بیشترین فاکتور خطر سقط مکرر

    کد خبر :410107

یک متخصص زنان و زایمان، با اشاره به بررسی بارداری ۹۱۱ بیمار مبتلا به سقط مکرر، گفت: بیشترین فاکتور خطر برای سقط مجدد، تعداد سقط و پس از آن سن زنان است.

سهیلا انصاری پور مجری طرح بررسی پیامدهای ناشی از سقط مکرر در ۹۱۱ بیمار مبتلا به سقط مکرر، گفت: سقط مکرر به مواردی اطلاق می‌شود که سقط به صورت خود به خودی و حداقل دو تا سه بار متوالی تکرار شده باشد. خانم‌هایی که ۲ بار سقط خود به خودی بالینی و پشت سرهم داشته باشند، کاندیدای معرفی به کلینیک درمان سقط مکرر خواهند بود.

وی افزود: علل متعدد سقط مکرر همانند عوامل جنینی شامل اختلالات کروموزومی و ساختمانی و همچنین عوامل مادری مانند سندرم انتی فسفولیپید؛ مشکلات اناتومیکال رحم و عوامل هورمونی نشان داده شده اند. در سال های اخیر همراهی اختلالات DNA اسپرم نیز با سقط مکرر مطرح شده اند که به رغم بررسی های متعدد علت ۵۰ تا ۶۰ درصد سقط مکرر همچنان ناشناخته است.

انصاری پور با اشاره به اینکه از همان ابتدای فعالیت مرکز درمان ابن سینا ، در جهت بهبود امر تشخیص و درمان مبتلایان به سقط مکرر، کلینیک سقط مکرر فعالیت خود را به صورت یک کلینیک منحصر آغاز کرد، یادآور شد: این کلینیک متشکل از متخصصین زنان و زایمان، آندرولوژی، ژنتیک، ایمونولوژی، غدد، تغذیه و روانپزشکی که در سال های اخیر فضای فیزیکی مستقلی نیز به آن اختصاص داده شده است.

جراح و متخصص زنان، زایمان و فلوشیپ ناباروری، ادامه داد: ‌با توجه به پیچیدگی در امر تشخیص و درمان سقط مکرر تاکنون پروژه هایی متعدد در جهت اولویت های تست های تشخیصی ، علل سقط مکرر و تاثیر مداخله های مختلف درمانی به انجام رسیده است.‌ پس از رفع و اصلاح علل شناخته شده سقط مکرر ، بیماران به مدت ۲ تا ۳ ماه با مکمل های مورد نیاز ، اصلاح سبک زندگی شامل تصحیح عادات و رژیم غذایی، کاهش وزن در صورت چاقی و فرصت برای بارداری خودبخود یا دریافت روش های کمک باروری در صورت نازایی تحت درمان قرار می گیرند.

به گزارش مهر، وی در خصوص نتایج حاصل از تحقیق و پژوهش های بعمل آمده از ۱۰۰۷ خانم باردار که در طی بازه زمانی سال های ۹۴ تا ۹۶ (دو سال و ۳ ماه و ۲۱ روز) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و ۹۱۱ مورد به سقط مکرر مبتلا بوده اند، گفت: از نتایج مطالعه چنین بر می آید که بیشترین فاکتور خطر برای سقط مجدد در بیماران مختلف ، اولا تعداد سقط و همچنین سن خانم ها ست .

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید