اقدام عجیب احمدی نژاد در کلیسای ارامنه

  • سیاسی
  • پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ۹:۲۰
    کد خبر :465138

هفته جاری شواهد حوادث تلخ و شیرینی در حوزه سیاسی، اقتصادی و بین‌الملل بودیم که مرور برخی اتفاقات مهم خالی از لطف نیست.

به گزارش برنا؛ بخشی از اتفاقات به شرح زیر است:

شخصیت هفته؛ آیت الله هاشمی رفسنجانی

در غروب 19 دی ماه و در سالروز وفات امیرکبیر، روح آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به لقاء‌ الله پیوست و به سوی همرزمان دوران مبارزاتی‌اش‌ مانند شهیدان مطهری، رجایی، باهنر، بهشتی و… شتافت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقش اساسی در کنار امام (ره) و مقام معظم رهبری در پیروزی انقلاب داشت. پس از انقلاب هم و باوجود ویرانی‌های 8 سال جنگ تحمیلی به سازندگی در کشور روی آورد. به همین دلیل 8 سال ریاست او «دوران سازندگی» نام گرفت. در دوران رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام کارهای زیربنایی، از جمله احداث مترو و انرژی هسته‌ای پا گرفت. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فردی باهوش در زمینه حل مشکلات بود و نظرات راهگشا می‌داد و حلقه واسط میان جریان اصلاح‌طلب محسوب می‌شد. موضوعی که این روزها باتوجه به شرایط کشور و اختلاف نظر میان برخی از اصلاح‌طلبان بیش از گذشته احساس می‌شود.

نقد هفته؛ حسن عباسی

«حسن عباسی»، تئوریسین جریان اصولگرایی، بازهم سوژه داغ رسانه‌ها شد و ادعایی را علیه مسیحیان آن هم در روز میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)، مطرح کرد.

او سوم دی ‌ماه در مسجد جامع زاهدان گفت: «علت مخالفت و دشمنی بنی‌اسرائیل با حضرت عیسی مسیح (ع) مخالفت آن حضرت با رباخواری آل یهود بود که آن زمان حضرت عیسی (ع) به مخالفت با نظام ربوی یهود پرداخت و در آن زمان خاخام بزرگ یهودی به پادشاه گفت اگر این فرد بماند نه ما می‌مانیم و نه شما. اکنون دو هزار سال بعد از حضرت عیسی، دین مسیح مطلقا با رباخواری عجین شده است. امروز بعد دو هزار سال دیده می‌شود که دین مسیحیت مقابل رباخواری سر خم کرده است. علت افول اقتصاد غرب یک دلیلش این است که تار و پود اقتصاد آنها بر پایه رباست و جامعه جهانی امروز نیاز به فقه الهی دارد و جامعه امروز غرب درگیر آن چیزی است که عیسی مسیح دو هزار سال پیش با آن به مخالفت پرداخت.»

«یوناتن بت کلیا»، دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان و نماینده آشوریان ایران در مجلس، در این باره در گفتگویی گفت: «سخنان عباسی خوراک تبلیغاتی بیگانگان و ‌مدعیان دروغین حقوق بشر است. او حداقل باید حرمت مسیحیان کشور را نگاه می‌داشت و دین مسیحیت را زیر سوال نمی‌برد. بنده به عنوان یک مسیحی ساکن در کشور مسلمان معتقدم در هر دینی افراد مختلفی زندگی می‌کنند و این رفتار افراد است که باعث زیرسوال رفتن یک دین می‌شود.»

چهره هفته؛ فرهاد میثمی

«فرهاد میثمی»، پزشک، معلم و فعال مدنی، 9 مرداد 97 در خانه خود همراه با ضیا نبوی دستگیر شد. نبوی پس از یک روز آزاد اما میثمی به اوین منتقل شد. میثمی اخیرا نامه‌ای از بهداری اوین نوشت که بازتاب زیادی داشت.

میثمی در بخشی از نامه به خواسته وزارت خارجه آمریکا برای آزادی خود اشاره داشته و نوشته است: «داشتم روزنامه را ورق می‌زدم که ناگهان چشمم بر مطلبی افتاد و همان‌جا خشکم زد! از قرار معلوم، وزارت امور خارجه ترامپ خواستار «آزادی» این مطالعه‌گر/ کنشگر کوچک مدنی شده بود. در عجب شدم که آخر چه نسبتی می‌توان یافت بین «امور خارجه ترامپ و آزادی و اینجانب». میثمی هم در پاسخ به این نامه نوشت: «ترجیح می‌دهم تمام عمر در حبس بمانم و زندگی‌ام را صرف تلاش اصلاحگرانه خطاهایشان سازم اما لحظه‌ای مشمول ننگ حمایت پیمان‌شکنانی قرار نگیرم که با پشت کردن به تمام اصول حقوق و اخلاق، از توافق خردمندانه و صلح‌جویانه «برجام» خارج شدند و با باز تحمیل تحریم‌های غیر‌انسانی، میلیون‌ها تن از هموطنان مرا به زیر خط فقر کشانده‌اند.»

نامه میثمی واکنش عباس عبدی، آذر منصوری و ضیا نبوی را به همراه داشت. اما رسانه‌های خارجی و معاند واکنش خاصی به این موضوع نشان ندادند.

سوژه هفته؛ اختلاف نظر دو اصولگرا

دعوت از وزیر امور خارجه به عنوان سخنران مراسم انتشار بیست هزارمین شماره روزنامه خراسان دردسرساز شد. «محمد ایمانی»، یکی از سرمقاله‌نویسان روزنامه کیهان، در یادداشت تلگرامی علیه «محمدحسین احدیان»، مدیرمسئول روزنامه خراسان، نوشت: چرا ظریف را به عنوان سخنران این مراسم دعوت کرده است؟ سرمقاله‌نویس کیهان اساسا نوشت: «این اقدام حتی با روزنامه خصوصی هم جفا در حق نظام و مردم است؛ چه رسد به اینکه با روزنامه‌ای عمومی و متعلق به بیت‌المال انجام شود.» اما در پاسخ احدیان معتقد بود «مشکل اصلی در دو قطبی کردن فضاست.»

خبر هفته؛ اسماعیل بخشی

«اسماعیل بخشی»، فعال کارگری شرکت نیشکر هفت‌تپه که در جریان اعتراضات کارگران این شرکت در آبان‌ گذشته دستگیر و در آذر با تودیع وثیقه آزاد شد، نامه سرگشاده‌ای خطاب به وزیر اطلاعات منتشر کرد. او در این نامه مدعی شد در زمان بازداشت 25 روزه شکنجه شده است. این خبر واکنش‌های زیادی بین مقامات در پی داشت.

در ابتدا کمیسیون امنیت ملی به این موضوع ورود کرد. «عیلرضا رحیمی»، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در توییتر خود از موافقت هیات رئیسه برای بررسی این موضوع در کمیسیون متبوعش خبر داد. در ادامه محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه، در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران در این باره گفت: «باید دید موضوع چگونه است و اگر شکایت کند دادستان وارد می‌شود و اگر وزارت اطلاعات تخلفی را دید حتما به مرجع قضایی اعلام می‌کند.» رئیس قوه قضاییه هم به دادستان کل کشور دستور داد تا موضوع را پیگیری و سریعا برای آگاهی افکار عمومی گزارش‌های لازم را بدهند. همچنین «حسام‌الدین آشنا»، مشاور رئیس جمهور، از دستور روحانی برای پیگیری این موضوع خبر داد.

روز چهارشنبه با حضور وزیر اطلاعات ادعای اسماعیل بخشی بررسی شد. «حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، هرگونه شکنجه کارگر شرکت نیشکر هفت تپه را رد کرد. «فاطمه سعیدی»، سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، نیز در این باره گفت: اعضای این فراکسیون جلسات جداگانه‌ای با وزیر اطلاعات و اسماعیل بخشی کارگر کارخانه نیشکر هفت تپه در مورد ادعاهای وی برگزار کردند و نتیجه بزودی اعلام خواهد شد.

عجیب هفته؛ محمود احمدی‌نژاد

«محمود احمدی‌نژاد» که در دوران ریاست جمهوری خود بودجه ارامنه را قطع کرده بود این هفته به کلیسای ارامنه رفت و سال نو میلادی را با آنها جشن گرفت و این اقدام تعجب همه را برانگیخت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید