جدیدترین اخبار
25 آبان 1399 ساعت 18:57 اجتماعی کد خبر :761771
برای چاپ کلیک کنید

از واکسن کرونا چه خبر؟

از واکسن کرونا چه خبر؟

عضو هیات علمی‌بخش ویروس شناسی موسسه پاستور ایران در خصوص مراحل ساخت واکسن و عرضه آن به بازار توضیحاتی داد و در خصوص واکسن فایرز گفت: این واکسن با موفقت ۹۰ درصدی بسیار قابل اطمینان است و تاکنون بر روی ۴۳ هزار داوطلب آزمایش شده است.

به گزارش ایسنا، نصیر محجل امروز در نشست تخصصی مجازی که به همت دفتر هم اندیشی اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی‌استان اصفهان با موضوع «کرونا؛ آخرین تحولات و دورنمای درمان» با همکاری واحد نجف آباد برگزار شد، اظهار کرد: ویروس کرونا در آخرین روزهای سال ۲۰۱۹ میلادی در منطقه ای از ووهان چین گزارش شد و پس از آن ویروس به سرعت در دیگر نقاط دنیا گسترش یافت.

وی در توضیح روند انتشار این ویروس که در مدت کوتاهی به یک پاندمی‌جهانی تبدیل شد، گفت: تا پیش از کشف این ویروس محققان چینی نمی‌دانستند این ویروس از کجا آمده و تاکنون کشف نشده بود. ابتدا گفتند که منشا این بیماری در بازار غذاهای دریایی و حیوانات زنده در ووهان چین آغاز شده و البته بعدها عنوان شد که ممکن است این ویروس پیش از این هم در جامعه وجود داشته است.

عضو هیات علمی‌بخش ویروس شناسی موسسه پاستور ایران با بیان اینکه در اواخر دسامبر ۲۰۱۹، ۲۷ کیس با منشا ناشناخته در چین گزارش شد که البته صحبت هایی در خصوص مخفی کاری اعلام بیماران در چین وجود دارد. در ژانویه ۲۰۲۰ اولین کیس در خارج از چین گزارش شد که مربوط به یک فرد در تایلند بود که به تازگی از سفر چین بازگشته بود. در همین زمان در ژانویه نخستین انتقال انسان به انسان این ویروس گزارش و ۲۳ ژانویه ووهان وارد یک قرنطینه بزرگ و سراسری شد.

محجل ادامه داد: کم کم ویروس به ۳۴ ایالت چین انتشار یافت و آخر ژانویه سازمان جهانی بهداشت از این ویروس به عنوان یکی از مهم ترین خطرها برای بهداشت جهانی سخن گفت. در فوریه نام  این بیماری مشخص و کروناویروس جدید با نام سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) شناخته شد. ۱۱ مارچ بعد از اینکه چند قاره درگیر این بیماری شدند، سازمان بهداشت جهانی این بیماری را با عنوان پاندمی‌شناخت.

آیا ویروس موجود زنده است؟

وی با بیان اینکه این ویروس تاکنون میلیون‌ها نفر را درگیر کرده و جان بیش از یک میلیون نفر در جوامع بشری را گرفته است، در خصوص ویروس عامل ابتلا به این بیماری توضیح داد: این ویروس از یک غشا تشکیل شده که سلول‌‌‌های پستانداران را تشکیل می‌دهد و قسمت اعظم آن چربی است، البته بخش‌‌‌های پروتئینی دارد که باعث اتصال به سلول‌‌‌های انسان می‌شود.

عضو تیم تحقیقاتی پروژه واکسن کرونا گفت: در مورد اینکه آیا ویروس هم موجود زنده است یا خیر همواره بحث می‌شود. ویروس همانند سازی دارد، اما سوخت و ساز سلولی ندارد. ویروس دارای یک ماده ژنتیکی است که این ماده به ویروس خاصیت همانند سازی را می‌دهد.

محجل در خصوص نامگذاری ویروس‌‌‌های خانواده کرونا تصریح کرد: در تصاویر میکروسکوپی این سلول ها، پروتئین‌ها ظاهری تاج مانند دارند که کرون یا تاج و در انگلیسی کرونا گفته می‌شود.

منشاء ویروس کرونای جدید چیست؟

وی افزود: بیشتر اعضای ویروس‌‌‌های خانواده کرونا بین انسان و حیوان مشترک است که مرس و سارس که پیشتر شناخته شده بودند نیز از این خانواده هستند. بر اساس داده‌‌‌های علمی‌ویروس مرس از شتر به انسان رسید و سارس که کشنده تر و کمتر مسری بود نیز از نوعی خفاش و مورچه خوار منتقل شده است که به عقیده بنده گرچه هنوز منشا ویروس کرونای جدید مشخص نشده و نیاز به تحقیقات بیشتر است، اما به همین دلیل احتمالا منشا ویروس کرونای جدید هم از طبیعت وارد شده است.

