باج بزرگ مک آفی به دولت‌های بزرگ جهان

    کد خبر :135092

شرکت مک آفی به‌تازگی اقدامی عجیب را صورت داده است و بر اساس آن به دولت‌های بزرگ جهان اجازه می‌دهد تا سورس کد سیستم امنیتی این شرکت را مشاهده و بررسی کنند.

به گزارش بازتاب از engadget، شرکت‌های‌امنیتی معمولا باید از سورس کد خود بیشترین حفاظت را به عمل بیاورند و به‌هیچ‌ عنوان اجازه ندهند تا کسی به این کدها دسترسی داشته باشد.
در این میان شرکت نرم‌افزارهای‌امنیتی مک آفی راهی متفاوت با سایرین را در پیش گرفته است و اعلام کرده است که به دولت‌های خارجی اجازه خواهد داد تا سورس کد نرم‌افزارهای‌ امنیتی این شرکت را بررسی کنند.

جالب است که پیش‌ از این نیز چنین موضوعی در سطحی محدودتر توسط این شرکت انجام‌ شده بود و حاضران در جامعه فناوری به‌شدت نسبت به عواقب این اقدام مک آفی به آنها هشدار داده بودند، ولی به نظر می‌رسد که اوضاع وخیم‌تر نیز خواهد شد.

این اقدام از چند جهت بسیار خطرناک است، نخست این‌که این کار موجب می‌شود تا بی‌اعتمادی کاربران نسبت به شنود دولتی به نرم‌افزارهای مک آفی نیز سرایت کند، و دیگر مورد این‌که امنیت کلی محصولات به‌شدت با افت روبرو خواهد شد.

گفته می‌شود که این اقدام مک آفی بنا به درخواست دولت روسیه انجام‌ شده است زیرا مسکو بارها اقدام به ارائه درخواست بررسی نرم‌افزارهای غربی پیش از ورود به بازار این کشور کرده است.

جالب است که در سری قبلی انجام این کار توسط شرکت مک آفی، مسئولان این شرکت مدعی شده بودند که هیچ مشکلی برای آنها به وجود نیامده است زیرا مسئولان دولت‌های اروپایی به آنها اطمینان داده‌اند که به‌هیچ‌ عنوان هیچ در پشتی‌ای در سیستم آنها وجود نخواهد داشت تا بتوان از آن سوءاستفاده کرد.

از جمله نکات جالب دیگر نیز این است که در ماه ژوئن سال جاری، مک آفی درخواستی مشابه از سوی دولت روسیه را رد کرده بود ولی حال با پذیرش این امر، شایعات مربوط به همکاری این شرکت با دولت روسیه افزایش می‌یابد و به‌سادگی می‌تواند موجب شود تا اعتماد به مک آفی در بازارهای غربی کاهش پیدا کند.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید