به تاثیر منفی تحریم‌ها بر ارتباط با شرکا و مشتریان ایرانی اشاره کرد و افزود: طولانی شدن زمان پرداخت وجه از ایران به چین، معضلی است که تحریم‌ها که ایجاد کرده و این مساله با توجه به نوسانات قیمتی در چین، تامین کنندگان این کشور را با چالش مواجه کرده است.

این فعال بازرگانی چینی، همچنین حمل با کشتی را از دیگر مشکلات تجار و بازرگانان چینی در کار کردن با ایرانی‌ها برشمرد.

وی در عین حال، تحریم‌ها را فرصتی برای ایرانی‌ها برای خوداتکایی بیشتر در صنعت تایر عنوان کرد.

خانم لینگ معتقد است تحریم‌ها در آینده کاهش خواهند یافت و همین مساله موجب شده تا هموطنانش به ادامه کار در بازار جذاب ایران امیدوار باشند.

 

از دست رفتن فرصت تولید با تامین نشدن مواد اولیه

 

مدیرکل بازاریابی و صادرات بزرگترین تایرساز کشور که در نمایشگاه حضور داشت، به خبرنگار ایرنا گفت: این شرکت موفق شده در زمان تحریم‌ها برای هر ۹ سایز تایر تولیدی خود استاندارد تایر اتحادیه اروپا موسوم به E-mark‌ را دریافت کند که استانداردی سختگیرانه است.

«مازیار روغنی عراقی» افزود: اکنون به جز کائوچوی طبیعی که از آسیای جنوب شرقی تامین می‌شود، سایر مواد اولیه مهم صنعت تایرسازی یعنی نخ سیم (استیل کورد)، دوده، کائوچوی مصنوعی و انواع روغن‌ها، مشابه داخلی نیز دارند.

روغنی بیان‌داشت: ۴۰ درصد مواد اولیه یاد شده از نظر وزنی، وارداتی هستند که در گذشته قادر به تامین آنها از سرتاسر جهان بودیم، اما امروز به ناچار و به دلیل مشکلات نقل و انتقال پول خریدهایمان متمرکز بر چین و هند شده است.

وی یادآور شد:‌ در نیمه نخست امسال به دلیل تامین نشدن کافی مواد اولیه، حدود ۶ هزار تن تولید این شرکت از دست رفت.

این مسوول با اشاره به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد اولیه تایر، گفت:‌ تایید ثبت‌سفارش‌ها و اخذ تاییدیه بانک مرکزی و بانک‌های عامل، زمان‌بر بوده و علاوه بر صرف هزینه‌های بیشتر، هزینه فرصت زیادی برای شرکت در پی داشت.

وی خاطرنشان‌کرد: با کمک و مساعدت بانک مرکزی و برنامه‌ریزی انجام شده، اکنون شرکت ما برای ۱۲۰ روز آینده خود مواد اولیه در اختیار دارد.

روغنی اظهارداشت: از آنجایی که دولت ارز ۴۲۰۰ برای تهیه مواد اولیه به تایرسازان می‌دهد، از شهریورماه پارسال صادرات محصولات آنها را به منظور تامین نیاز داخلی ممنوع کرده است.

وی گفت: حتی زمانی که سازمان حمایت با افزایش قیمت تایرهای بایاس کامیونت و وانت موافقت نکرد، تولید این تایرها کم نشد.

 

انتقاد از واردات بی ضابطه تایرهای کامیونی

 

مدیرکل بازاریابی و صادرات گروه بارز، به انتقاد از عملکرد دولت در واردات تایرهای کامیونی به کشور آن هم با ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت و گفت: این مساله سبب شد تا برنامه‌های توسعه این گروه برای تایرهای TBR (رادیال باری و اتوبوسی) به تعویق بیفتد.

وی ادامه‌داد: این روزها نیز شایعه شده که به دلیل تفاوت قیمت بازاری و کارخانه‌ای تایرهای رادیال سواری، قصد واردات آنها را دارند، در حالی که مشکل اصلی در توزیع تایر است و مسوولان باید در این زمینه ورود کنند.

به گزارش ایرنا، این نمایشگاه سه روزه، دیروز پنجشنبه (۱۹ دی ماه) به کار خود خاتمه داد.

جمع وزنی تولیدات هشت ماهه کارخانجات تایر کشور ۱۶۵ هزار و ۹۹۲ تن است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۶۳ هزار و ۸۸۶ تن)، رشد ۱.۲۸ درصدی نشان می‌دهد.

روی خط خبر

 • درخواست ضد ایرانی یک سناتورآمریکایی از گروسی
 • شناسایی فساد مالی ۲۵۰۰۰ میلیارد ریالی در گلستان
 • ۶ شایعه اشتباه درباره بیماری ام اس/اینفوگرافیک
 • راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در ترکیه
 • ایران ورود کامیون به قره‌باغ را ممنوع کرد
 • اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین
 • نماز جمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام علی‌اکبری در دانشگاه تهران برگزار می‌شود
 • اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره شایعات علیه اتباع افغانستانی
 • افزایش مبلغ وام ضروری بازنشستگان
 • تک‌تیرانداز اکران آنلاین می‌شود
 • عجیب‌ترین چیز‌هایی که باعث سرطان می‌شوند
 • نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل: ایران میلیون میلیون بشکه نفت می‌فروشد و بایدن فقط نگاه می‌کند
 • کاهش کیفیت هوای تهران در پی خیزش گرد و خاک
 • محدودیت سفر و اعمال جریمه به ۱۱۵ شهر ادامه دارد
 • قیمت خودرو در بازار آزاد؛ ۲۸ مهر ۱۴۰۰
 • حواشی بی پایان سفر احمدی نژاد به دوبی
 • عناوین پنج‌گانه رتبه‌بندی معلمان تعیین شد
 • خبر خوب درباره فعالیت ماینرها
 • وجود نوعی انگل در منابع آب آشامیدنی شمال کشور
 • فیس‌بوک تغییر نام می‌دهد
 • پزشکیان: هیچ نامه‌ای از شورای نگهبان درباره دلایل ردصلاحیتم دریافت نکردم
 • دبیر انجمن خودروسازان ایران: ایران خودرو به فکر صادرات تارا اتوماتیک باشد
 • ارمنستان یک بزرگراه راهبردی به سوی ایران احداث می‌کند
 • وضعیت تولید واکسن‌های برکت و پاستور
 • علت قطعی برق در تهران اعلام شد
 • هلال احمر واکسن‌های ایرانی را صادر می‌کند؟
 • روزنامه اطلاعات از رئیسی انتقاد کرد
 • حکم اعدام آرمان عبدالعالی به تعویق افتاد
 • مهم‌ترین چکاپ‌هایی که خانم‌ها باید انجام دهند/اینفوگرافیک
 • وام ازدواج افزایش یافت؟
 • 11 مهر