این ویروس شناس با بیان اینکه این ویروس اولین ویروس خطرناکی نیست که بشر کشف کرده و احتمالا آخرین هم نخواهد بود، تصریح کرد: اوائل قرن ۲۱ میلادی سارس شناسایی و سال ۲۰۱۰ مرس شناسایی شد که هم خانواده هستند.

محجل گفت: احتمال انتقال این ویروس‌ها که در حیوانات وجود دارد به انسان بسیار پایین است، اما احتمال بروز آن صفر نیست. در اصطلاح به این اتفاق اسپیلور یا سرریز می‌گویند که عوامل مختلفی در ان نقش دارد.

واکسن؛ تنها چاره خلاصی از شر کرونا

به گفته این ویروس شناس یکی از این عوامل این است که گاهی ماده ژنتیکی ویروس و دستور تهیه پروتئین‌‌‌های ویروسی جهش می‌یابد و یکسری امینواسیدها داخل ساختار عوض می‌شود و این پروتئین، پروتئین انسانی را شناسایی می‌کند.

محجل با تاکید براینکه ۸۰ درصد انسان هایی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، بهبود می‌یابند، خاطرنشان کرد: ۲۰ درصد جامعه در گروه ریسک یا خطر قرار دارند که شامل افراد با سن بالا، دارای بیماری زمینه ای مانند بیماری‌‌‌های تنفسی، ریوی، دیابت، قلبی و عروق و سرطان ها، خصوصا کسانی که در حال شیمی‌درمانی هستند و  افراد چاق است.

وی در خصوص درمان و مقابله با بیماری‌‌‌های ویروسی و میکروبی راه خلاصی از شر این ویروس را تنها واکسن اعلام کرد و گفت: زیرا جلوی انتشار را می‌گیرد و از سرمنشا می‌توان بیماری را کنترل کرد.

واکسن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

عضو هیات علمی‌بخش ویروس شناسی موسسه پاستور ایران در خصوص روش عملکرد واکسن‌ها توضیح داد: وقتی واکسن را به بدن تزریق می‌کنیم واکسن توسط سلول‌‌‌های عرضه کننده آنتی ژن دریافت می‌شود و به سلول‌‌‌های ایمنی بدن (سلول‌‌‌های تی) نمایش داده می‌شود. این سلول‌ها بعد در دو مسیر ایمنی خونی و ایمنی سلولی اثر می‌گذارند و این دو مسیر فعال می‌شود و پادتن ترشح می‌شود.

محجل با بیان اینکه کار بیشتر پادتن‌ها این است که به پروتئین تاج مانند حمله کنند و به آن متصل شوند، اظهار کرد: در این مسیر اصطلاحا سلول خنثی می‌شود و در مسیر بعد سلول‌‌‌های تی هلپر سلول‌‌‌های کشنده را فعال می‌کنند و سلول‌‌‌های آلوده به ویروس را از بین می‌برند که به این سلول تی کیلر می‌گویند. زمانیکه تمام این اتفاقات رخ می‌دهد سلول‌ها تبدیل به سلول‌‌‌های حافظه می‌شوند و وقتی دوباره این آنتی ژن که ممکن است واکسن هم نباشد وارد بدن شود مورد حمله قرار می‌گیرند.

به گفته وی این اتفاقات زمانی که بیمار می‌شویم هم رخ می‌دهد، اما معمولا زمان بر است و رسیدن به این پاسخ ایمنی طولانی خواهد بود و ممکن است دچار حساسیت شویم و سیستم ایمنی بیش از حد فعال شده و واکنش نشان دهد.

این ویروس شناس با تاکید براینکه واکسن‌‌‌های مورد تایید باید مراحل کارآزمایی بالینی را با موفقیت پشت سر گذارده تا مجوز تولید را کسب کنند، اظهار کرد: برای ساخت یک واکسن کارآزمایی بالینی نیاز است و بعد از اینکه واکسن مطالعات حیوانی اثربخش را پشت سر گذاشت وارد مرحله آزمایش انسانی می‌شود که در سه فاز انجام می‌شود.

محجل با بیان اینکه این سه مرحله کارازمایی بالینی در تعداد افرادی دخیل در هر مرحله تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: در فاز یک ۲۰ تا ۱۰۰ داوطلب سالم انتخاب می‌شوند و می‌خواهیم بدانیم واکسن امن است یا خیر؟ فاز بعد افراد بیشتری در حد چند صد نفر دخیل می‌شوند به دنبال این هستیم که بدانیم آیا واکسن امن است و آیا اثار جانبی ندارد و پاسخ سیستم ایمنی مناسب دارد یا خیر؟ در فاز سوم نیز چند هزار نفر دخیل هستند این موضوع که آیا واکسن کار می‌کند یا خیر را بررسی می‌کنند.

به گفته این ویروس شناس کارآزمایی بالینی برای هر دارویی نیاز ضروری است که این آزمایش هزینه بالایی دارد و کمپانی‌‌‌های بزرگ می‌توانند آن را تامین کنند.

روش‌‌‌های ساخت واکسن

این ویروس شناس در توضیح اینکه بدانیم چطور واکسن ساخته می‌شود، گفت: با تکنولوژی حال حاضر چند روش ساخت واکسن در دسترس بشر است. قدیمی‌ترین نوع واکسن ها، واکسن هایی است که کل پاتوژن را در خود دارند. این واکسن‌ها به دو دسته عمده واکسن‌‌‌های غیر فعال شده و زنده ضعیف شده تقسیم می‌شوند. اولی قابلیت تکثیر را به کمک حرارت یا ماده شییمیایی غیر فعال کرده و چون آنتی ژن تنها عرضه می‌شود و قدرت آلوده سازی ندارد بدن را کمک می‌کند.

وی افزود: در مورد دوم پاتوژن کشته نمی‌شود اما سرعت و قدرت تکثیر آن کم می‌شود و در این حالت پاتوژن کمک می‌کند میزان آلوده سازی کم و امن تر شود.

محجل با بیان اینکه با بررسی این روش‌ها می‌فهمیم این روش امن نیست و ممکن است همه غیر فعال نشده باشند و یا اینکه جهشی اتفاق افتد، یادآور شد: در مرحله بعد انسان واکسن‌‌‌های ثاب یونیت subunit vaccine را عرضه کرد که تمام پاتوژن در ان نیست و بخشی که سیستم ایمنی را بهتر می‌تواند تحریک کند قرار داده می‌شود و موجب ایجاد ایمنی در بدن می‌شود.

این ویروس شناس نوع دیگر واکسن‌ها را نوکلئیک اسید واکسن‌ها اعلام کرد که اصطلاحا ژن درمانی می‌گوییم و گفت: ژن سازنده پروتئین را عرضه می‌کنیم تا خود بدن بسازد و خودش پاسخ ایمنی ایجاد کند. این نوع شامل واکسن‌‌‌های حامل‌‌‌های نوترکیب، واکسن‌‌‌های پلاسمید DNA و واکسن‌‌‌های mRNA است.

محجل با بیان اینکه ماده ژنتیکی در دنیا یا DNA است و یا RNA، تصریح کرد: این دو مولوکول ساختار سازنده همه موجودات زمین را تشکیل داده اند واکسن هایی که از آر ان ای و دی ان ای استفاده می‌کنند کارشان این است داخل سلول‌‌‌های بدن رفته و آنها را وادار می‌کنند پروتئینی بسازند و برعلیه پاسخ ایمنی ایجاد شود.

وی گفت: اگر بتوانیم آنتی بادی داشته باشیم و یا بدن را وادار به آن کنیم و جلوی اتصال پروتئین به سلول انسان را بگیرد و آن را خنثی کند، در نتیجه موفق شده ایم که یک واکسن موفق داشته باشیم.

مشارکت ۴۳ هزار نفر در فاز ۳ واکسن فایرز

عضو هیات علمی‌بخش ویروس شناسی موسسه پاستور ایران با بیان اینکه کمپانی‌‌‌های بزرگ بسیاری بر روی ساخت واکسن کرونا مشغول هستند که در ایران نیز چند شرکت وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر هیچ واکسنی به مرحله نهایی اپرو واکسن نرسیده است و بر اساس سایت وابسته به نیویورک تایمز در این مرحله ۱۲ واکسن در فاز سوم، ۱۶ واکسن در مرحله ۲ و ۳۹ واکسن در فاز یک قرار دارند.

محجل در خصوص واکسن فایرز با بیان اینکه ۴۳ هزار نفر در فاز ۳ این واکسن مشارکت داشته اند، افزود: واکسن فایزر که واکسن شرکت بیون تک است متعلق به یک شرکت آلمانی است و گفته می‌شود تا ۹۰ درصد در کارازمایی بالینی موفق بوده و این درحالی است که واکسن آنفلوانزا که هرسال وارد بازار می‌شود ۵۰ درصد کارایی دارد. نکته مهم در خصوص این واکسن این است که این واکسن در منفی ۷۰ درجه باید باشد که در داروخانه‌ها امکان آن نیست و باید سازو کار آن مشخص شود تا بتوان در دنیا عرضه کرد.

این ویروس شناس درخصوص سازندگان این واکسن توضیح داد: زن و شوهری ترک تبار و اهل آلمان هستند که با سرمایه گذاری فایزر انجام شده است. این واکسن درحال حاضر ایمن ترین واکسن است و با موفقیت مراحل را پشت سر گذارده و احتمالا مجوز اف دی ای را نیز کسب می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که واکسن ایرانی در چه مرحله ای است؟ گفت: تاجایی که بنده اطلاع دارم، گروه‌‌‌های زیادی دارند در داخل ایران بر روی ساخت واکسن کار می‌کنند که البته کارازمایی بالینی در ایران وارد فاز انسانی نشده است.

این محقق در خصوص احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا، توضیح داد: کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند بعد از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ پادتن‌ها یا خنثی کننده در بدن خواهند داشت و تا مدتی بدن ایمن است، اما غلظت به مرور در خون پایین می‌آید و احتمال ابتلای مجدد صفر نیست اما بر اساس آمارهای جهانی، ابتلای مجدد درصد کمتری است و این نشان می‌دهد که پاسخ ایمنی که خود بیماری ایجاد می‌کند حداقل ۶ تا۷ ماه وجود دارد که البته به دلیل اینکه هنوز یکسال از شیوع این بیماری نگذشته اطلاعات بیشتری نداریم.

به گفته این ویروس شناس در حال حاضر تنها داروی کرونا که تایید اف دی ای را دارد رمدیسیویر است و من به عنوان داروساز به دارویی اعتماد می‌کنم که سه فاز کلینیکال را گذرانده باشد. رمدسیور بیماری را ریشه کن نمی‌کند و دوره بستری بیمار در ای سی یو را کوتاه می‌کند.

 

روی خط خبر

 • درب پارکینگ بورس تهران فک پلمب شد
 • ۷۰۰ هزار دُز واکسن اسپوتنیک وارد کشور شد
 • مدیرعامل جدید بانک تجارت منصوب شد
 • کارگران هفت‌تپه بیمه تکمیلی می‌شوند
 • دیدار رئیس مجلس با مراجع عظام تقلید
 • گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه
 • قاضی‌زاده دستور برکناری مدیرکل بنیاد شهید استان کهگیلویه و بویراحمد را صادر کرد
 • نشست سران اتحادیه اروپا آغاز شد
 • بنزین 14 هزار تومانی هم تکذیب شد
 • نتایج تحقیقات مجلس از ماجرای گم شدن پانسمان‌های بیماران پروانه‌ای
 • فروش گوشی‌های سامسونگ در روسیه ممنوع شد
 • فرمان پوتین در تعطیلی یک هفته‌ای روسیه
 • جاماندگان سهام عدالت تا ۲ هفته آینده تعیین و تکلیف می‌شوند
 • انگلیس به اوکراین سلاح می‌فروشد
 • ریزش در محور هراز/ احتمال ریزش و سقوط سنگ در محورها وجود دارد
 • ارزش سهام عدالت در هفته آخر مهر ماه هم کاهشی بود
 • رئیسی: دنبال کلنگ زدن طرح‌ها و پروژه‌های جدید نیستیم
 • افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ؛ ۲۹ مهر ۱۴۰۰
 • طوفان حاره‌ای در سیستان و بلوچستان ۴۰۵ میلیارد تومان خسارت بر جا گذاشت
 • محسن هاشمی‌رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران شد
 • دستگیری اعضای شبکه 15 نفره موساد در ترکیه
 • قیمت خودرو در بازار آزاد؛ ۲۹ مهر ۱۴۰۰
 • ربات هنرمند در مصر بازداشت شد
 • ۲ کودک در آتش‌سوزی سوسنگرد جان باختند
 • رانندگان ایرانی بازداشت شده در آذربایجان آزاد شدند
 • آژانس به اعمال فشار بر ایران ادامه دهد
 • “طبیعت” بالاخره خاموش شد
 • واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا ۲۹ مهر/اینفوگرافیک
 • «قهرمان» نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار شد
 • گنجینه شعبه بانک مرکزی عراق کشف شد!/فیلم
 • 11 مهر