ایجاد مرکز لجستیک کالای ازبکستان در بندر چابهار

    کد خبر :882779
ایجاد مرکز لجستیک کالای ازبکستان در بندر چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر در نشست با هیات ازبکستان با بیان اینکه یکی از رویکردهای اقتصادی ایران فعالسازی ترانزیت کالا از غرب چین به کمک ازبکستان است، گفت: ایران آمادگی دارد تا از طریق کشورهای عربی قطر، عمان، امارات و هند، مسیر ترانزیتی کالاهای وارداتی و صادراتی ازبکستان را توسعه دهد.

در نشست هیات اقتصادی و تجاری کشور ازبکستان با سازمان بنادر، معاون وزیر راه و شهرسازی بر اراده دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اتصال کشور ازبکستان به آب‌های آزاد و آمادگی تهران برای جلب مشارکت سرمایه‌گذاری تاشکند در پسکرانه‌های بنادر شمال و جنوب ایران تاکید کرد.

علی اکبر صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر با بیان اینکه شرایط و بستر توسعه همکاری‌های تجاری، به ویژه در حوزه ترانزیت با کشور ازبکستان فراهم است، تاکیدکرد: یکی از رویکردهای اقتصادی ایران در بخش توسعه‌همکاری‌های تجاری، فعال‌سازی ترانزیت کالا از غرب چین به کمک حمل‌ونقل ریلی ازبکستان و حمل دریایی در خزر و بندر امیرآباد است.

به گزارش ایلنا، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایران آمادگی دارد تا از طریق کشورهای عربی قطر، عمان، امارات و هند، مسیر ترانزیتی کالاهای وارداتی و صادراتی ازبکستان را توسعه دهد.

وی با اعلام خبر علاقه‌مندی کشور افغانستان برای توسعه همکاری‌های تجاری با کشورهای همسایه از طریق بندر چابهار و تامین امنیت این مسیر، اظهار داشت: درحال حاضر، در هر ۱۰ روز یک کشتی کانتینری حامل کالاهای ترانزیتی، از مبدا هند به بندر چابهار اعزام می‌شود که برنامه داریم سایر کشورها را نیز به این محور اضافه کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، با بیان اینکه بندر چابهار با ظرفیت ۱۲ میلیون تن، برای ارائه خدمات کانتینری، نفتی و فله آمادگی کامل زیرساختی و تجهیزاتی دارد، خاطرنشان کرد: دولت ازبکستان می‌تواند از ظرفیت‌های موجود در پسکرانه بندر شهید بهشتی چابهار برای ایجاد ارزش‌افزوده و ایجاد یک دروازه تجاری گسترده با کشورهای همجوار استفاده مطلوب کند.

وی تاکیدکرد: کشور ازبکستان به عنوان دروازه‌ای برای واردات کالاهای غرب چین، برای تجارت خارجی ایران حائز اهمیت خواهد بود.

توسعه همکارهای سه‌جانبه تهران، تاشکند، دهلی‌نو

بختیار رحیم‌اف؛ معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، از آمادگی و عزم تاشکند برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با تهران خبر داد و گفت: سال گذشته حجم مبادلات بازرگانی و اقتصادی ایران و ازبکستان، ۲۵۱ میلیون تن بوده که باید به ۴ برابر افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران در دستور کار دولت ازبکستان قرار دارد، گفت: سیاست راهبردی ما در بندر چابهار، استفاده مطلوب از ظرفیت‌های این بندر، در چارچوب همکاری سه‌جانبه با ایران و هندوستان است.

معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، با بیان اینکه بندر چابهار باید به راه‌آهن متصل شود، افزود: ایجاد یک مرکز لجستیک برای بسته‌بندی کالاهای صادراتی و وارداتی در بندر چابهار، یکی از اهداف ما در توسعه روابط اقتصادی با ایران است.

تهران؛ شریک استراتژیک برای تاشکند

جسوربیک چارییف؛ معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان نیز در این نشست گفت: پتانسیل خیلی عظیمی برای ایران و ازبکستان در حوزه همکاری‌های تجاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه ایران را شریک استراتژیک در روابط خود می‌دانیم، افزود: ماهیت ژئوپلیتیک ایران، نه تنها برای ازبکستان، بلکه برای کلیه کشورهای آسیای میانه موثر خواهد بود.

معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان از تشکیل کارگروهی برای اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه همکاری ترانزیتی بین ایران و ازبکستان خبر داد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید